Neděle, 19 května, 2024
Politika a společnost

MS 2010 – Přípravy a kvalifikace

Jihoafrická republika se stane první africkou zemí, která kdy hostila fotbalové mistrovství světa. V rámci tehdejší politiky mezinárodní federace FIFA, která prosazovala střídání kontinentů pro pořádání šampionátu, byla vybrána Afrika. 15. května 2004 v Curychu se uskutečnilo hlasování o konkrétní zemi, ve kterém JAR porazila ostatní zájemce Maroko a Egypt.
 
 
Výsledky hlasování:
JAR 14 hlasů
Maroko 10
Egypt 0
 
Kvalifikace
Turnaje se bude účastnit 32 týmů, které si před vlastním turnajem musely prokousat pavoukem kvalifikace. Této povinnosti byla zbavena pouze Jižní Afrika, která jako pořadatelská země měla účast na šampionátu jistou. Hrálo se tedy o 31 míst. Z každé kontinentální zóny mohl postoupit určitý počet týmů.

CAF – Afrika
Do kvalifikace vstoupilo 53 týmů, z nichž 5 postoupilo na závěrečný turnaj. JAR měla postup zajištěný. V úvodním kole se pole účastníků snížilo na 48 mužstev, která byla rozdělena do dvanácti skupin po čtyřech týmech. Jejich vítězové a osm nejlepších celků ze druhých míst postoupilo do další fáze, vzniklo tak pět skupin po čtyřech, jejichž vítězové postoupili na světový šampionát. Ve skupině C skončilo Alžírsko a Egypt s naprosto stejnou bilancí, o postupujícím proto rozhodoval dodatečný zápas na neutrální půdě, který vyhrálo Alžírsko. Kvalifikační turnaj sloužil rovněž jako kvalifikace na Mistrovství Afriky 2010.
Postupující týmy: JAR, Kamerun, Nigérie, Alžírsko, Ghana, Pobřeží Slonoviny

AFC – Asie
43 týmů → 4 nebo 5 míst. V této zóně soutěžila také Austrálie.
Úvodní kolo snížilo počet účastníků na 20, ti byli rozděleni do pěti skupin po čtyřech. První dva týmy z každé skupiny postoupily do závěrečné fáze, která se skládala ze dvou skupin po pěti týmech. 2 mužstva z obou skupin získala právo účasti na šampionátu, celky ze třetích míst (Bahrajn, Saúdská Arábie), spolu hrály vyřazovacím způsobem o účast v play-off proti vítězi oceánské zóny. V tom podlhl Bahrajn Novému Zélandu.
Postupující týmy: Austrálie, Japonsko, Jižní Korea, KLDR
 
UEFA – Evropa
53 týmů → 13 míst
Týmy byly rozděleny do osmi skupin po šesti a jedné po pěti. 9 vítězů skupin postoupilo přímo na šampionát, osm nejlepších druhých mužstvech hrálo vyřazovacím způsobem play-off o 4 zbylá místa.
Postupující týmy: Dánsko, Švýcarsko, Slovensko, Německo, Španělsko, Anglie, Srbsko, Itálie, Nizozemsko, Francie, Portugalsko, Řecko, Slovinsko
 
CONCACAF – Severní a Střední Amerika
35 týmů → 3 nebo 4 místa
První dvě kola snížila počet účastníků nejprve na 24, poté na 12. Ti byli rozděleni do třech skupin po čtyřech. První dva týmy z každé skupiny postoupily do závěrečné fáze kvalifikace, kterou tvořila jedna šestičlenná skupina. 3 mužstva postoupila přímo na šampionát, čtvrté muselo hrát play-off s jedním týmem z jihoamerické zóny. Kostarika v něm podlehla Uruguayi.
Postupující týmy: USA, Mexiko, Honduras
 

OFC – Oceánie
10 týmů → 0 nebo 1 místo
Úvodní kolo bylo zároveň Jihopacifickými hrami. První 3 týmy utvořily spolu s Novým Zélandem závěrečnou kvalifikační skupinu se čtyřmi týmy. Její průběh byl také Oceánským pohárem národů. Vítěz této skupiny postoupil do play-off s týmem asijské zóny, jeho vítěz získal právo účasti na mistrovství. V tomto play-off vyřadil Nový Zéland Bahrajn.
Postupující tým: Nový Zéland

CONMEBOL – Jižní Amerika
10 týmů → 4 nebo 5 míst
Všechny týmy byly nasazeny do jedné skupiny, která se odehrála ligovým systémem. 4 nejlépe umístěná místa postoupila na šampionát, páté hrálo play-off o postup s týmem Severo- a Středoamerické Zóny. Uruguay v něm úspěšně přešlo přes Kostariku.
Postupující týmy: Brazílie, Chile, Paraguay, Argentina, Uruguay
 
Přípravy
Pro účely mistrovství bylo postaveno pět nových stadionů a pět dalších muselo být rekonstruováno. Celková cena těchto úprav se pohybuje kolem 8,4 miliard jihoafrických randů, což je v přepočtu zhruba 22 miliard Kč.
Změny k lepšímu proběhly rovněž ve veřejné dopravě, příkladem je například nově vystavěná podzemní síť vlaků Gautrain. To vše kvůli ohromnému množství lidí přijíždějících do JAR. Nejen na jejich ochranu budou zavedena některá mimořádná bezpečnostní opatření, která zahrnují třeba i omezení letecké dopravy v okolí stadionů v době konání šampionátu.
V různých obdobích se objevovaly klepy, že by se mistrovství nemělo konat v Jihoafrické republice, ale někde jinde. Šéf FIFA Sepp Blatter ovšem celou fotbalovou veřejnost ubezpečil, že země o pořadatelství v žádném případě nepřijde.
I přes tyto narážky se v průběhu příprav objevil pouze jediný vážnější problém, a to sice stávka dělníků. Práce mnohých z celkového počtu sedmdesáti tisíc pracovníků byla vysoce nedoceněna, a proto odmítli pracovat do té doby, než FIFA potrestá organizátory. Celá záležitost nakonec skončila domluvou přijatelnou pro obě strany a nyní už je vše připraveno přivítat nejlepší hráče planety a miliony jejich příznivců.

Místa konání
Mistrovství světa 2010 se odehraje na deseti stadionech v devíti městech JAR. Pět z nich bylo zcela nově vystaveno, zbylých pět prošlo rekonstrukcí.

Stadiony: Soccer City (94 700 diváků, Johannesburg), Moses Mabhida Stadium (70 000, (Durban), Cape Town Stadium (69 070, Kapské město), Ellis Park Stadium (62 567, Johannesburg), Loftus Versfeld Stadium (51 760, Pretoria), Nelson Mandela Bay Stadium (48 000, Port Elizabeth), Free State Stadium (48 000, Bloemfontein), Peter Mokaba Stadium (46 000, Polokwane), Royal Bafokeng Stadium (44 530, Rustenburg), Mbombela Stadium (43 589, Nelspruit)

Los turnaje
Los závěrečného turnaje proběhl 2. prosince 2009. 32 týmů bylo rozděleno do čtyř košů podle výkonnostních a zeměpisných kritérií. Domácí JAR byla spolu s týmy umístěnými nejvýše na žebříčku FIFA nasazena do prvního koše a k nim byla postupně do losována zbylá mužstva. Vzniklo osm skupin po čtyřech účastnících. Kritérii losu bylo zaručeno, že se v základní části nepotkají týmy z jednoho kontinentu (kromě Evropy, ze které mohou být ve skupině nejvýše dvě družstva).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.