Sobota, 27 dubna, 2024
Stromy

Baobab fony (Adansonia rubrostipa)

Tvarem kmenu a postavením větví tento baobab z dálky vypadá jako mrkev či řepa. Krom duchovního významu těchto stromů se konzumuje ovoce, semena a kořeny. Na suchém jihu do tlustých kmenů Malagaši vyhlubují otvory, které v období dešťů plní vodou.
 
Říše: Plantae (rostliny)
Oddělení: Magnoliophyta (rostliny krytosemenné)
Třída: Rosopsida (vyšší dvouděložné rostliny)
Řád: Malvales (slézotvaré)
Čeleď: Bombacaceae
Rod: Adansonia (baobab)
Druh: Adansonia rubrostipa (baobab Fony)
 
Jeden ze šesti baobabů endemických na ostrově Madagaskar. Jedná se o baobab nejmenšího vzrůstu. Jižně rostoucí stromy dosahují výšky kolem 4 – 5 metrů, kdežto severně rostoucí baobaby, obzvláště rostoucí v místech s dostatkem vláhy, mohou výjimečně dorůstat až 20metrů. Rozlišnost je trochu i ve tvaru kmenu. Menší baobaby, nemyšleno však mladé stromy, mívají kmen baňatější a robustnější, zužující se až u koruny, ale větší baobaby mají kmen jevící se subtilněji, zužující se postupně od země ke koruně, čímž trochu vyvrací popis kmene tohoto druhu jako lahvovitý. Vrcholová koruna je rozkladitá a nepravidelná. Tvarem kmenu a postavením větví tento baobab z dálky vypadá jako mrkev či řepa.
 

Mladé stromy mají šedou a vrásčitou kůru, starší se pak vybarvují do červenohněda. Listy jsou ve střídavém postavení, dlanité, složené s 5 – 7 podlouhlých a špičatých lístků. V listu jsou od listopadu do dubna. Od února do března kvetou, u severně rostoucích baobabů, může nastat opožděné kvetení od dubna do června, jenž nastává při déle trvajících deštích. Květy jsou 20 – 25cm dlouhé a 10 – 20cm široké, krémově až sytě žlutě zbarvené. Koruna květu je z vnější strany červená, kdežto zevnitř žlutá. Kalich je zelený.
Plody jsou kulaté, 10-20cm dlouhé. Exokarp je tvrdá slupka porostlá hnědým chmýrem. Semena jsou proměnné velikosti, nevětší však 16x12x8mm.
 
Baobaby fony rostou podél západního pobřeží Madagaskaru, od vesnice Itampolo k městečku Soalala. Jsou jedněmi z typických představitelů sušších ekosystémů Madagaskaru, přesněji řečeno, lze se s těmito baobaby setkat od suchých opadavých lesů severozápadu až po trnitou buš jihu.
 

Krom duchovního významu těchto stromů se konzumuje ovoce, semena a kořeny. Na suchém jihu do tlustých kmenů Malagaši vyhlubují otvory, které v období dešťů plní vodou. Slouží tedy jako rostlinné vodojemy. Tyto zásahy do kmenu nejsou pro baobaby žádným větším ohrožením. Kmeny odumřelých stromů slouží jako substrát pro pěstování hub vhodných ke konzumaci. Existují i zmínky o výrobě člunů ze dřeva baobabu fony, jenž jsou velice nepravděpodobné, jelikož houbovité dřevo baobabů by pro účely plavby po vodě nebylo moudrou volbou.
 
 
Baobaby jsou současně pro zvířata důležitým zdrojem potravy, obzvláště pak pro lemury čeledi makiovitých a pro hmyz. Jejich úbytek by tedy ovlivňoval i madagaskarskou faunu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.