Pondělí, 17 června, 2024
Prostředí

Vodopády Ouzoud (Uzúd)

Vodopády patří mezi vyhledávané turistické atrakce. Maroko se pyšní vodopády, které jsou vysoké 110 metrů. Vodopády Ouzoud (francouzsky: Cascades d’Ouzoud, česky: Uzúd) leží přes 160 kilometrů na východ od Marrákeše v provincii Azilal u vesnice Ouzoud na stejnojmenné řece v nadmořské výšce 1 060m n.m..
 
Ouzoud je berberské slovo pro „olivový„. Jménu tudíž odkazuje na místo, kde se pěstují olivy, což je stále pravdou. Okolí řeky je plné olivovníkových hájů. Na řece je též několik mlýnů, kde se stále drtí olivy a získává olivový olej. Olivovým hájem se jde i k vodopádům. Mimo oliv lemují cestu i stánky se suvenýry.
 
Vodopády hojně navštěvují studenti, zejména o víkendech a o prázdninách, kde tráví svůj volný čas. Tudíž je zcela zbytečné najímat si průvodce na prohlídku vodopádů, jelikož vás brzy studenti kontaktují sami a řeknou vám mnoho o místě. Zejména, že výška celé kaskády vodopádů je zmíněných 110 metrů. Nejvyšší předěl, který voda překonává (padá) je 75 metrů. Šířka údolí je 90 metrů. Leží na řece Ouzoud, které se vlévá do řeky El Abid (řeka Otroků). I to, že pokud se toužíte ve vodě zaplavat, musíte níže po proudu řeky, kde je mnoho přírodních jezírek. Stačí jen použít místní „přívoz“ a jít po proudu řeky při pravém břehu Ouzoud.
V pozdním odpoledne se nad vodopády objevuje duha.
Na terasách ve stěně vodopádu je několik stánků s občerstvením, kde se lze s „místní romantikou“ (kozy nebo opice a židle nad propastí) najíst.
Nejvíce vody má vodopád od března do června.
Nejlepší způsob, jak se k vodopádům dostat je vlastním vozidlem. Pokud cestujete jako backpacker (batůžkář) můžete si pronajmout na den taxi v Marrákeši nebo v Beni Mellal. Lze to absolvovat i autobusem, který jezdí z Marrákeše nebo Beni Mellal do města Azilal, a pak sdíleným taxíkem odtamtud do Ouzoud. Počítejte s tím, že v Ouzoud budete muset asi přespat. Přímo nad vodopády je kemp s bungalovy. Majitel kempu, v případě, že v povodí Ouzoud zaprší, vás okamžitě z kempu odstěhuje. Podle jeho slov, mu blesková povodeň jednou spláchla stan s několika mladými Francouzi, které našli utonulé až po týdnu. Jinak v Ouzoud je mnoho míst, kde se můžete ubytovat, najíst i pobavit. V Ouzoud působí mnoho místních a národních sdružení, které vedou projekty na ochranu a zachování místa.
 
Přesto, pokud budete mít čas, vyjděte si do vesnice Tanaghmelt (Tanagmalt). Je to úžasná vesnice na ostrohu nad soutoky řek El Abid a Ouzoud. Jděte od vstupní brány vodopádů po hraně údolí. Nezapomeňte se otočit na panorama vodopádů. Pak sestoupíte dolů terasovými poli se zavlažovacími kanály a následně to samé vystoupáte. Odměna bude zasloužená. V Tanaghmeltu se zastavil čas a nepotkáte tam jediné auto – taková skalní pevnost.
Nezapomeňte z Tanaghmeltu dojít k již uvedenému soutoku.
 
Sestoupíte do rokle „Wadi El-Abid“, kde se nad vámi budou tyčit svahy až 600 metrů vysoké. U řeky je ve vápencových skalách mnoho malých jeskyní s krápníkovou výzdobou. Voda v řece El Abid, díky výše položené přehradě, je mnohem čistší než v Ouzoud. Zvláště pokud zaprší, tak Ouzoud má barvu okolních polí. Na zpět od soutoku se vrátíte cestou okolo řeky Ouzoud. A okruh po okolí je hotov. Když budete mít štěstí, spatříte i místní makaky bezocasé. Cesta zabere tak 4 hodiny.
 
Malá rada: pro konverzaci s místními, nebo pokud vás pozvou na malé občerstvení, se vyplatí mít v kase pár krabiček cigaret.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.