Úterý, 23 dubna, 2024
Živočichové

Kobra kroužkovaná (Naja annulifera)

je poměrně velkou kobrou s typickým proužkováním. V minulosti byla považována za poddruh kobry egyptské.

Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Reptilia (plazi)
Podtřída: Amniota (blanatí)
Řád: Squamata (šupinatí)
Podřád: Serpentes (hadi)
Čeleď: Elapidae (korálovcovití)
Podčeleď: Elapinae (korálovci)
Rod: Naja (kobra)
Druh: Naja annulifera (kobra kroužkovaná)

Kobra kroužkovaná se vyskytuje v savanách jižní Afriky, konkrétně na území JAR, v jižním Mosambiku, Zambii, Botswaně, Malawi, Svazijsku a Zimbabwe. Může se vyskytovat na okrajích lesů, ale nikoliv uvnitř. Preferuje polootevřenou krajinu, s dostatkem úkrytů, potravy a vody.

Jedná se o poměrně velký druh kobry s průměrnou délkou kolem 150-220cm, ale může dorůst i do délky 250cm. Podobně jako jiné kobry, disponuje roztažitelnými žebry, umožňujícím vytvoření klasické kobří kapuce, která může mít šířku až 16cm. Barva tohoto druhu je značně variabilní. Mladší jedinci jsou žlutozelené barvy s černým okrajem šupin na hřbetu, a světlým žlutohnědým břichem. Na krku jsou již zjevné tmavé prstence. V dospělosti se barva mění na šedohnědou až červenohnědou s 6-9-ti pruhy a 2-3 pruhy na ocase. Nejtypičtější zbarvení je kombinace hnědého a žlutého pruhování. Ventrální část těla bývá žlutá až šedá a může obsahovat skvrny nebo pruhování jdoucí od zad.

Obrázky: Kobra kroužkovaná.

Aktivita tohoto druhu je noční, nicméně časně ráno může být spatřena, jak se vyhřívá na slunci, poblíž svého úkrytu. Je poměrně dobrým lezcem po stromech, ale většinou se zdržuje v travinách či nízkých keřích. Při vyrušení zaujímá bojové postavení typické pro kobru, kdy může zvednout krk a hlavu až do výše 0,5m nad terén. Pokud se dostane do kouta, je útočná, jinak spíše volí variantu ústupu. Nemá schopnost plivat jed. Její jed je velice silný neurotoxin, způsobující problémy s dýcháním a intenzivní bolest v místě uštknutí. Bez podání protijedu může způsobit smrt.

Loví obojživelníky, hlodavce, malé savce, ptáky a jiné hady a plazy. Byly zaznamenány případy ulovení a pojídání zmije útočné (Bitis arietans). Tento druh kobry má poměrně rychlé trávení a může přijímat potravu i několikrát týdně.
Kladou kolem 8-33 vajec začátkem léta (květen – červen). Vejce jsou kladena do dutin stromů, termitišť, skalních dutin, nebo samice mohou vytvářet vlastní hnízda.Doba inkubace je dva měsíce, kdy příznivá teplota pro inkubaci se pohybuje mezi 27-30°C. Délky života tohoto druhu je až 25 let. Tyto kobry mohou být uloveny jinými hady, hadilovy a medojedem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.