Pondělí, 7 října, 2024
Státy

Malawi

Malawi země u jezera Malawi. Podle nové vlajky již nad Malawi slunce nevychází, ale vyšlo. Země láká jezerem Malawi s možností potápění a pohořími Nyika Plateau (cca 2600 m n.m.) na severu, která poskytuje výhledy na jezero a pohoří Mulanje (cca 3000 m n.m.) na jihu, které umožňují nádherné treky horskými tropickými lesy a vysokohorskou stepí. Návštěvníci musí počítat s velkou denní amplitudou teplot. Ve vyšších polohách mohou v noci teploty klesnout pod 0°C. Největší atrakcí země je však vlastní jezero Malawi. Láká nejen potápěče – hostí cca 1000 druhů ryb z nich 60 % je endemických. Dobrá potápěčská základna je v severní polovině jezera – Aqua Africa v Nkhata Bay. Poslední dobou se však na jezeře rozmáhá jachting. Nejlepší místo leží na jihu jezera u Cape Maclear v nejmenším národním parku země – Lake Malawi o rozloze pouhých 88 km2. Jachty si můžete půjčit v Kopola Lodge, Club Makokola a Livingstonia Beach Hotel. Malawi je chudý stát s vysokým promořením virem HIV. Země je zemědělského charakteru a průmysl zpracovává pouze zemědělské produkty. Koupíte zde výborný čaj, tabák nebo Gin.
Bezpečnostní situace odpovídá rozvoji země. Zemědělci jsou přátelští a konzervativní. Telefonní číslo pro tísňová volání je 199. Za lékařské ošetření se platí. Homosexualita je trestná!!!
 

Základní informace
Hlavní město: Lilongwe
Počet obyvatel: 21 196 629 (2020 – odhad)
Rozloha: 118 484 km2
Úřední jazyk: angličtina, chichewa
Měna: 1 (MWK) Malawijská kwacha (kvača)
Čas: Praha + 1 h
Administrativní uspořádání: 28 okresů – Balaka, Blantyre, Chikwawa, Chiradzulu, Chitipa, Dedza, Dowa, Karonga, Kasungu, Likoma, Lilongwe, Machinga, Mangochi, Mchinji, Mulanje, Mwanza, Mzimba, Neno, Ntcheu, Nkhata Bay, Nkhotakota, Nsanje, Ntchisi, Phalombe, Rumphi, Salima, Thyolo, Zomba
Délka hranic: 2 857 km
Sousední státy: Mozambik, Tanzanie, Zambie
 
 
Přírodní a klimatické podmínky
Klima: tropické, monzunové podnebí, období dešťů od listopadu do května, období sucha od května do listopadu
Reliéf: hornaté území se svažuje do Východoafrické příkopové propadliny vyplněné jezerem Malawi (hloubka 706 m)
Nejvyšší bod: Sapitwa 3 001 m n.m.
Nejnižší bod: místo kde řeka Shire opouští Malawi 37 m n.m.
 
 
Hospodářský přehled
Hrubý národní důchod/obyv.: 360 USD  
Hrubý domácí produkt/obyv.: 1 200 USD  
Inflace: 12,2% (2018 – odhad)
Směnný kurz: Malawijská kvača (MWK) vůči americkému dolaru 1U$ = 731.7 MWK (2017)
Nezaměstnanost: 20,4% 
Nerostné zdroje: nevýznamné
Využití půdy: orná půda 38,2%, louky a pastviny 19,6%, trvalé kultury 1.4%, lesy 34%, ostatní 6,8% (100% – není z rozlohy státu, jelikož 20.6% země pokrývají jezera)
Zemědělství: Zemědělství představuje asi jednu třetinu HDP a 80% příjmů z vývozu. Hlavní komodity tabák, kukuřice, cukrová třtina, podzemnice olejná, čajovník, chov skotu, koz a prasat, rybolov, těžba dřeva
Průmysl: Malawi patří mezi nejméně rozvinuté země světa. Ekonomika je zemědělská a 80% obyvatelstva žije na vesnicích. Země zpracovává pouze tabák na vývoz a cement.
 
