Pondělí, 7 října, 2024
Politika a společnost

Egypt – země na rozcestí

Islamisté vyhráli a mají 70%, hlásali titulky nejen v Egyptě. Ve světě to mělo velmi negativní odezvu, ale Egypťané věří, že volili pokrokově v souladu se svou vírou.
 
Poukazují na to, že Muslimské bratrstvo a stejně tak Saláfisté a jejich strana Núr, liberalizují své strany, včetně účasti žen ve volbách. Modernizují své názory, setkávají se s podnikatelskou sférou, umělci a kulturními osobnostmi. Egypťané věří, že fungující vnitřní struktura islamistů pomůže zemi v kritické situaci, že osoby se silným náboženským kreditem zatočí s korupcí. A dále, že mají právo ucházet se po letech represe o svou společenskou prestiž. Další věří v politicko-ideologický projekt, tj. politiky s náboženskými hodnotami, který u nás vyvolává obavy z dalšího Afgánistánu.

Podle egyptských komentátorů musíme úspěch islamistů též hledat v absenci důvěryhodného politického programu liberálů, socialistů a nacionalistů. Případné výkřiky radikálů na přísná náboženská dogmata a herezi, marginalizují Egypťané náladou po revoluci.

Ano, Egypťané své volbě věří.

Zdá se, že během posledních jednání o podobě nové Ústavy, vojenská rada a Muslimské bratrstvo našli společnou řeč v citlivých otázkách: civilní dohled nad armádou, imunita pro vojenské velení za nedávné události a ukotvení zásad islámského práva v rámci individuálních svobod Egypťanů. Shoda nepanuje, zda volební systém bude většinový nebo menšinový.

Po pádu Husního Mubáraka prochází Egypt transformací společnosti a čelí intenzivním výzvám: brutální potlačení davů v ulicích od vojska, kterému se vždy slepě věřilo; odporu vojenské rady k předání vlády civilní správě; výhra islamistů ve volbách a zejména zhoršující se ekonomické podmínky, které by mohli zničit stále možnou demokratizační cestu či jiné naděje.

Devizové rezervy v zemi klesly z 36 na 10 miliard dolarů a mohly by být vyčerpány do března 2012. Měna silně oslabuje a hrozí inflace a další sociální nepokoje. Nezaměstnanost mladých do 30 let, představují 60% populace, je hrozivých 25 procent.

Nespokojení mladí lidé viní vojenskou vládu a její absolutistickou kontrolu chodu země ze své špatné situace. Přestože Egypt nikdy nedokázal zajistit práci a vzdělání pro všechny. Vojenská rada si uvědomila, že špatné ekonomická situace by jí mohla zlomit vaz. V květnu 2011 vojenská rada odmítla půjčku od Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve výši 3,2 miliard dolarů, jelikož nechtěla zavádět před volbami povinné reformy a úsporná opatření. Před volbami a bez politického mandátu občanů to bylo pochopitelné. Nyní svou žádost o půjčku obnovila a k jednání byli přizváni (a přišli) ekonomičtí experti Muslimského bratrstva a mnoha dalších velkých stran. I oni si uvědomují, že sociální nepokoje by Egypt mohly zničit!

MMF poskytne 3 miliardy dolarů během 12 měsíců na podporu ekonomických reforem v Egyptě. MMF má pro následující roky na podporu regionu vyčleněny prostředky ve výši 35 miliard dolarů. Světová banka slíbila 4,5 miliardy dolarů na podporu Egypta v příštích dvou letech.

Co čeká nový parlament v ekonomických otázkách:
  • Přepracovat systém energetických dotací a dotací těžkého průmyslu, které dnes tvoří pětinu rozpočtu.
  • Devalvovat měnu, která by mohla zdražit ceny potravin a dalšího zboží.
  • Zastavit pokles turistické návštěvnosti země – pokles v roce 2011 o 30%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.