Pondělí, 29 dubna, 2024
Prostředí

Co dokáže Sahara

Každý rok opouští Saharu ohromná mračna pouštního prachu, který cestuje tisíce kilometrů, někdy až do vod Mexického zálivu…

Tento prach obohatí železem vody západní Floridy, způsobí masivní rozvoj řas a sinic. Červená sinice (Trichodesmium) díky svým životním dějům způsobí obrovský úhyn ryb, měkkýšů, korýšů, mořských savců, ptáků a kožní a dýchací problémy u lidí. Její červené zbarvení a abnormální množství zapříčiňuje tzv. červený příliv.


Jak tento ekologický fenomén vzniká?
Během roku vznikají na Sahaře velké písečné bouře. Tato situace se opakuje každý rok, někdy však překročí určitou mez. Prach ze Sahary je vzdušnými proudy transportován, nejen do Evropy, ale též k Americkým břehům do Mexického zálivu. Sebou nese velké množství železa. Jak množství železa ve vodách Mexického zálivu roste, sinice Trichodesmium prospívá a fixuje vzdušný dusík jako dusičnan do vody. Podle současných odhadů množství železa ve vodě musí dosáhnout 300% dlouhodobého normálu. Díky tomuto „hnojení“ se rychle rozmáhá i ostatní život ve vodě. Z toho pochopitelně těží toxické sinice a řasy i ona sama. Spolu pak způsobují úhyn ostatních živočichů díky své toxicitě. Při překročení všech požadovaných hodnot vzniká přirozená ekologická katastrofa, která se dostane na stránky světových deníků. Více ze dozvíte na Global Coral Reef Monitoring Network.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.