Úterý, 25 června, 2024
Cestopisy

Jak se chovat v Egyptě

Seriál krátkých článků o Egyptě – I.
 
Když Vás osloví Egypťan
V Egyptě je vcelku běžné, že vás na ulici osloví cizí člověk. Většinou se chová přátelsky a zdvořile. Jeho hlavním tématem jste vy. Zajímá ho, jak se máte, odkud jste, jaká je vaše rodina apod. Pokud nemáte o podobnou konverzaci zájem, chovejte se pasivně, nezastavujte se, ale nebuďte hrubí. Pokud zatoužíte poznat nové lidi a jejich kulturu, zapojte se směle do rozhovoru.
Velice často se jedná o přátelství ze zištných důvodů. Jde totiž o obchodníka, který vás chce tímto způsobem nalákat do svého obchůdku se suvenýry. Protože Egypťané jsou obchodníci tělem i duší, umí to s lidmi opravdu dobře.
Aby na vás obzvlášť zapůsobil, pozve vás do svého krámku na čaj a až trochu pookřejete z vlídného jednání, tak vám začne nabízet své zboží. Můžete kdykoliv odmítnout, doporučujeme být důrazní a stát si za svým, a obchod opustit. Pokud naopak projevíte zájem, nezapomeňte na to, že v Egyptě milují smlouvání o ceně.
 
 
Návštěva mešity
Pokud se chcete podívat do mešity, tak to obvykle není problém. Většina mešit je volně přístupná, některé za poplatek.
Před vstupem do mešity je třeba si zout boty. Ty můžete nechat před mešitou nebo si je vzít do levé ruky a nést je tak, aby podrážky směřovaly k sobě.
Za slušné se považuje, když si ženy dají přes hlavu šátek, ale není to pravidlem. Důležitější je nemít odhalená ramena.
 
 
Co si obléct
Egypt vyznává zcela odlišné hodnoty než například Evropa a to se odráží i ve způsobu oblečení. Nicméně vy, jako turisté, máte právo na uznávání svých hodnot, a proto se nemusíte striktně podřizovat jejich požadavkům. Na druhou stranu jste v cizí zemi, jste návštěva, a proto, je-li to nezbytně nutné nebo má-li situace náboženský nádech, je třeba se trochu podřídit.
Hluboké dekolty a odkrytá ramena jsou v Egyptě velmi nežádoucí, především co se týká návštěvy mešit. Muslimské ženy jsou ve výběru oblečení velice střízlivé. Stroze oblečené bývají pouze prostitutky.
Plavky volte podle toho, kde se budete nacházet. V hotelových komplexích i na pláži, která patří k hotelu, si můžete dovolit ledacos, ale na jiných místech vám doporučujeme plavky vcelku nebo dokonce i tričko.
Muži by si měli dát pozor hlavně na délku kalhot. Pokud si oblečete kalhoty nad kolena, je možné, že se vám v méně turisticky navštěvovaných oblastech vysmějí, protože délka těchto kalhot odpovídá spodnímu prádlu Egypťanů. Mnohem vhodnější jsou proto tříčtvrteční kalhoty.
Na večeři se oblékejte slavnostně. Ženám bývají tolerovány i šaty na ramínkách, ale pokud přijde k večeři muž v tílku a bez ponožek, obvykle bývá vykázán. Egypt je krásná země, a proto si zaslouží, když budeme respektovat také egyptské zvyky a obyčeje.
 
Na vaše zkušenosti se těšíme v komentářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.