Sobota, 20 dubna, 2024
Politika a společnost

Násilí na stadionu v Port Said

3. 2. jsem poskytl rozhovor pro Studentský magazín VOŠP – Generace20, který se týkal výtržností na stadionu v Port Said z 1. 2. 2012. Jak jsem se později dozvěděl, tak rozhovor nebude uveden v plném rozsahu, ale bude pouze součástí článku a zdrojem citací. Myslím si, že je škoda, rozhovor nevydat v plném rozsahu. Ptal se Adam Ivanka.
 
Jsou výtržnosti na fotbalových stadionech v Egyptě běžné, nebo jde o ojedinělý případ? 

Ano, výtržnosti na egyptských stadionech lze každý týden pozorovat již asi pět let. Poslední rok se výtržnosti přesunuly i do ulic měst, včetně káhirského náměstí Tahrír. Celé hnutí ,,ultras“ (tvrdé jádro fanoušků jednotlivých klubů) se poslední dobou hodně radikalizuje.

(pozn.: Káhirští ultras týmu Al Ahly SC byli hlavními hybateli dění během revoluce a vždy se vyznačovali odporem vůči autoritám – odporem proti Britům i Mubarakovi a jeho bezpečnostních silám.)
 
Je zaznamená podobná tragédie v Egyptské historii?

Pokud vím, tak není! Přesto nelze opomenout, že během prvního afrického mistrovství klubů při zápasu týmu Zamalek a Esperance Sportieve du Tunisu v dubnu loňského roku egyptští ultras zaútočili v 90. minutě na hřiště a ničili vše, co jim stálo v cestě. Ultras Zamaleku se tenkrát domluvili na výtržnostech s ostatními káhirskými ultras.

Dalo se situaci zabránit lepší zásahem ozbrojených složek? Myslíte, že tyto složky při situaci opravdu selhaly?

Pokaždé tragédii je jasné, že bezpečnostní síly a pořadatelé ,,selhali„. Policie i pořadatelé mají nacvičené pouze některé operace, pokud se na vás sesype celý stadion, není možné dělat vůbec nic.
Podle mě selhala zejména společenská diskuze o podobě kontroly zápasů egyptské ligy. Odpovědné orgány měly ultras potlačovat již v zárodku. Bohužel jsou stále ,,hrdiny revoluce“ a hlavním mluvčím ulice, takže tato diskuze nenastala.
Diskuze, co s radikálními fanoušky se vedli i u nás v Evropě. Fotbal za policejního doprovodu a bitek v hledišti nemá smysl.

Můžou být na vinně takových výtržností změny, které v zemi nastaly po ,,arabském jaře“, (např. že by mohlo jít o mstu Mubarakových stoupenců)? 
 
Na mstu nevěřím. Vina je jednoznačně na straně ultras Al Masri SC, kteří již před zápasem hrozili fanouškům Al Ahly SC tvrdým střetem. Hledání viníka jinde je cynismus, alibismus a populismus nejhrubšího zrna.

Zahlédl jsem, na internetu, že za nepokoji na stadiónu stojí skupina, jenž stála za sesazení prezidenta Mubaraka, a že tato skupina nyní ohrožuje i ostatní občany. O jakou skupinu lidí se přesně jedná?

Fanoušci ultras všech klubů egyptské ligy dnes představují nejhlasitější hlas ulice. Jejich radikální postoj v odporu proti represivním složkám poškozuje postupné předávání moci civilní vládě. Pro Evropany je též těžko odlišitelný jejich hlas od třeba demonstrací liberálních studentů.
Bezpečnostní síly Egypta hovořily a hovoří o ultras jako o neloajální, méně vzdělané a často nezaměstnané mládeži, což není zcela pravda, důležitou složku ultras tvoří i studenti a ,,obyčejní lidé„.

Z jakých zdrojů při této informaci čerpáte?

Podobně jako „arabské jaro“ začalo na sociálních sítích, tak dění v Africe mapujeme na Facebooku a Twitteru.

Jaká vlastně v Egyptě momentálně panuje situace?

Situace je pro nás Evropany dost nepřehledná. Máme tu výsledek parlamentních voleb, které vyhráli islamistické strany. V ulicích protestují studenti a liberálové, kteří chtějí okamžitou civilní vládu a proti nim stojí podporovatelé islamistických stran s heslem ,,lid a armáda je jedna ruka“ přestože proti armádě vždy vystupovali a armádní představitelé je odsunuli mimo zákon. Do toho se ozývá hlas ulice, že ideály revoluce musí pokračovat, což je velmi neuchopitelné heslo.
Obyčejní Egypťané si přejí hlavně klid a opětovnou možnost pracovat. A opět by rádi viděli v ulicích hlavně turisty.

Co se dá očekávat při vzniku očekávané muslimské koalice, která by měla v Egyptě vládnout po lednových volbách? Jakým směrem se podle Vás Egypt ,,vydá“?

Nejedná se o muslimskou koalici, muslimem je v Egyptě devět lidí z deseti. Jedná se koalici islamistických stran.
Jak to nakonec dopadne, bude zejména záležet na nové vládě, jak se jí podaří zvládnout ekonomické problémy země a dramatickou nezaměstnanost lidí do třiceti let.
Osobně se obávám, že politikou Egypta bude směsice islamismu a populismu. Zvláště když člověk vidí, jak vládnoucí elita k poslednímu dění zaujímá fantasmagorické postoje a konspirační teorie, místo konkrétních činů.

(dodatek: Známá egyptská blogerka Nervana_1 se navíc domnívá, že chuligánství se již stalo součástí politického života Egypťanů.)

Děkuji a přeji mnoho zdaru ve vaší práci, Adam Ivanka
 
Výsledek rozhovoru – www.generace20.cz 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.