Obyvatelstvo
Národnostní složení: Chewa 34,3%, Lomwe 18,8%, Yao 13,2%, Ngoni 10,4%, Tumbuka 9,2% a další 
Náboženství: křesťanství 77,4%, islám 13,8%, ostatní
Věková struktura: 0-14 : 45.87%; 15-24 : 20.51%; 25-54: 27.96%; 55-64: 2.98%; 65 +: 2.68%
Porodnost: 40.1 narozených na 1000 obyvatel za rok
Úmrtnost: 7,2 zemřelých na 1000 obyvatel za rok
Přirozený přírůstek: 3,3% (2020 – odhad)
Střední délka života při narození: 63,2 let 
 
 
Historicko politický přehled
Prezident: Bingu wa Mutharika (od 24. května 2004)
Primiér: funkci zastává prezident
Úřední název: Malawijská republika – Republic of Malawi.
Státní zřízení: Prezidentská republika
Státní svátky: Independence Day 6.července (od Velké Británie v roce 1964)
Politické strany a jejich představitelé: Democratic Progressive Party nebo DPP [Peter MUTHARIKA]; Malawi Congress Party nebo MCP [Lazarus CHAKWERA]; Peoples Party nebo PP [Joyce BANDA]; United Democratic Front nebo UDF [Atupele MULUZI]; United Transformation Movement nebo UTM [Saulos CHILIMA]
Politické specifikum: Pluralitní systém demokracie s přímou volbou. Parlament je jedno komorový – národní shromáždění má 193 křesel a mandát je pětiletý. Prezident a Víceprezident jsou voleni na jednom volebním lístku. Prezident jmenuje vládu. Ústava předpokládá vznik druhé komory parlamentu s 80 volenými křesly.
 
 
Cestovatelské minimum
Očkování: Ne. Doporučené očkování proti žluté zimnici. Malawi jw malarickou oblastí. V případě úrazu se nechte ošetřit jen ve velkých městech.
Vízum: Ano. Vydává pro naše občany velvyslanectví Malawi v Berlíně. Poplatky jsou: za tranzitní vízum (platnost 7 dní) stanoveny na 55,- EUR, za vízum pro jednorázový vstup (platnost 3 měsíce) na 75,- EUR, za vízum pro více vstupů (platnost 6 měsíců) na 145,- EUR, za vízum pro více vstupů (platnost 12 měsíců) na 235,- EUR. Cestovní pas platný alespoň 6 měsíců po přepokládaném opuštění země.
MZV: Základní turistické informace
Mapa: Malawi
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): MW
Řízení vozidla: vlevo
Mezinárodní telefonní předčíslí: +265
Internetová doména: .mw
Užitečné informace: Malawi Tourist Guide
 
 
Obecně
Malawi je vnitrozemský stát Afriky. Území republiky se zhruba kryje s povodím jezera Malawi (Ňasa) a rozkládá se mezi 9°30 a 17°j.z.š. a 33°a 36° v.z.d. Dříve byla země známá jako Njasko (Ňasko)! Malawi patří mezi ekonomicky nejchudší státy světa. Vláda je závislá na vnější pomoci. V posledním období se rozvíjí turistický ruch. Průmysl brzdí špatná infrastruktura.
Malawi má bohatou historii. V 10. století začaly území osidlovat bantuské národy a již ve 14. století zde byla založena vzkvétající říše Malawi, jejíž moc sahala i mimo současné území státu, zejména ve východní Zambii. V průběhu 16. století říše obchodovala i s Evropany. V 17. století se říše rozpadla do několika království.
Zemi prozkoumal a pro Evropu plně objevil v roce 1859 David Livingstone. O nově objevenou zemi začali mít zájem nejen Britové, ale i Němci a Portugalci. Z boje vyšli vítězně Britové a založili zde protektorát Ňasko (Njasa) – 1891.
Dalším významným milníkem pro vývoj v zemi byl rok 1944, kdy byl založen Africký národní kongres Ňaska.
V roce 1953 sloučila Velká Británie Ňasko s Rhodesií do společné federace, což vyprovokovalo nacionalistickou opozici v zemi. Malawi pod vedením Afrického národního kongresu Ňaska (osvobozenecké hnutí) si vynutilo zrušení federace v roce 1963. Dne 6. července 1964 se Ňasko osamostatnilo a přejmenovalo se na Malawi. Země zůstala členem Britského společenství národů (Commonwealthu). Nová Ústava byla přijata v roce 1966, vedoucí člen Afrického národního kongresu Ňaska, respektive nástupnické politické strany „Kongresová strana Malawi“, pan Dr. Hastings Banda Kamuzu se prohlásil doživotním prezidentem a byla zřízena vláda jedné strany. Jak je zvykem, krutě potlačila v zemi opozici.
Teprve v roce 1993 proběhlo v zemi referendum, které ze učinilo z Malawi demokratickou zemi s volnou soutěží několika politických stran. Byla změněna Ústava a v roce 1994 proběhly první svobodné volby.

