Úterý, 23 dubna, 2024
Státy

Tanzanie

Země velkých safari a nejvyšší hory Afriky. Země láká turisty především na safari v národních parcích a rezervacích. Serengeti a Ngorongoro jsou světovým pojmem. Velkým lákadlem je též výstup na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro, jelikož není nijak složitý. Přesto vás výstup může zmařit značná nadmořská výška – akutní horská nemoc. Pokud se vám dělá hůře, okamžitě sestupte. Z historických památek láká především Stone Town na ostrově Zanzibar. Naopak zcela opomenuta je Kilwa (chrání ji též UNESCO). Historické centrum starobylé říše Kilwa. Vzhledem k vyšším nadmořským výškám Tanzanie je silné střídání teplého a chladnějšího počasí běžné. Na pobřeží Indického oceánu naléznete krásné pláže. Nudismus a opalování bez horního dílu plavek není povoleno. V oblastech, kde převládá islám, je nošení vhodného oblečení nutností. Na ulici nekupujte drogy, mohl by to být policejní provokatér a za přechovávání drog jsou přísné tresty. Homosexualita a její projevy nejsou povoleny a jsou za ni velké tresty (až 25 let vězení).

Základní informace
Hlavní město: Dodoma (legislativní), Dar es Salaam (administrativní)
Počet obyvatel: 55 451 343
Rozloha: 947 300 km2
Úřední jazyk: svahilština, angličtina, 
Měna: 1 TSh tanzanský šilink = 100 centů
Čas: Praha +2 h
Administrativní uspořádání: 31 regionů – Arusha, Dar es Salaam, Dodoma, Geita, Iringa, Kagera, Kaskazini Pemba (Pemba North), Kaskazini Unguja (Zanzibar North), Katavi, Kigoma, Kilimanjaro, Kusini Pemba (Pemba South), Kusini Unguja (Zanzibar Central/South), Lindi, Manyara, Mara, Mbeya, Mjini Magharibi (Zanzibar Urban/West), Morogoro, Mtwara, Mwanza, Njombe, Pwani (Coast), Rukwa, Ruvuma, Shinyanga, Simiyu, Singida, Songwe, Tabora, Tanga
Délka hranic: 4 161 km
Sousední státy: Burundi, Keňa, Malawi, Mozambik, Rwanda, Uganda, Zambie.

Přírodní a klimatické podmínky
Klima: rovníkové, monzunové, ovlivněné nadmořskou výškou
Reliéf: pobřežní nížiny přechází do náhorních plošin rozčleněných příkopovými propadlinami, jezera Tanganyika (Tanganika), Ukerewe (Viktoriino), Malawi (Nyasa – Ňasa). Ostrovy – Zanzibar, Pemba a Mafia.
Nejvyšší bod: Kilimandžáro 5 895 m.n.m
Nejnižší bod: hladina Indického oceánu 0 m.n.m

Hospodářský přehled
Hrubý národní důchod/obyv.: 3 160 USD (2018)
Hrubý domácí produkt/obyv.: 3 200 USD (2017 odhad)
Inflace: 5,3% (2017)
Směnný kurz: Tanzánský šilink vůči americkému dolaru v r. 2017.: 1U$ = 2 243.8 TSh
Nezaměstnanost: 10.3% (2014 – odhad)
Nerostné zdroje: fosfáty, diamanty, zlato, železná ruda, soda, vápenec (cement) 
Využití půdy: orná půda 14,3%, louky a pastviny 27,1%, trvalé kultury 2,3%, lesy 37,3%, ostatní 19%
Zemědělství: (zaměstnává 66,9% – obyvatelstva) kávovník, čajovník, sisal, bavlník, kasava, kukuřice, cukrová třtina, banánovník, tabák, skot, rybolov, ovce a kozy. Na Zanzibaru je důležité pěstování hřebíčkovce.
Průmysl: těžba diamantů, zlata, uranu, uhlí a železa, petrolejářský a chemický průmysl, soda, obuvnictví, dřevařský a stavební průmysl

Obyvatelstvo
Národnostní složení: Sukumové, Nymwezi, Makondové, Svahilci a jiné
Náboženství: křesťanství 61,4%, islám 35,2%, animismus 1,8% a ostatní
Věková struktura: 0-14: 43.4%, 15-24: 20.03%, 25-54: 30.02%, 55-64: 3.51% ,65+: 3.04%
Porodnost: 35,3 narozených na 1000 obyvatel za rok
Úmrtnost: 7,5 zemřelých na 1000 obyvatel za rok
Přirozený přírůstek: 2,74% (2018 – odhad)
Střední délka života při narození: 63,1 let 

