Čtvrtek, 9 května, 2024
Prostředí

Metabolismus Země

Vědci z NASA minulý měsíc uveřejnili míry globálního „metabolismu“. Jedná se o první ucelené sledování, které poskytlo data o absorpci uhlíku z atmosféry rostlinami. Výsledkem jsou hodnoty čisté primární produkce světa, které byla poskládána z měření. Ty byly prováděny každých 8 dní od roku 2001 do 2002…

Co znamená čistá (netto) primární produkce?
Tato míra se tak nazývá proto, že ukazuje jaký je rozdíl ve spotřebě oxidu uhličitého rostlinnými organismy během procesu fotosyntézy a jeho výdaji v procesu respirace (dýchání). Měření poskytlo důležitý údaj o koloběhu uhlíku v ekosystému planety a určilo, kde jsou místa z biologického hlediska nejproduktivnější. Pro život na zemi je fixace uhlíku rostlinami jedním ze základních procesů, na kterém je postaven potravní řetězec většiny organismů. Mapa ukazuje, kolik kilogramů uhlíku je spotřebováno na kilometr čtvereční za rok. Nejproduktivnější místa dokáží fixovat 2 až 3 kilogramy uhlíku za rok. Zelená barva představuje průměrné údaje. Modrá a purpurová barva ukazuje na nízkou hodnotu míry čisté primární produkce.


Ačkoliv Afrika vypadá na globální mapě poměrně neaktivně, podobně jako celá severní polokoule, je nutné vzít na vědomí, že se jedná o průměr za rok. Údaje za jednotlivé měsíce se mohou měnit podle toho, jak se střídají roční období, což názorně ilustrují snímky za červen a prosinec roku 2002.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.