Pondělí, 17 června, 2024
Státy

Kapverdy

Ostrovy jsou pro lidi vyznávající trekking či méně náročné slunění na pláži ideální. Za návštěvu stojí Cidade Velha, první město, které zde Portugalci postavili.

Základní informace
Hlavní město: Praia
Počet obyvatel: 568 373 (červenec 2018 – odhad)
Rozloha: 4 033 km2
Úřední jazyk: portugalština
Měna: 1 CVE Kapverdské eskudo = 10 centavos (centávů)
Čas: Praha -2 h
Administrativní uspořádání: 22 samospráv (concelhos): Boa Vista, Brava, Maio, Mosteiros, Paul, Porto Novo, Praia, Ribeira Brava, Ribeira Grande, Ribeira Grande de Santiago, Sal, Santa Catarina, Santa Catarina do Fogo, Santa Cruz, Sao Domingos, Sao Filipe, São Lourenco DOS Orgaos, Sao Miguel, Sao Salvador do Mundo, Sao Vicente, Tarrafal, Tarrafal de Sao Nicolau
Délka hranic: 0 km
Sousední státy: ostrovní stát

Přírodní a klimatické podmínky
Klima: suché tropické podnebí ovlivňováno pasáty
Reliéf: 10 velkých a 5 malých ostrovů sopečného původu
Nejvyšší bod: Mt. Fogo 2 829 m.n.m
Nejnižší bod: hladina Atlantského oceánu 0 m.n.m
 
Hospodářský přehled
Hrubý národní důchod/obyv.: 7 280 USD (2018)
Hrubý domácí produkt/obyv.: 7 000 USD (2017 – odhad)
Inflace: 0,8% (2017 – odhad)
Směnný kurz kapverdského eskuda vůči americkému dolaru v r. 2017: 1U$ = 101,8 CVEsc
Nezaměstnanost: 9% (2019 – odhad.)
Nerostné zdroje: mořská sůl, kaolín, vápenec
Využití půdy: orná půda 11%, louky a pastviny 6%, trvalé kultury 0%, lesy 0%, ostatní 83%
Zemědělství: rybolov, banánovník, kukuřice, sladké brambory, lískové ořechy, cukrová třtina, luštěniny, palma kokosová, kávovník, tabák
Průmysl: potravinářský zaměřený na zpracování ryb a nápoje, oděvní a obuvnický, těžební (sůl) a loďařství
 
Obyvatelstvo
Národnostní složení: míšenci 71%, černoši (Fulbové, Balantové) 28%, Evropaní 1% 
Náboženství: křesťanství 82% – římskokatolické, protestanství
Věková struktura: 0-14: 28,7%, 15-24: 19,64%, 25 – 54: 40,02%, 55-64: 6,4% 65+: 5,24%
Porodnost: 19,7  narozených na 1000 obyvatel za rok
Úmrtnost: 6 zemřelých na 1000 obyvatel za rok
Přirozený přírůstek: 1,32%
Střední délka života při narození: 72,7 let
 
Historicko politický přehled
Prezident: Jorge Carlos FONSECA (od 9. září 2011)
Premiér: Ulisses CORREIA E. SILVA (od 22. dubna 2016)
Úřední název: Republic of Cape Verde
Státní zřízení: republika
Státní svátky: Independence Day, 5.července
Politické strany: African Party for Independence of Cabo Verde or PAICV (Janira Hopffer ALMADA); Democratic and Independent Cabo Verdean Union or UCID (Antonio MONTEIRO); Democratic Christian Party or PDC (Manuel RODRIGUES); Democratic Renovation Party or PRD (Victor FIDALGO); Movement for Democracy or MPD (Ulisses CORREIA E SILVA); Party for Democratic Convergence or PCD (Dr. Eurico MONTEIRO); Party of Work and Solidarity or PTS (Anibal MEDINA); Social Democratic Party or PSD (Joao ALEM) 
 