Historicko politický přehled
Prezident: John MAGUFULI, Dr. (od 5. listopadu 2015)
Premiér: Kassim Majaliwa MAJALIWA (od 20. listopadu 2015]
Úřední název: United Republic of Tanzania – Jamhuri ya Muungano wa Tanzania
Státní zřízení: republika prezidentského typu
Státní svátky: Union Day, 26.duben 
Politické strany a představitelé: Alliance for Change and Transparency (Wazalendo) nebo ACT [Zitto KABWE]; Alliance for Democratic Change nebo ADC [Miraji ABDALLAH]; Civic United Front (Chama Cha Wananchi) nebo CUF [Ibrahim LIPUMBA]; National Convention for Construction and Reform-Mageuzi nebo NCCR-M [James Francis MBATIA]; National League for Democracy; Party of Democracy and Development (Chama Cha Demokrasia na Maendeleo) nebo Chadema [Freeman MBOWE]; Revolutionary Party (Chama Cha Mapinduzi) nebo CCM [John MAGUFULI]; Tanzania Labor Party nebo TLP [Augustine MREMA]; United Democratic Party nebo UDP [John Momose CHEYO]
Obsazení národního shromáždění – National Assembly (Bunge): jednokomorové Národní shromáždění nebo parlament (Bunge) má 393 křesel; 264 poslanců je přímo volených ve volebních obvodech – vždy jedno křeslo jednoduchou většinou hlasů, 113 žen je nepřímo zvolených poměrným zastoupením, 5 poslanců je nepřímo zvolených jednoduchou většinou hlasů Zanzibarskou sněmovnou reprezentantů; 10 poslanců je jmenovaných prezidentem a 1 místo vyhrazené pro generálního prokurátora; členové vykonávají funkční období 5 let; Kromě zákonů, které se vztahují na celou Tanzanskou sjednocenou republiku, přijímá Národní shromáždění zákony, které se vztahují pouze na pevninu; Zanzibar má vlastní Sněmovnu reprezentantů (Barazu La Wawakilishi), která má 82 křesel; 50 členů je přímo volených ve volebních obvodech – vždy jedno křeslo jednoduchou většinou hlasů, 20 žen přímo volených poměrným zastoupením, 10 poslanců je jmenovaných prezidentem Zanzibaru, 1 křeslo pro řečníka sněmovny a 1 křeslo je pro generálního prokurátora; volení členové mají funkční období 5 let.
Politické specifikum: Podle ústavy z roku 1965 je Tanzanie republikou prezidentského typu. Hlavou státu a současně předsedou je Prezident, který má dva náměstky. První zastupuje Zanzibar a je předsedou tamní autonomní vlády a druhý Tanganiku. Prezident spolu s Národním shromážděním mají zákonodárnou moc. Národní shromáždění je jednokomorové. Národní shromáždění má svého mluvčího. Dříve byl jedinou stranou Africký národní svaz Tanganiky (TANU), založený již v roce 1929. V roce 1995 proběhly v zemi první pluralitní volby.
 
Cestovatelské minimum
Očkování: Požaduje se – žlutá zimnice!
Vízum: ano (Vízum je možno získat na Velvyslanectví Tanzanie v Berlíně. )
Mapa: Tanzanie
MZV: Základní turistické informace
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): EAT
Řízení vozidla: vlevo
Mezinárodní telefonní předčíslí: +255 (ale 007 z Keni a Ugandy)
Internetová doména: .tz
Zájezdy do Tanzanie
 
