Sobota, 27 dubna, 2024
Politika a společnost

Igbové slaví v Praze konec roku

V neděli 21.12.2008 (15:00) představí svou kulturu jedna z nejpočetnějších afrických komunit žijících v České republice – Igbové z jihovýchodní Nigérie. Sdružení Igbo Progressive Union pořádá v Billiard klubu (Žitná 30, Praha 2) oslavu konce roku pro své členy, jejich rodiny, přátele a všechny zájemce o igbskou kulturu. Začíná se ve tři hodiny, končí se, až všichni odejdou. K poslechu budou bubny a flétny, k vidění tance a k ochutnání fufu, rýže a další tradiční pokrmy. Pít se bude nejspíš pivo, které si většina příslušníků komunity oblíbila. Přislíbeno je tradiční dělení ořechů kola a jistě nebudou chybět pro Igby typické nekonečné debaty.
 
V České republice žije kolem 200 Igbů, členy sdružení IPU je jich přibližně 80. Sdružení zajišťuje vzájemnou pomoc, ekonomický rozvoj a uchování původní kultury. Členové se jednou měsíčně scházejí a dlouze diskutují, jak je v jejich kultuře zvykem, o rozličných aktivitách – výběru peněz na charitativní účely, přípravě almanachu, tvorbě internetových stránek a organizaci různých společenských událostí, jakou je například i tato oslava konce roku. Velký kolektivismus je vyvážen důrazem na osobní úspěch, obdobou tradičního získávání titulů je dosahování co nejvyššího vzdělání či úspěch v zaměstnání. Zásluhy o rozvoj vlastní komunity se však stále cení. Igbové se také vyznačují velkou pohostinností, jejímž symbolem je právě porcování ořechu kola a jeho rozdělení mezi přítomné.
 
Kdo jsou Igbové
V našich končinách se vžilo spíše označení Ibové, samotní příslušníci etnika ovšem upřednostňují název Igbové. Většina lidí zná Igby v souvislosti s válkou o Biafru z let 1967-1970, ve které se Igbové neúspěšně pokusili odtrhnout od Nigérie a založit nezávislý stát. Médii tehdy proběhly otřesné fotografie hladovějících dětí a zraněných vojáků. Málokdo však ví něco víc o igbské společnosti, kultuře a historii. Domovinou Igbů je jihovýchodní Nigérie (tzv. Igboland). Spolu s muslimskými Hausy a muslimsko-křesťanskými Joruby patří mezi tři hlavní etnika v zemi, na rozdíl od nich však nebyli před příchodem Evropanů podřízení žádnému panovníkovi. Žili v relativně nezávislých rodových vesnicích, o politickém dění rozhodovala shromáždění, věkové skupiny a různé tajné společnosti. Igbské politické upořádání bývá často označováno za demokratické. Muži a ženy mohli svůj úspěch demonstrovat získáváním titulů. Igbové vypracovali vlastní obrázkové písmo, matematické a bankovní systémy, k tradiční kultuře neodmyslitelně patří také mužské zápasy. Po příchodu Evropanů přijali Igbové křesťanství a velké množství z nich získalo západní typ vzdělání. V Nigérii patří Igbové mezi nejúspěšnější odborníky a obchodníky, k podílu na moci mají však po prohrané válce jen omezený přístup. Mnozí opustili přelidněný Igboland a jejich komunity proto najdeme nejen po celé Nigérii, ale i v Americe a Evropě.
Proč si tato akce zaslouží pozornost
Většina igbských setkání v pražském Billiard klubu je určena pouze pro Igby samotné, nanejvýš smějí přijít jejich rodiny. Oslavy však tvoří výjimku z tohoto pravidla a oslava konce roku obzvláště, neboť jejím cílem je sblížení Igbů a Čechů. Igbové udělali první krok, udělejte druhý a přijďte podpořit jejich snahu, něco se dozvědět a užít si příjemný den.
 
Autor: Hanka Štepánková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.