Sobota, 27 dubna, 2024
CestopisySídla

Marrákeš

Vnitrozemské marocké město Marrákeš (název pochází z původního berberského překladu „Boží země“, francouzsky Marrakech) patří k těm nejkrásnějším městům na západě afrického Marockého království. Zároveň také se svými více než 920 000 obyvateli představuje kulturní a hospodářské centrum jihozápadu Maroka, na jehož území zakládali první osady již Féničané.
 
Toto dnes významné město bylo založeno před téměř dvěma tisíci lety, původně jen jako tábor, později zde ale byly budovány kanalizace a hradby (1126–1127), jež dodnes představují městské zdi. Do města se sjížděli významní básníci a učenci.
V té méně slavné části historie se po pádu impéria město stalo kořistí loupení a drancování a to až do doby, než přišli Saadové, pod jejichž nadvládou zaznamenalo město Marrákeš poslední výslunní své slávy v té době. Kdyby nedošlo k rozporům uvnitř dynastie, mohla se historie Marrákeš psát jinak.
Později se město stávalo občasným sídlem sultánů a to zejména z toho důvodu, že potřebovali pevný bod, ze kterého se mohli bránit nájezdům jižních kmenů. Jinak ale město na významnosti rozhodně nezískávalo. Přišla období úpadku, z něhož to nejtěžší probíhalo v 19. století, kdy vymizel dřívější trh města a vzhledem k odlivu obyvatel se jeho původní počet snížil na minimum. Ale protože po pádu většinou přichází úspěch, tak i do města se přistěhovalci z okolního pohoří Atlas ve 20. století jen hrnuli. Byla postavena univerzita a další historické a kulturní stavby, zejména pak muzea. Město je také zapsáno v seznamu UNESCO, což jedině pomáhá turismu, který už tak město posouvá mezi nejlákavější cíle marocké země.
Při příjezdu do města Marrákeš je jedním z prvních míst, které byste měli vidět, náměstí Djemaa El Fna.
 
Zde se shlukují zaklínači hadů, hudebníci a klauni, takže toto místo zábavou jen žije. Najdete zde i hlavní tržiště, pro průvod v něm si můžete najmout průvodce, ale lepší a dobrodružnější je pokusit se vyznat se v rozmanité struktuře tržišť pomocí map, které jsou běžně k dostání.
 
Minaret Koutoubia je vidět na kilometry daleko. Představuje absolutní dominantu města a jeho architektura ovlivnila stavby v celém Maroku. Koutoubia měří 70 m a leží v samém srdci města.
Při návštěvě města Marrákeš byste rozhodně neměli vynechat židovskou čtvrť s názvem Mellah, kde nakoupíte ty nejkrásnější šperky. Zahrady Jardin Majorelle byly vytvořeny francouzskými umělci Jacques a Luisem Majorelleovými. Pyšní se rozmanitými barvami, rostlinami nejrůznějších velikostí a tvarů, rybníčky a zelení. Nenechte si ujít ani Muzeum islámského umění, které shromažďuje úryvky z historie marockého umění a života, ať už jsou to koberce, keramika nebo nejrůznější šperky a cetky. Zřejmě jednou z nejdůležitějších památek města představují Saadské hrobky, které se datují až do poloviny šestnáctého století. Nechal je vystavět pro sebe a svou rodinu sultán Ahmed al-Mansour a je zde pohřbeno také na šedesát členů jeho rodiny. Hrobky ale byly v sedmnáctém století uzavřeny a znovu obnoveny a zrekonstruovány až ve století dvacátém. Kolem nich se rozprostírá nádherná botanická zahrada, které také jistě stojí za návštěvu.
Asi tím nejtypičtějším příkladem marocké architektury je palác El Bahia. Zajímavostí je, že byl původně postaven místo pro harém panovníků. Obsahuje mnoho architektonických detailů a oblouků.
Za návštěvu stojí též drobné krámky obchodníků a malé manufaktury. Atraktivní je též velká koželužna s tradičním způsobem vydělávání kůží.
Pro úplnost uvádíme oficiální anglické stránky města dostupné na Moroccan National Tourist Office. Na těchto stránkách naleznete veškeré informace od nakupování až po restaurace a pronájem aut v Marrákeši i Maroku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.