Úterý, 21 května, 2024
Cestopisy

Jaké je moře v Tunisku a ostrov Džerba (Djerba)

Seriál krátkých článků o Tunisku – III.
 

Moře

Moře v Tunisku je teplé a pláže nesmírně dlouhé a taky krásně upravené. Toužíte-li po skalnatém nebo skalnato – písečném pobřeží, které je nejvhodnější pro potápění, tak se vydejte na sever Tuniska. Na jihu vás naopak čeká jemný písek a slaměné slunečníky. Ráj na zemi.
Pokud si však pod pojmem ráj představíte romantické pláže s tichou samotou, tak budete zřejmě zklamaní. V sezóně jsou pláže plné turistů. Máte však možnost pobřeží prozkoumat a objevit odlehlou pláž, na které budete téměř sami. O pomoc můžete požádat také místní obyvatele.
Moře bývá většinou svěží a čisté. Pokud jsou vlny, zvíří se písek. Pro mnohé bývají nepříjemné také chaluhy, které tvoří pás táhnoucí se kolem pobřeží, když vítr fouká směrem od moře k pevnině. Pás chaluh bývá široký jeden až dva metry. Pokud jej překročíte, otevře se před vámi již čisté moře.
 

Zábava na moři

Budete-li unaveni z věčného nic nedělání a opalování se na pláži, zkuste windsurfing. Nejideálnější pro tento druh sportu je především jih Tuniska. Zkusit můžete také jízdu na kánoi, katamarán nebo šlapadlo. Chcete-li akční zážitek, tak vám doporučujeme jízdu na skútru nebo se můžete vznést pomocí padáku, který je připevněný za člunem.
 

Zábava na pevnině

Bavit se můžete i „na suchu“. Zajímavou podívanou jsou Tuaregové, kteří přicválají na koních a předvádějí, co umí. Nebo vás přijde pobavit animátor z hotelu, který vás často vyzývá k akci a plážovým sportům.
 

Džerba (Djerba)

Djerba může svým návštěvníkům nabídnout luxusní dlouhé pláže s čistým mořem a velmi příjemným podnebím. Počasí je příznivé po celý rok. V létě a na podzim je příjemná také teplota moře. Na jaře se ale může stát, že vás občas překvapí mírný déšť.
Dovolená je zde exotická, ale přitom není příliš drahá. Faktem však zůstává to, že mimo překrásné pláže a možnost koupání už Djerba nic dalšího nenabízí. Máme na mysli zajímavá místa, která by se dala v okolí navštívit. Djerba se hodí pro rodiny s dětmi nebo pro pohodovou dovolenou. Pokud však prahnete po dobrodružství a patříte spíše mezi akční typy, tak si raději vyberte jiné místo v Tunisku.
Mezi nejvýznamnější města na Djerbě patří Houmt Souk, Guellala a Midoun. Houmt Souk je hlavním městem. Město je významné především díky trhům, které se tady konají již od dávných dob. V současnosti jsou sice trhy menší, ale i přesto je zde stále mnoho turistů, kteří sem přijeli právě kvůli nákupům.
Guellala je hrnčířská osada, která nabízí řadu výrobků, které na trzích v Houmt Souk nenajdete. Pokud si chcete dovézt suvenýr, tak velice oblíbený je šejkr v podobě velblouda.
Do Midounu se jezdí stejně jako do Houmt Souk především na trhy. Trhy jsou zde skutečně pestré. Nejčastěji nabízeným zbožím je keramika a oblečení.
 
Na vaše zkušenosti se těšíme v komentářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.