Úterý, 21 května, 2024
Ptáci

Agapornis zelenohlavý (Agapornis swindernianus)

Jediný druh agapornisů – papoušíků, který nebyl v minulosti ani v současné době úspěšně chován ani odchován je agapornis zelenohlavý, který se specializuje pouze na zvláštní druh potravy (určitý druh fíků), a pokud jej nemá, uhyne.
 

Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Aves (ptáci)
Nadřád: Neognathae (letci)
Řád: Psittaciformes (papoušci)
Čeleď: Psittacidae (papouškovití)
Podčeleď: Psittacinae (papoušci)
Rod: Agapornis (agapornis – papoušík)
Druh: Agapornis swinderniana (agapornis zelenohlavý)
 
Agapornis zelenohlavý žije v poměrně širokém rozsahu v pralesích subtropické Afriky. Obývá primárně nížinné oblasti, ale byl spatřen i v nadmořské výšce kolem 1 800m. Přestože byl popsán již v roce 1820, nevešel příliš ve známost, jelikož i samotný chov je velice obtížný, především kvůli stresu papoušíka a špatné volbě stravy. Ve volné přírodě jdou obtížně sledovat, jelikož většinu dne tráví v korunách stromů, ukryti v baldachýnu pralesní vegetace.
Dorůstá do velikosti 13 -14cm a dosahuje hmotnosti 38-42g. Základní barvou je zelená, umožňující dokonalé splynutí s pralesní vegetací. Okolo krku má hnědý límec, v zádových partiích s fialovým nádechem a s černým lemováním. Záda jsou pokryta peřím modré barvy. Letky mají mezi sebou hnědošedá pera, viditelná ze spod. Rejdovací pera jsou zelená s hnědočerveným pruhem, s černým lemem. Oči jsou hnědé, bez okruží, zobák a nohy šedočerné. Pohlavní dimorfismus se u tohoto druhu nijak výrazně neprojevuje.
 
agapornis zelenohlavý
Obrázek: Agapornis zelenohlavý (Agapornis swindernianus): Zdroj: Wikipedia
 
Vyskytuje se ve třech poddruzích:
  • Agapornis zelenohlavý konžský (Agapornis swindernianus emini) – vyskytuje se od západní Ugandy, Rwandy (region Kiwu) a jihozápadní části Jižního Súdánu, po Demokratickou Republiku Kongo a Středoafrickou Republiku, kde hranicí výskytu tvoří řeka Kongo a Ubangi. Pera na krčním límci, za černým zbarvením následuje hnědé, pera na zádech mezi křídly a rejdovacími pery jsou tmavě modrá.
  • Agapornis zelenohlavý kamerunský (Agapornis swindernianus zenkeri) – vyskytuje se v pralesích Kamerunu, Gabunu, Rovníkové Guiney a Konga. Zbarvení per na krku pod černými pery je červenohnědé.
  • Agapornis zelenohlavý liberijský (Agapornis swindernianus swindernianus) – žije v izolované oblasti od Libérie, přes jižní část Pobřeží Slonoviny, po jihozápadní část Ghany, v pralesních oblastech. Pod límcem na krku v prsní části jsou pírka žlutavě zbarvena, pera na zádech mezi křídly a rýdovacími pery jsou modrofialová.
 
Potrava agapornisů zelenohlavých se skládá ze semen a plodů ovocných stromů, specializuje se na jeden druh fíků, pouze v určitém stádiu zralosti, jenž tvoří jeho hlavní potravní složku. Byli viděni i na návštěvě kukuřičných a rýžových plantáží. Jídelníček si příležitostně zpestřují i drobným hmyzem.
Shlukuje se do malých hejn, zřídka kdy čítajících více jak 20 jedinců. Hnízdí v dutinách stromů. Informace ohledně reprodukce nejsou známé.
V rámci IUCN řazeni na nízký stupeň ohrožení. Jejich stavy jsou pouhé odhady, jelikož jejich pozorování v baldachýnu pralesa je velice obtížné. Je však zřejmé, že zásahy do jejich přirozeného prostředí, budou mít negativní vliv na velikost jejich populace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.