Pátek, 13 prosince, 2024
Živočichové

Kobra mosambická (Naja mossambica)

je považována za jednoho z nejjedovatějších hadů v Africe. V místě uštknutí, dochází poměrně rychle k poškození tkáně a následné nekróze. Zároveň patří mezi plivající kobry. Zasažení očí jedem způsobuje zhoršení vidění a bez ošetření může i slepotu.

Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Reptilia (plazi)
Podtřída: Amniota (blanatí)
Řád: Squamata (šupinatí)
Podřád: Serpentes (hadi)
Čeleď: Elapidae (korálovcovití)
Podčeleď: Elapinae (korálovci)
Rod: Naja (kobra)
Druh: Naja mossambica (kobra mosambická)

Kobra mosambická je typickým obyvatelem savan tropické a subtropické Afriky jižní polokoule. Vyskytuje se od severovýchodní části JAR, západní hranicí výskytu je východ Namibie a jihovýchod Angoly, skrze Zambii, Botswanu, přes Malawi do Mosambiku a jihu Tanzanie. Vyskytuje se i na ostrově Pemba. Preferuje lokality s přístupem k vodě, kde v případě vyrušení hledá i bezpečný úkryt. Mladší jedinci jsou aktivní zejména přes den, starší pak za soumraku a za úsvitu. Přes den jsou schováni ve skrýši. Vyhovuje jim otevřená krajina.

Jedná se o spíše menší druh kobry, disponující silným jedem. Zbarvení šupin je břidlicově hnědé až olivově šedé, přičemž šupiny jsou výrazně šedočerně ohraničeny, což vytváří síťování. Abdominální partie jsou světleji zbarvené. Spodní část krku má černé pruhování, což je vidět zejména při výhružném postavení, typickém pro kobry. Mladší jedinci mohou mít mezi černými pruhy žluté nebo růžové zbarvení, které se pak v dospělosti mění v břidlicově hnědé. Dorůstají do délky 90 až 130cm, v rekordních případech byla hlášena délka až kolem 160cm. Délka života v zajetí bývá kolem 20-ti let.

V dubnu se tento druh paří, následně samice snese 10 – 22 vajíček, ze kterých se přibližně po dvou měsících vylíhnou 22-25cm dlouhá mláďata.

Potrava se skládá z obojživelníků, jiných hadů a plazů, ptáků, nepohrdne ani vejci a drobnými savci. Mladší jedinci mnohdy hodují i na dostupném hmyzu.

Obrázek: Kobra mosambická (Naja mossambica) v zoo na Kypru.
Jedná se o velice agresivní druh. Pokud má zamezeno v ústupu, neplive nýbrž přechází rovnou k uštknutí, někdy i opakovanému. Jed je silný cytotoxin a neurotoxin, kdy nekróza tkáně je poměrně rychlá. Protijed musí být aplikován nejpozději do 5 hodin od uštknutí jinak dochází k nevratnému poškození tkáně. Smrtelná dávka pro člověka je 50mg jedu. Při uštknutí dochází k aplikaci jedu v dávce 80 – 200mg, takže bez protijedu vždy smrtelné. Příznaky po uštknutí jsou ospalost a problematické nepravidelné dýchání.
Při plivání dokáže tento druh kobra zasáhnout oči oběti na vzdálenost 2 až 2,5m a překvapivou přesností. V jižní Africe jsou hlášeny časté případy uštknutí touto kobrou, mnohdy se jedná o útok kobry na spícího člověka, kdy kobry hledají potravu v blízkosti lidských obydlí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.