Neděle, 19 května, 2024
Politika a společnost

Libérie posledních dnů

V posledním týdnu je nejsledovanější politickou událostí v Africe situace v Libérii.
V této zemi se rozpoutaly těžké boje mezi vládními jednotkami současného prezidenta Charlese Taylora a vzbouřenci Liberians United For Reconciliation and Democracy – Lurd – (Sjednocení Liberijci pro usmíření a demokracii) v čele s představitelem Sekou Connehem. Během posledních dnů se vzbouřencům podařilo obsadit hlavní město Monrovii, kde je díky bojům „uvězněno“ na 250 000 lidí, kteří potřebují potraviny, vodu a léky. Sekou Connehem prohlásil, že jeho oddíly se stáhnou, pokud současný prezident Taylor opustí zemi a mírové jednotky OSN zaujmou své pozice.
 
Mírové jednotky včera začaly do Monrovie přesouvat své vojáky. Své pozice již zaujmulo prvních 192 vojáků. Jejich celkový počet by měl dosáhnout tři a půl tisíce mužů, z nichž 1500 mají tvořit nigerijští vojáci. Rada bezpečnosti OSN schválila toto rozmístění mnohonárodních mírových sil na dobu dvou měsíců. Posláním jednotek bude zajistit monrovijské letiště, nyní ovládané současnou vládou, a přístav, který ovládají rebelové. Cílem je zajistit dodávky humanitární pomoci těžce zkoušené zemi. Jejich rozmístění bylo místními lidmi vítáno.
 
Současný prezident Taylor by měl podle slov jihoafrického prezidenta Thabo Mbekiho najít útočiště v Nigérii a svůj úřad opustit 11. srpna. Jeho odchodu bude pravděpodobně litovat málokdo. Prezident je obviňován z devastace země, válečných zločinů a destabilizace okolních států – především Sierra Leone. Pravděpodobná je i jeho podpora teroristických skupin. Tyto teroristické a polovojenské jednotky byly financovány z prodeje diamantů. Na odchod prezidenta Taylora politicky tlačí nejen Spojené státy, které mají v pobřežních vodách na 3000 vojáků. USA situaci zatím pouze monitorují a do bojů zatím nijak nezasahují, dokud zemi prezident Taylor neopustí. Tato nečinnost je v Libérii kritizována, protože Libérie a USA měly vždy nadstandardní vztahy, jelikož její založení USA iniciovalo a tuto zemi osídlili bývalí osvobození severoameričtí otroci. Tato země je jednou z nejstarších a byla založena 26. července 1847. USA se však zřejmě aktivně zapojí do obnovy země.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.