Neděle, 19 května, 2024
Státy

Seychely (Seychelles)

Seychely prý stvořil bůh, aby lidé viděli, jak vypadá ráj. Stejnojmenný stát je na africké poměry blahobytná země žijící z luxusního turismu a lovu tuňáků. Seychely patří na špičku afrických zemí v sociálním rozvoji společnosti. Seychely jsou v povědomí většiny lidí rájem na zemi. Bílý písek, kobaltové moře a kokosové palmy. A je to pravda. Pro cestovatele jsou Seychely země evropských měřítek, včetně lékařské péče. Ale pozor! Ceny pro turisty a cizince jsou jiné než pro místní obyvatelstvo. V zemi existuje černý trh s valutami, pokud je turista přistižen při nelegální směně, hrozí mu trestní postih. Na letišti jsou běžné prohlídky cizinců, zda nepřevážejí ilegálně valuty. Turistické služby jsou hrazeny většinou v USD a EUR. Doporučuje se platba předem skrz cestovní kancelář. Jachting v okolí ostrovů ohrožuje pirátství v Indickém oceánu.
 

Základní informace
Hlavní město: Victoria
Počet obyvatel: 95 981
Rozloha: 455 km2
Úřední jazyk: kreolština, francouzština, angličtina
Měna: 1 seychelská rupie (SCR) = 100 centů
Čas: Praha + 3 h
Administrativní uspořádání: 25 okresů – Anse aux Pins, Anse Boileau, Anse Etoile, Anse Royale, Au Cap, Baie Lazare, Baie Sainte Anne, Beau Vallon, Bel Air, Bel Ombre, Cascade, Glacis, Grand Anse Mahe, Grand Anse Praslin, Inner Islands, La Riviere Anglaise, Les Mamalles, Mont Buxton, Mont Fleuri, Plaisance, Pointe Larue, Port Glaud, Roche Caiman, Saint Louis, Takamaka
Délka hranic: 0 km
Sousední státy: ostrovní stát
 
Přírodní a klimatické podmínky
Klima: tropické, vlhké, oceánské podnebí
Reliéf: ostrovy pevninského, sopečného a korálového původu
Nejvyšší bod: Morne Seychellois 905 m n.m.
Nejnižší bod: hladina Indického oceánu 0 m n.m.
 
Hospodářský přehled
Hrubý národní důchod/obyv.: 15 600 USD (2020)
Hrubý domácí produkt/obyv.: 29 300 USD (2017 – odhad)
Inflace: 3%
Směnný kurz: 1 USD (americký dolar) = 13,7 SCR (seychelská rupie)
Nezaměstnanost: 3% (2017 – odhad)
Nerostné zdroje: guano
Využití půdy: orná půda 2,2%, louky a pastviny 0%, trvalé kultury 4,3%, lesy 88,5%, ostatní 5%
Zemědělství: palma kokosová, skořicovník, vanilka, sladké brambory, maniok, banánovník, rybolov
Průmysl: turismus (zaměstnává 26% obyvatelstva a vytváří 55% HDP)  a zpracování ryb (tuňáků) a kokosů, výroba nápojů
 
Obyvatelstvo
Národnostní složení: Kreolové 90% a ostatní (Francouzi, Angličané, Indové, Arabové, Číňané …)  
Náboženství: křesťanství 86,7% (římsko-katolické 76,2%)
Věková struktura: 0-14: 18.85%; 15-24: 12.39%; 25-54: 49.03%; 55-64: 11.46%; 65 +: 8.27%
Porodnost: 12,8 narozených na 1000 obyvatel za rok
Úmrtnost: 7,1 zemřelých na 1000 obyvatel za rok
Přirozený přírůstek: 0,7%
Střední délka života při narození: 75,6 let 
 
Historicko politický přehled
Prezident: Danny FAURE (od 16. října 2016)
Premiér: funkci zastává prezident
Úřední název: Republik Sesel; République des Seychelles; Republic of Seychelles
Státní zřízení: Prezidentská republika
Státní svátky: National Day, 18. června (1993), nezávislost 29. června (od Velké Británie v roce 1976)
Politické strany a jejich představitelé: Lafors Seselwa Demokratik  nebo LSD [Martin AGLAE]; Seselwa (Seychelles) United Party nebo SUP [Robert ERNESTA]; Seychelles National Party nebo SNP [Wavel RAMKALAWAN]; Seychelles Party for Social Justice and Democracy nebo SPSD [Alexia AMESBURY]; Seychelles Patriotic Movement nebo SPM [Vincent LARUER]; Seychelloise Alliance (Lalyans Seselwa) [Patrick PILLAY]; Seychellois Democratic Alliance (Linyon Demokratik Seselwa) nebo LDS [Roger MANCIENNE] (včetně SNP, SPSD a SUP); United Seychelles nebo US [Vincent MERITON]
Politické specifikum: Prezident France Albert RENE, který vládl od 5.června 1977, se dobrovolně vzdal své moci 1993 a stejně tak po volbách učinil předchozí prezident James Alix MICHEL (rezignoval 16. října 2016). Národní shromáždění (Parlament) má 35 křesel a je jednokomorové. Dvacet pět křesel je obsazováno podle počtu hlasů a 10 podle poměrného systému. Mandát poslance je pětiletý. Prezident je volen na dobu 5ti let v dvoukolovém většinovém systému. Vláda je jmenována prezidentem.
 
