Neděle, 19 května, 2024
Prostředí

Řízený intezivní požár v Krugerově národního parku

Řízené požáry v národních parcích Afriky jsou součástí obvyklé péče o travnaté ekosystémy. V roce 2010 se správa Krugerova národního parku pokusila založit rozsáhlý a neobvykle intenzivní požár, který měl za úkol nejen zlikvidovat starou trávu „stařinu“, ale též vyšší porosty stromů. Jaký byl výsledek?
 
Intenzivní požár ze září 2010 pomáhala monitorovat NASA pomocí sondy Observing-1 (EO-1) v projektu Advanced Land Imager (ALI). Programový manažer pro požární ekologii a biogeochemii v parku Navashni Govender sdělil, že založený požár byl experimentem k likvidaci dřevěných keřů a stromů, které se postupně rozrůstaly na pastvinách. To mělo za následek úbytek tolik ceněných travnatých ploch. Obvykle plánované požáry jsou nízké teplotní intenzity, jsou však snadno ovladatelné, ale nedokáží poškodit či zničit dřeviny. Klasické kácení ve velkém rozsahu je neekonomické. Takže manažeři parku přikročili k provedení intenzivního požáru.
 
Výsledek = líbilo se, experiment funguje?
18. září 2010, krátce po plánovaném požáru, proběhlo satelitní snímkování a ALI odhalila černou, spálenou krajinu. Téměř o rok později, 20. srpna 2011, ALI získala novou podobu parku. Ze satelitního snímkování není vůbec patrné, že k požáru došlo. Dříve spálené země je nyní k nerozeznání od okolní.
 
Grassland Restoration in Kruger National Park
2010 – vypálená plocha
 
Grassland Restoration in Kruger National Park
2011 – dnešní stav
 
Savana, travnaté společenstva, se rychle obnovila, jelikož je adaptovaná na oheň.
Pohled z pozemního pozorování odhaluje, že oheň zničil stromy dokonce stromy vyšší než tři metry. Travnatý porost je ve stejné očekávané kvalitě. Stromy se začaly obnovovat a klíčit. Mladé výhonky slouží jako důležitá složka potravy malých býložravců.
Správa parku na základě výsledků bude tento typ intenzivních požárů využívat i v budoucnu. V parku se tak udrží mozaika lesa, křovin a otevřené savany. Smíšená krajina podporuje větší biologickou rozmanitost, a tím poskytuje životní prostor pro celou řadu afrických volně žijících živočichů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.