Sobota, 20 dubna, 2024
Státy

Benin

Benin je kolébkou „Voodoo“ a bývalým centrem obchodu s otroky. Je to bezpečná země s nízkou zločinností. Pobřeží Beninu má pěkné písčité pláže. Voodoo se zde stále aplikuje a vidět obřad voodoo může být neopakovatelná zkušenost. Turistickým lákadlem je vesnice Ganvié postavená uprostřed laguny Lac Nokoué na dvoumetrových kůlech a dostupná je jen po vodě. Za návštěvu stojí též bývalé hlavní město království Dahomé – Abomey plné paláců i správní centrum země Cotonou. V Cotonou na trhu Grand Marché de Dantokpa seženete vše, co země produkuje.

Základní informace
Hlavní město: Porto Novo, vláda sídlí v Cotonou 
Počet obyvatel: 11 340 504 (2018 – odhad)
Rozloha: 112 622 km2
Úřední jazyk: francouzština
Měna: 1 západoafrický frank CFA (XOF) = 100 centimů
Čas: Praha + 0 h
Administrativní uspořádání: 12 departmentů – Alibori, Atacora, Atlantique, Borgou, Collines, Couffo, Donga, Littoral, Mono, Oueme, Plateau, Zou
Délka hranic: 2 123 km
Sousední státy: Burkina Faso, Niger, Nigeria, Togo.
 
Přírodní a klimatické podmínky
Klima: Klima je tropické, na jihu při pobřeží Guinejského zálivu s vysokou vlhkostí, na severu přechází až v semiaridní. Období sucha jsou dvě, delší v prosinci až lednu a kratší v srpnu.
Reliéf: Nížina Guinejského zálivu přechází do vyšších poloh na severu masívem Atakora.
Nejvyšší bod: Mont Sokbaro 658 m.n.m
Nejnižší bod: hladina Atlanického oceánu 0 m.n.m
 
Hospodářský přehled
Hrubý národní důchod/obyv.: 2 410 USD
Hrubý domácí produkt/obyv.: 2 300 (2017 – odhad)
Inflace: 0,1% (2017 – odhad)
Směnný kurz: Communaute Financiere Africaine francs (XOF) vůči americkému dolaru v r. 2017.: 1U$ = 605,3 XOF
Nezaměstnanost: 1% (2014 – odhad) 
Nerostné zdroje: ropa, mořská sůl, vápenec
Využití půdy: orná půda 22,9 %, louky a pastviny 4,9%, trvalé kultury 3,5 %, lesy 40 %, ostatní 28,7 %.
Zemědělství: zemědělský stát – bavlna, kešu, mořské plody, jamy, kasava, palma olejná, kakaovník, kávovník, chov ovcí, koz a skotu.
Průmysl: textil, potravinářský průmysl, stavební materiály (cement, aj.)
 
Obyvatelstvo
Národnostní složení: Fonové (38,4%), Ajové (15,1%), Jorubové (12%), Barbové (9,6%),  ostatní …
Náboženství: křesťanství (48,5%), muslimové (27,7%), vodoo (11,6%), ostatní …
Věková struktura: 0-14: 42.26%, 15-24: 20.53%, 25-54: 30.66%, 55-64: 3.65%, 65 +: 2.89%
Porodnost: 34,5 narozených na 1000 obyvatel za rok
Úmrtnost: 7,7 zemřelých na 1000 obyvatel za rok
Přirozený přírůstek: 2.73% (2006 odhad.)
Střední délka života při narození: 62,7 let
 
Historicko politický přehled
Prezident: Patrice TALON (od 6,. dubna 2016)
Úřední název: Republique du Benin
Státní zřízení: prezidentská republika a parlamentní demokracie (od února 1990 ústup od marxismu, první nekomunustická vláda za účasti opozice)
Státní svátky: Den nezávislosti 1. srpna (od Francie v roce 1960)
Politické strany a jejich představitelé: Alliance for a Triumphant Benin or ABT [Abdoulaye BIO TCHANE], African Movement for Development and Progress or MADEP [Sefou FAGBOHOUN], Benin Renaissance or RB [Lehady SOGLO], Cowrie Force for an Emerging Benin or FCBE [Yayi BONI], Democratic Renewal Party or PRD [Adrien HOUNGBEDJI], National Alliance for Development and Democracy or AND [Valentin Aditi HOUDE], New Consciousness Rally or NC [Pascal KOUPAKI], Patriotic Awakening or RP [Janvier YAHOUEDEOU], Social Democrat Party or PSD [Emmanuel GOLOU], Sun Alliance or AS [Sacca LAFIA], Union Makes the Nation or UN [Adrien HOUNGBEDJI] (includes PRD, MADEP), United Democratic Forces or FDU [Mathurin NAGO] a dalších 20 stran. Strany často vytváří koalice.
Politické specifikum: Prezident má též funkci premiéra; volební právo mají občané starší 18 let.

