Čtvrtek, 18 července, 2024

Výbava na cesty

Zde Vám doporučíme některé prvky výbavy, které podle nás stojí za zmínku. Na základě našich zkušeností je vše orientováno na co nejlehčí batoh, aby jste si váš výlet také užili, dále na praktičnost a životnost. Takže níže uvedené vnímejte jako reklamu, protože reklamu uvedeným výrobkům děláme. Není to kompletní výbava nutná na cestu (snad/zatím). Přiznáváme, že ceny některých uvedených výrobků odpovídají kvalitě a váze. Postupně bychom vám rádi ukázali i oblečení a další prvky výbavy na cesty s ohledem na funkčnost, váhu a vzhled.

 1. Batoh – kvalitní batoh je základem cestovatelského úspěchu – na této položce nešetřete. Když už se jednou rozhodnete, batoh s vámi zůstane léta. A když si jednou vyberete špatně, tak se budete trápit hodně dlouho. Výběr je individuální záležitost, ale my cestovatelům co sebou netahají celý dům nebo sportovní vybavení, s klidným svědomím doporučíme batoh výrobce Osprey, typ Talon II 44l (dámské provedení má označení Tempest). O tomto batohu nebudete vědět (ani při aktivnějším pohybu). Má nízkou hmotnost, nastavitelná záda, reflexní prvky, kapsu pro vak na vodu, skrytou kapsa na cennosti, úchytky na helmu, vyztužená záda, držák na trekingové hole, kapsu na láhev, horní víko, nastavitelný bederní pás, hrudní pásek s píšťalkou a anatomicky tvarovaná záda. Jediné co nám vadí je to, že pláštěnku na batoh si musíte dokoupit zvlášť. Při výběru pozor Na označení Talon II, jelikož na trhu je stéle možné sehnat předchozí model.
 2. Powerbanka a solární nabíječka – powerbanka je nezbytná pro vaše mobilní zařízení. Při cestování nemáte vždy možnost nabíjet z elektrické sítě. Osobně doporučuji nějakou výkonnější (10 000mAh – je absolutní minimum), ale pozor na váhu baterie. Já používám Xiaomi Mi PowerBank 20 000mAh a důvodem mého výběru byla váha 360g a cena (není to žádný drobeček, ale pořád dobré). 
  V případě, kdy se chystáte zcela mimo civilizaci, pořiďte si solární nabíječku. Osobně mám 25W, má poutka na připnutí k batohu, trochu deště také snese, takže spokojenost (Zde odkaz nebudu zatím dávat, protože výrobny z Číny s ohledem na aktuální situaci, nemusí také dojít)
 3. Křesadlo křesadlo by měl mít v batohu každý – výbava poslední záchrany jako nůž – výdaj není vysoký (klidně si kupte to nejlevnější) a rozděláte s ním oheň bez ohledu na počasí. Křesadlo má tyčinku z hořčíkové slitiny. (Pochopitelně, mějte u sebe sirky k podpalu vařiče či ohně.).
 4. Nůž – nebudu nic dodávat – kupte si Victorinox (s nůžkami – nebudete tahat manikúru) – řeže a nezrezne, otevře vám konzervu i láhev vína.
 5. Čelovka – osvětlení na hlavě má jednu zásadní výhodu – máte volné ruce a nemusíte nic nikam věšet nebo pokládat. Podle čeho vybrat tu správnou čelovku? Zaprvé by měla být lehká, mít co nejdelší dobu svícení a co nejvyšší světelný tok (doporučuji min. 250lm). Kompromis se hledá těžko a pro každého bude vyhovovat něco jiného. Kdo se v parametrech nevyzná, tak nápověda je Petzl, tam se nespletete. Jinak výběr čelovek je bohatý.

 

Počítáme váhu na Talon Osprey 44l/Tempest 40l

 • batoh – 1050g (máme k dispozici nosnost 18 Kg!)
 • powerbanka – 360g
 • solární nabíječka – 540g
 • křesadlo – 61g
 • nůž Victorinox – 82g
 • čelovka – 81g
 • spací pytel  – 470g až 1000g (zabere vám okolo 4l objemu) – nevýhodou u lehkých spacáků do nižších teplot je vysoká cena!
 • karimatka – 145 g – 400g (asi největší oříšek – najít kompromis mezi váhou, trvanlivostí a pohodlím)
 • vařič a kartuše – do 500g
 • nádobí a příbory – do 500g
 • pertexová větrovka a kalhoty proti větru – 300g
 • nepromokavá bunda s membránou goretex – 750g – na membráně Gore-Tex trváme. Zkoušeli jsme snad vše a zatím nikdo nenabídl lepší membránu. Brzy doplníme do výčtu – jednu již rok testuji.

Celkem: lehce nad 5Kg včetně batohu a pořád máte prostor pro další věci, oblečení, vodu a potraviny či kompromis ve váze u vaší výbavy.

Stan – je nutné zvážit, zda je vůbec na cestu potřeba, protože v cenově dostupné kategorii je nutné počítat s váhou okolo 2,5kg. Dají se sehnat lehoučké za těžké peníze (V Africe lze ubytování sehnat podobně jako v Evropě, chce to trochu plánování.).

VIDEO – názorná ukázka, že na cestu lze vyjet i s menším batohem. Hodně toho odslouží i Osprey Talon II 33l (nosnost 12kg), který vlastním a jak si ukážeme na videu – pobere vše důležité. Důkaz, že se 44 litry můžete v klidu procestovat kraj světa.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.