Pátek, 26 dubna, 2024
Živočichové

Krajta angolská (Python anchietae)

patří mezi menší druhy krajt, jejichž maximální délka v dospělosti nepřesahuje dva metry. I přes klidnou povahu a nenáročnost chovu je velice vzácně spatřitelnou, jelikož na území Namibie je chráněna zákonem a v Angole se vyskytuje v zaminovaném území, znemožňujícím její odchyt.

Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Reptilia (plazi)
Podtřída: Amniota (blanatí)
Řád: Squamata (šupinatí)
Podřád: Serpentes (hadi)
Čeleď: Boidae (hroznýšovití)
Podčeleď: Pythoninae (krajty)
Rod: Python (krajta)
Druh: Python anchietae (krajta angolská)

Je nejmenším druhem afrických krajt, nicméně stavba těla je robustní. Vyskytuje se v sušších částech Angoly a Namíbie, kde se střídají teplé dny a chladné noci. Preferuje vyhřáté kamenité stráně. Podmínkou výskytu je dostatečný přístup k vodě. Většinou se jedná o otevřené savany a polopoušť.

Dorůstá velikosti 140 – 150cm, výjimečně až 180cm. Zbarvení je zlatavě žluté až hnědočervené, bílé skvrny mají černé lemování. Hlava má na horní části trojúhelníkový vzor. Žlutobílé břicho obsahuje četně černé skvrnky. Šupiny jsou malé, hladké, na dotek sametově jemné. Čelist obsahuje mnoho jehličkovitých zubů, zahnutých do úst, což zabraňuje kořisti úniku. U rtů má jasně viditelné termoreceptory. V případě ohrožení se podobně jako krajta královská zamotá do klubíčka s hlavou uprostřed.

Obrázek: Krajta angolská (Autor: Markus Borer)

Krajta angolská je dravec, který loví menší plazy, savce a mnohdy i ptáky. Velikost kořisti je úměrná velikosti hada. Potrava musí být živá, mršiny nepojídá. Svou kořist jako škrtič zadusí, menší úlovky polyká živé, vždy hlavou napřed. Nejčastějším úlovkem jsou drobní hlodavci.

Samice kladou v úkrytu 3-5 vajec. Není známo, zda vejce podobně jako krajta písmenková matka chrání. Vylíhlá mláďata měří 40-50cm a mají stejné barvy jako dospělí jedinci. Dožívají se více jak deseti let.

Jde o poměrně vzácný druh, se kterým se téměř nelze setkat v zajetí. Důvodem je výskyt v zaminovaném území, z dob války v Angole, a přísný zákaz obchodu s tímto druhem v Namibií. I přes klidnou povahu, bez projevů agresivity, a atraktivního zbarvení, je pro mnohé teraristy lákavou, ale nedosažitelnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.