Pátek, 8 listopadu, 2024
Savci

Kočkodan obecný ďamďam (Chlorocebus aethiops djamdjamensis)

Obývá horskou oblast Bale mountains, známé i jako pohoří Urgoma. Tato oblast, ve které se nalézá národní park Bale Mts., vstoupila ve známost díky endemickému výskytu vlčka etiopského a mnoha jiných druhů zvířat.
 

Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Mammalia (savci)
Řád: Primates (primáti)
Podřád: Anthropoidea (opice = vyšší primáti)
Infrařád: Catarrhini (úzkonosí)
Nadčeleď: Cercopithecoidea
Čeleď: Cercopithecidae (kočkodanovití)
Podčeleď: Cercopithecinae (kočkodani)
Rod: Chlorocebus (kočkodan)
Druh: Chlorocebus aethiops (kočkodan obecný)
Poddruh: Chlorocebus aethiops djamdjamensis (kočkodan ďamďam)
 
Kočkodan ďamďam žije pouze v Etiopii. Obývá horskou oblast Bale mountains, známé i jako pohoří Urgoma. Tato oblast, ve které se nalézá národní park Bale Mts., vstoupila ve známost díky endemickému výskytu vlčka etiopského (Canis simensis citernii) a mnoha jiných druhů zvířat. Uprostřed parku se nachází plošina Sanetti, jejíž průměrná nadmořská výška sahá nad 4000m. Dalo by se tedy říci, že kočkodan ďamďam obývá horské lesy v jižní části Etiopského Riftu.

Patří mezi spíše pozemní kočkodany s denní aktivitou. Vzhledem k nadmořské výšce a teplotám, ve kterých žije má nejhustší a nejdelší srst. Je asi 40 – 55cm dlouhý a 35 – 50cm vysoký. Hmotnost dospělého jedince se pohybuje mezi 3 až 5kg. Záda, boky, ocas, vnější strana končetin, neurocranium a zadní část krku je pokryta delší a hustou srstí hnědozelené barvy se žlutým akcentem. Břicho, vnitřní strana končetin, lem obličeje, přední část krku a hruď je pokryta dlouhou bílou srstí. Obličej, ušní boltce a konce končetin mají černé. Má poměrně dlouhé bílé licousy a má méně výrazný bílý knírek. Nad obočím je zřetelná úzká bílá linka. Oční víčka a okolí očí jsou světle zbarvené, což využívají při vizuální komunikaci. Na první pohled, vůči ostatním kočkodanům obecným působí huňatým dojmem. Pohlavní dimorfismus se projevuje větší velikostí samců.
 
Obrázek: Kočkodan ďamďam v Etiopii. Autor: A. Davey (flickr.com)
 
Vytváří pohlavně smíšené společenstva o deseti až šedesáti členech. Samice se v období říje páří s jedním i více samci. Po 164 až 170 dnech porodí jedno mládě. Průměrná hmotnost mláďat je 305g. Laktace trvá po dobu pěti až šesti týdnů. Do šesti měsíců se mláďata zcela osamostatní. Pohlavní dospělost nastává u obou pohlaví mezi třetím a pátým rokem života.
Je poměrně potravně nevybíravý a svůj jídelníček zcela uzpůsobuje ročnímu období. Převážnou část stravy tvoří rostliny, především traviny a plody. Hmyz, menší obratlovci, vejce a ptáčata jsou pro tyto kočkodany nezbytným, ale i vzácným energetickým doplňkem.
Stávají se kořistí leopardů, šakalů, vlčků etiopských a orlů korunkatých.

Vzhledem k docela malému výskytu, mohou mít jakékoli změny v krajinném rázu prostředí jejich přirozeného výskytu nedozírné následky. Kočkodany ďamďam jsme mohli v České Republice spatřit v zoologické zahradě Jihlava.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.