Malawi leží na krystalických horninách předkambrického stáří, které jsou narušeny četnými tektonickými zlomy. Povrch tvoří zejména plošiny a vysočiny. Severní a střední část země se přimyká k příkopové propadlině jezera Malawi. Nadmořská výška zde kolísá mezi 1000m n.m. po 1500m n.m. Nejvyšším pohořím severní části země je plošina Nyika o 1000 metrů výše. Nejvyšší vrcholy jsou Nkata 2670m n.m. a Nyika 2542m n.m..

V jižní části země leží příkopová propadlina s nadmořskými výškami 200 – 450m n.m. Jedná se o širší část příkopové propadliny jezera Malawi. Propadlinou protéká řeka Shire (Šire). Po obou stranách příkopu leží vysočiny s nadmořskou výškou 500-1000m n.m. Na západě je to plošina Kirk, na východě Shire. Při hranicích s Mozambikem leží nejvyšší horský masív Mulange (Mlange). Nejvyšší vrcholová partie Sapitwa má výšku 3000m.n.m. Pobřežní část jezera Malawi je úzká.

Podnebí Malawi je tropické a pod vlivem monzunů s letním obdobím dešťů (od listopadu do dubna). Zima je suchá. Průměrná teplota nejteplejšího měsíce (listopad) se pohybuje mezi 20-23°C ve vyšších nadmořských výškách po 27°C v nížinách. Naopak během nejstudenějšího měsíce (července) teplota leží mezi 14°C na horách po 19°C v nížinách.
Srážkové úhrny záleží též na nadmořské výšce. Od 750 – 1000mm v nížinách, přes 1000 – 15000mm na vysočinách po 2500mm v horách.

Vodstvo je vázáno na povodí jezera Malawi. Jezero je protaženo v délce 550km ve poledníkovém směru. Má rozlohu 3088km2. Nadmořská výška hladiny je 473m n.m.. Největší hloubka jezera leží v jeho severní části a dosahuje 706m. Z jezera vytéká k jihu splavná řeka Shire, které se vlévá zleva do Zambezi. Z dalších velkých jezer v zemi jmenujme bezodtoké jezero Shilwa (Šilva) a průtočné jezero Malombe ležící na jih od jezera Malawi. Protéká jím řeka Shire.

Jižní polovinu země pokrývají savany s akáciemi a baobaby a řídké savanové lesy. Na plošinách rostou stepi. Na severu země se naopak setkáme s opadavými tropickými lesy miombo (dominantní druhem dřeviny je zde Brachystegia=miombo /swahilsky/). Na horských masívech, zejména na východních částech rostou horské pralesy. Živočišstvo je druhově zastoupeno druhy afrických savan.
Zemědělství je z větší části samozásobitelské. Pro ekonomiku země jsou významné plantážové porosty čaje, cukrové třtiny, bavlny a zejména pěstování tabáku. Tabák představuje hlavní vývozní surovinu a tvoří více než polovinu vývozu. Zemědělství zaměstnává 90% práceschopného obyvatelstva.

Průmysl ze zaměřen na zpracování zemědělských produktů. Dále pak textilu a obuvi.
Malawi nemá žádné významné zdroje drahých kovů či naleziště ropy. V zemi se těží pouze rubíny (jako jediná země v Africe). Ostatní ložiska se netěží – země má naleziště bauxitu (více než 40% Al), titanu, azbestu, grafit (tuhy) a uranu.
Doprava je slabá ve všech ohledech. Více rozvinutá je pouze v jižní polovině státu. Slušné napojení na okolní státy, resp. Zambii má hlavní město Lilongwe. Většina dopravy se odehrává na silnicích.
Od privatizace železnice v roce 1999, vstupu brazilské společnosti v r. 2006 do rozvoje železnice v Mosambiku a zahájení výstavby železničního napojení zambijského města Chipata v roce 2010, se dá předpokládat znovuobnovení významu železniční dopravy. V současné době má železniční síť délku 797 km při rozchodu 1 067 mm.

Lilongwe bylo vyhlášeno hlavním městem Malawi v roce 1975, leží ve středu země. Město je rozděleno do dvou částí: Staré město – obchodní centrum a City Centre – administrativní část. Další významné město je Zomba, která byla dlouho hlavním městem Malawi a zůstává sídlem mnoha státních úřadů a univerzity. Blantyre je nejstarší a největší město Malawi a obchodní centrum země. Na severu leží Mzuzu.
 
Cestopis po této zemi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.