Neděle, 15 září, 2024
Živočichové

Kobřík kapský a kobřík kaferský (Aspidelaps lubricus, Aspidelaps scutatus)

Kobříci jsou rodem jedovatých hadů, endemických v jižní Africe.

Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Reptilia (plazi)
Podtřída: Amniota (blanatí)
Řád: Squamata (šupinatí)
Podřád: Serpentes (hadi)
Čeleď: Elapidae (korálovcovití)
Podčeleď: Elapinae (korálovci)
Rod: Aspidelaps (kobřík)
Druh: Aspidelaps lubricus, Aspidelaps scutatus (kobřík kapský, kobřík kaferský)

Rozeznává se ve dvou druzích:
Kobřík kapský (Aspidelaps lubricus) – žije od jižní Angoly, přes Namíbii po západ Jihoafrické republiky. Preferuje suché lokality s dostatkem podzemních úkrytů, kde tráví většinu dne. Aktivita je noční. Loví především na základě čichu a chuti. Kořistí jsou zejména menší obratlovci a bezobratlí s denní aktivitou, kteří v noci spí. Je potravně nenáročný, preferuje drobné plazy, jako jsou ještěrky a hadi, drobnější hlodavce a vetší hmyz. V zajetí neodmítne ani rybu, myšky, nebo třeba kuřecí pařátek.
Reprodukční období nastává s prvním ochlazením, což souvisí se zvýšeným příjmem potravy, umožňujícím snůšku. V chladnějších měsících samice naklade 3 – 12 vajec. Doba inkubace je 62 – 65 dní.

Obrázek: kobřík kapský
Jed je podobně jako u dalších korálovcovitých směsí synaptických neurotoxinů a cytotoxinů. Při uštknutí hrozí trvalé poškození tkáně a v případě vpravení většího množství jedu problémy s dýcháním a tím způsobená smrt. Případy úmrtí člověka v důsledku uštknutí kobříkem kapským jsou však velice vzácné.
Kobřík kaferský (Aspidelaps scutatus) – žije v Namibii, Botswaně, severu Jihoafrické republiky, jihu Zimbabwe a v Mosambiku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.