Cestovatelské minimum
Očkování: nepožaduje se
Vízum: nepožaduje se při pobytu kratším 90 dnů
Mapa: Kapverdských ostrovů
MZV: Základní turistické informace
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): CV
Řízení vozidla: vpravo
Mezinárodní telefonní předčíslí: +238
Internetová doména: .cv
Zájezdy na Kapverdské ostrovy
 
Obecně
Stát ležící na stejnojmenných ostrovech v Atlantském oceánu. Ve starší literatuře či atlasech je uvedeno ostrovy Zeleného mysu. Leží necelých 600km západně od Zeleného mysu. Kapverdy se skládají z 10 ostrovů a 8 ostrůvků. Severní Barlavento (Návětrné) se skládají Santo Antăo (Sv. Antonín), Săo Vicente (Sv. Vicente), Santa Luzia (Sv. Luiza), S. Nicolau (Sv. Mikuláš), Sal, Boa Vista a ostrůvky Branco a Raso); Sotavento (Závětrné) – Maio, San Tiago (největší ostrov – 991km2), Fogo, Brava a ostrůvky Secos nebo Rombo.
Ostrovy jsou mladého vulkanického původu. Na ostrovech jsou četné sopky, kaldery a krátery, které příkře spadají do moře. Podnebí je suché tropické a ovlivňováno severovýchodním pasátem. Rozlišují se zde dvě roční období: období dešťů (od srpna do října) a období sucha (v ostatních měsících). Srážky jsou však nepravidelné. V průměru zde spadne 100 – 300mm srážek. Průměrné teploty jsou v rozpětí 20 – 25°C podle ročního období. Na ostrovech je nedostatek vody a tím i řek. Zvířeny zde žije málo. Zastoupeni jsou zde hojně mořští ptáci.
 

Kapverdy (foto: Roubal)

Obrázek 2 z 56

Kapverdy (foto: Roubal)

Neobydlené ostrovy byly objeveny Portugalcem Diego Gomesem roku 1460 a první osadníci se zde usídlili v roce 1462. Obyvateli se stávají Portugalci a černí otroci z Guineje. Až do zrušení otroctví se zde nacházelo hlavní překladiště otroků vyvážených ze západní Afriky. V roce 1587 se staly Kapverdy portugalskou kolonií – Kap Verde. Koloniální statut byl roku 1951 vystřídán statutem zámořské provincie Portugalska (od roku 1973 s místní samosprávou).
V 50. letech 20. století vzrostl na Kapverdách odpor proti portugalské koloniální nadvládě a aktivizovalo se hnutí za nezávislost. Boj Africké strany nezávislosti Guineje (Bissau) a Kapverd probíhal nejprve na pevnině a později i na ostrovech. Úplná nezávislost byla vyhlášena roku 5. července 1975. Vládla zde jediná strana a politická orientace byla levicová.
Koncem sedmdesátých let minulého století se plánovalo spojení s Guineou – Bissau. Po státním převratu v Guinei – Bissau v listopadu 1980 se sloučení nerealizovalo. V roce 1991 se konaly první svobodné pluralitní volby. V současné době patří Kapverdy mezi nejstabilnější demokracie na africkém kontinentu. Nová ústava platí od roku 1992. Veškeré volby jsou všeobecné v pětiletých cyklech. Hlavou státu je prezident. Zákonodárným orgánem je jednokomorové Lidové shromáždění (72 poslanců). Parlament jmenuje premiéra a ten si vybere z poslanců členy vlády. Výkonnou moc má vláda, která je odpovědna Lidovému shromáždění.
Základem hospodářství země jsou v současné době služby, které tvoří okolo 3/4 HDP země. Obrovský význam má turismus, obchod, doprava a telekomunikace (důležitá kabelová stanice). Přesto zemědělství i nadále živí 70% populace. Důležitý je rybolov (přibližně 75% exportu). Kapverdy přesto 80% potravin musí dovést. Ostrovy jsou též důležitou dopravní křižovatkou. Populace ostrovanů čelí silné emigraci mladých lidí, která by se s rozvojem turismu mohla zastavit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.