Cestovatelské minimum
Očkování: Požaduje se – žlutá zimnice!
Vízum: ano (vydává např. velvyslanectví Beninu v Berlíně)
MZV: Základní turistické informace
Mapa: Benin 
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): BEN
Řízení vozidla: vpravo
Mezinárodní telefonní předčíslí: +229
Internetová doména: .bj

Obecně
Benin leží v západní Africe při pobřeží Atlantského oceánu v Guinejském zálivu. Je to malá a hustě zalidněná země. Benin má značně protáhlý tvar ve směru jih – sever. Od severu k jihu měří 675 km, ale v nejširším místě pouze 300 km. Plošně je tedy nepatrně větší než bývalé Československo.
Země dříve nesla země označení Dahomé a byla součástí Francouzské západní Afriky. Potom prošla podobným vývojem jako většina bývalých kolonií Francie, tj. přes částečnou samosprávu se statutem zámořského teritoria (od 1946) po členství v Unii 1956 – 1958. Od roku 1958 byla členem Francouzského společenství. V roce 1960 vyhlásila země samostatnost. Od roku 1960 – 1991 země prošla bouřlivým vývojem, kdy se střídaly více či méně demokratické režimy či vojenské uspořádání. Od roku 1991 je země demokratická a má pluralitní systém s mnoha politickými stranami, o čemž rozhodlo referendum 2.12.1990.
Geologický základ tvoří předkambrické horniny s pozdějšími naplaveninami. Na pobřeží jsou četné laguny na písečném pobřeží. Největší je Laguna Nokoué. Směrem do vnitrozemí roste nadmořská výška s izolovanými horami. Největší pohoří Atakora leží na severozápadě země. Pohoří tvoří rozvodí mezi řekou Voltou a Nigerem. Na severu opět povrch klesá do povodí řeky Nigeru.
V podnebí je značný rozdíl mezi severem a jihem. Pobřeží má podnebí rovníkové, zbytek země leží tropickém pásmu. Pobřeží je vlhké a teplé se stálými teplotami mezi 22 – 36°C s dvěma obdobími dešťů (březen – červenec; září – listopad). Relativní vlhkost vzduchu je vysoká. Roční úhrn srážek dosahuje 1500 – 2000 mm. Směrem k severu ubývá srážek a roční vláhové průměry klesají až k 800 mm. Teplotní rozdíly mezi dnem a nocí se zvětšují a taktéž rozdíly teplot během ročních období. Nejteplejšími měsíci jsou duben a květen s jediným obdobím srážek (červen – říjen). Země neleží v monzunovém pásu, ale celá oblast Guinejského zálivu je pod vlivem harmattanu, vanoucímu od severu ze Sahary.
Benin má dostatek vodních zdrojů. Řeky na severu náleží do povodí Nigeru, který v zemi teče pouze v krátkém úseku. Řeky na severozápadě náleží do povodí řeky Volty. Řeky na severu země jsou s výjimkou Nigeru periodické. Ostatní řeky, které tečou od severu k jihu se vlévají do Guinejského zálivu. Nejvýznamnější je Ouémé, která má délku 450 km a protéká celou střední a jižní částí státu.
Při pobřeží země jsou tropické pralesy, které směrem k severu přechází v savanové lesy a savany. V savanách lze spatřit mohutné baobaby.
Většina důležitých měst země leží v Beninském zálivu.
Zemědělství hraje v hospodářství významnou roli. Nejdůležitější plodinou je maniok, kukuřice, sladké brambory, rýže a proso. Na celém území se též pěstují banány. Na pobřeží jsou ohromné plantáže olejových palem a významnou roli má zde i rybolov. Nejběžnějším chovaným zvířetem je skot, ovce a kozy. Na jihu země má význam i chov vepřů.
Těžba nerostných surovin nemá žádný praktický význam na hospodářský chod země.
Země má dobrou silniční síť i železnici (980km). Část řek je splavných.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.