Cestovatelské minimum
Očkování: Ne, pouze při příjezdu ze zemích výskytu žluté zimnice požadováno očkování proti této nemoci. 
Vízum: Ne 
MZV: Základní turistické informace
Mapa: Seychely
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): SY
Řízení vozidla: vlevo
Mezinárodní telefonní předčíslí: +248
Internetová doména: .sc
 
Obecně
Seychely objevili perští, indičtí a arabští námořníci. Prvními Evropany byli Portugalci v roce 1502. V první polovině 18. století prozkoumala francouzská společnost pro východní Indii. Roku 1756 je zabrala Francie a pojmenovala je po ministru financí. Roku 1810 ostrovy obsadili Angličané. Zdlouhavý boj mezi Francií a Velkou Británií pro ostrovy skončil v roce 1814. Na základě Pařížské smlouvy připadly ostrovy Velké Británii. Až do roku 1903 byly součástí korunní kolonie společně s Mauriciem.
Nezávislost získaly Seychely v roce 1976. Od roku 1977 na ostrovech držela moc socialistická vláda až do roku 1991. V roce 1993 se uskutečnily první svobodné volby.
Stát Seychely leží na stejnojmenných ostrovech ležícími v Indickém oceánu mezi 4°- 10° j.z. š. a 46°- 57°v.z. d., spolu se souostrovím Amiranty, se skládá s 92 ostrovů a ostrůvku. Ostrovy jsou zbytky rozsáhlé a částečně potopené pevniny Gondwany. Mají tudíž žulové a zčásti břidličnaté podloží. Spočívají na podmořském hřebenu, který je obklopen korálovými útesy. Amiranty jsou korálového původu, podloží je tvořeno vápencem a korály.
Okolní moře má hloubku pouze 50-60 metrů. Největší ostrovy jsou Mahé, Praslin, Silhouette a Digue.
Podnebí je všude rovníkové, mírněné okolním oceánem. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 26°C bez větších výkyvů. Od prosince do března jsou ostrovy pod vlivem severozápadního vlhkého monzunu. Od března do října na ostrovy vane jihovýchodní pasát, který provází období sucha.
Průměrné roční množství srážek dosahuje 2 250mm. Ve vyšších polohách až 3 500mm.
Seychely leží stranou drah tropických cyklon, které přináší extrémní srážky a vítr na Mauritius a Madagaskar.
Porosty jsou tvořeny zejména kokosovými palmami a porosty mangrovníků. Typickými palmami ostrovů jsou lodoicea seychelská Lodoicea seychellarum / Lodoicea maldivica (její plody mají podobu ženského klínu) a Northea seychellarum. Na pobřeží roste Pandanus, ve vnitrozemí banyan, Pisonia a Hernandia. V pralesích rostou „železné stromy“ Stadtmannia sideroxylon a ebenový keř Maba seychellarum, které poskytují tvrdé a odolné dřevo. Jinak jsou pralesy vykáceny a na jejich místech jsou plantáže vanilky, kaučukovníku a gumovníku Hevea brasiliensis. Více o rostlinách Seychel naleznete v tomto odkazu.
Fauna je podobná madagaskarské. Ze savců zde žijí pouze makiové (poloopice), hlodavci a netopýři. Značně zde prořídli početní stavy dugonga indického – mořské sirény. Četní jsou mořští ptáci, plži, mořští korýši a ostnokožci, žraloci a jiné mořské ryby. Jedinečný je ostrov Aldabra, kde žije početná skupina želv obrovských Geochelone gigantea / Dipsochelys dussumieri. Na jiných ostrovech žije sladkovodní želva pelusie zoubkovaná (Pelusios sinuatus). Jiná sladkovodní želva pelusie seychellská (Pelusios seychellensis) již pravděpodobně vyhynula.
V souostroví je obděláváno cca 15% plochy ostrovů a zemědělství živí asi třetinu obyvatel Seychel. K nejdůležitějším plodinám patří kokosová palma, vanilovník, skořicovník. Důležitý je rybolov, který se zaměřuje na lov tuňáků. Průmysl je zaměřen na zpracování ryb a kokosových ořechů.Turistický ruch zaměstnává 30% obyvatelstva a přináší až 70% devizových prostředků.
V současné době prochází Seychely strukturálními reformami pod vedením MMF – úprava daňového systému, reorganizace státních podniků a deregulací finančních a komunikačních odvětví. Seychely dnes patří mezi nejrozvinutější společnosti Afriky.
 
V dopravě hraje důležitou roli kabotáž v rámci souostroví. Jediným velkým námořním přístavem je Victoria. Na souostroví je 508km silnic a 14 letišť (osm z nich má zpevněnou přistávací dráhu).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.