Čtvrtek, 18 července, 2024
Cestopisy

Tunisko – výlety

Seriál krátkých článků o Tunisku – II.
 
 
Kartágo
Kartágo je jedno z předměstí v severním Tunisu, které má spoustu zahrad, ve kterých naleznete třeba eukalypty, pepřovníky nebo cypřiše. Celkový dojem je velmi působivý. Pokud se rozhodnete Kartágo navštívit, doporučujeme vám si o jeho historii předem něco přečíst.
Kartágo, které můžete vidět dnes, je tzv. Římské Kartágo a bylo vystavěno na troskách Punského Kartága v době po 3. punské válce. Z tzv. Punského Kartága se podařilo dochovat jen zlomek archeologických vykopávek – jsou to Punské obětiště a Punská čtvrť.
Punské obětiště
Punské obětiště se nachází v ulici Rue Hannibal a nazývá se Tophet. V místě bylo objeveno 50 tisíc uren. Obětiště na sebe váže historku o hněvu bohů Baal a Tanit. Punové obětovali své vlastní děti, aby si bohy usmířili. Nejprve je zardousili a pak hodili do ohně. Jejich popel dali do uren a uložili do obětiště – tophenu.
Punská čtvrť
Punská čtvrť vás jako turistu pravděpodobně příliš neuchvátí. Naopak, možná budete zklamaní. Archeologové zde objevili základy punských staveb, ale pro laika je tato stavba jen těžko rozeznatelná a tudíž i nezajímavá.
V Římském Kartágu je nejzajímavější římská vila, Antoniovy lázně, chrám sv. Cypriána a divadlo. Oblíbené je Národní muzeum v Kartágu, kde si můžete prohlédnout různé náhrobky, urny, amulety, masky apod.
Pouštní oázy kolem Tozeuru
Jestli chcete poznat zcela jiný svět, zamiřte do oázové oblasti mezi solnými jezery, kde největším solným jezerem je Chott El Djerid – do města Tozeur. Tozeur je komplex exotických oáz podél bohatých pramenů, které dodávají vláhu datlovým hájům. Datle z této oblasti patří mezi nejlepší v celém Tunisku.
Architektura
Právě díky architektuře míří do Tozeuru většina turistů. Geometrické vzory na fasádách domů mají nejen zajímavé tvary – trojúhelníky, kosočtverce, obdélníky, ale především skladba cihel je velice pozoruhodná. Některé cihly jsou předsunuté a další zase více zasunuté a tvoří tak plastický obraz. Požitek ze stavby tozeurských domů budete mít jedině, když je uvidíte na vlastní oči.
Sidi Bou Said
Nenechte si také ujít výlet do malebné modrobílé vesničky Sidi Bou Said na severním pobřeží Tuniska. Sidi Bou Said je turisticky velmi oblíbené místo.
Symbolem města je malá kavárna, která nese název Café de Nattes. Nachází se v centru města v prvním patře bílé budovy, která je překrásně ozdobená tmavě modrými okenicemi. Jako řada turistů před vámi, tak i vy byste měli v kavárničce posedět a vychutnat si šum okolí.
Z městečka si můžete dovézt suvenýry, kterých je tam všude požehnaně. Nejtypičtější jsou známé ptačí klece, které svým tvarem připomínají muslimskou stavbu.
 
 
Na vaše zkušenosti se těšíme v komentářích. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.