 
Obecně
Tanzanie leží v jihovýchodní Africe. Stát se rozkládá na území od Velkých příkopů k svahilskému pobřeží Indického oceánu s přilehlými ostrovy. Na Východě je ohraničena východoafrickými jezery Viktoriiným, Tanganyikou a Malawi. Vznikla v roce 1964 ze státních celků Republika Tanganika a Lidové republiky Zanzibar a Pemba.
Původně bylo pobřeží Tanganiky součástí sultanátu Zanzibar, vytvořeného v roce 1856. V 19. století pronikali evropští cestovatelé a misionáři i do vnitrozemí (např. David Livingstone). V osmdesátých letech 19. století se v území snažili uchytit Němci a v roce 1884 se Tanganika stala součástí Německé východní Afriky. Na základě smlouvy z roku 1890 se Zanzibar stal britským protektorátem. Po první světové válce byl mandát i nad Tanganikou svěřen Velké Británii. Tento stav zůstal až do roku 1961, kdy byla vyhlášena samostatná republika Tanganika, která měla statut dominia. V roce 1962 vešla v platnost ústava podle které se stala Tanganika nezávislým členem Britského společenství národů.
Ostrov Zanzibar byl kolonizován již od 10. století Araby. Přechodně v letech 1503 – 1698 se dostal pod nadvládu Portugalců. Tuto část světa pro Evropu objevil portugalský mořeplavec Vasco de Gama.
24. dubna 1964 se spojil Zanzibar s Tanganikou v nový stát Tanzanie.
Od roku 1967 do 1995 se Tanzanie pokoušela o socializmus specifického pojetí, ale zůstala členem Commonwealthu. V roce 1985 začal program hospodářské obnovy a ostrovy Zanzibar a Pemba získaly rozšířenou autonomii s vlastní správou.
V roce 1992 byl v zemi zaveden pluralitní politický systém a v roce 1995 proběhly v zemi první pluralitní volby.
V geologickém složení kontinentální Tanzanie se uplatňují především staré předkambrické horniny, které jsou často překryty permotriasovými sedimenty typu „karru“ nebo třetihorními a čtvrtohorními sopečnými výlevy. Staré krystalické horniny jsou bohaté na nerosty (zlato, stříbro, měď, wolfram, olovo, nikl, slídu, tuhu, korundy a diamanty. Permotriasové horniny obsahují vedle železných rud bohaté sloje uhlí. Na pobřeží nalezneme vápence a kaolinitické jíly. Nejvíce jsou však rozšířeny čtvrtohorní zvětraliny z nichž se vyvinuly různé typy půd. Z nerostného bohatství jsou v nich ložiska fosfátů, sody a solí. Celý reliéf je ovlivněn tektonickými pohyby. Původní zarovnaný povrch paroviny byl rozlámán a vytvořily se zde dva systémy příkopových propadlin – západní Středoafrický a mohutný Východoafrický. Tektonické pohyby byly provázeny mohutnou sopečnou činností, které vedly ke vzniku mocných sopečných pohoří. Vznikla tak i nejvyšší hora Afriky Kilimandžáro – „hora boha zimy„. Hora má tři vrcholy Kibo (5895m n.m.), Mawenzi a Šire. Z dalších sopečných masivů vyniká Meru, Lulmaliasin, Ngorongoro, Rungwe a další. Systém příkopů ohraničují národní plošiny v nadmořských výškách 1000 – 1500m n.m. – plošiny Masaj, Uhehe, Usagara a další. U pobřeží oceánu je pobřežní nížina, která je 30 – 200km široká. V několika místech je pobřeží lemováno ostrovy a korálovými rify.
Z půd převládají červenohnědé půdy savan.
Podnebí je v ovlivňováno monzuny. V létě ovlivňuje podnebí severozápadní monzun a v zimě jihovýchodní pasát. Vzhledem k velikosti země je možno vylišit 4 typy chodu počasí. Přesto ve všech hlavní období dešťů připadá na měsíc březen až květen. Teplota se po celý rok drží nad 20C° vyjma vyšší nadmořské výšky.
Říční síť není dostatečně vyvinutá a převládají krátké toky s peřejemi. Nejdelší řekou je Rovuma 1100km. Další významné řeky jsou Rufiji (cca 100km splavný úsek) a Great Ruaha. Zemí protéká přítok Nilu Kagera (cca 100km splavný úsek). Největším jezerem je Viktoriino jezero. Jinak v zemi je mnoho dalších jezer, např. Tanganyika, Malawi, Rukwa, … . Plošně největší rostlinou formací jsou travnaté savany a savanové lesy (Miombo). Ekologicky významné jsou mangrovové lesy na pobřeží a afro-alpínská vegetace nejvyšších sopečných pohoří.
Zanzibar a Pemba jsou ostrovy korálového původu. Zanzibar má plochu 1658 km2 a Pemba 984 km2. Od Afriky byly odděleny tektonickými pohyby v třetihorách. Podnebí je zde horké a tropické. Srážky mají v ročním chodu dvě maxima – monzunové a zenitální deště. Občas ostrovy zasáhnou cyklony.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.