Sobota, 27 dubna, 2024
Politika a společnost

Má pomoc v Africe smysl?

Často kladená otázka, která rozděluje lidi na dva tábory: hnidopichy a zastánce. Hnidopichové se opírají o mnohé blogy, „odborné články“ a četná svědectví. Jedno takové svědectví je i nedávno uveřejněný český dokument Pod sluncem tma (režie Martin Mareček). Ten vyobrazuje peripetie dua českých rozvojových expertů, kteří se po čtyřech letech vrátili do zambijské vesnice, v níž předtím zavedli elektřinu. Zanechané vybavení je nefunkční, neudržované či záhadným způsobem zmizelo.
 
Snímek je úsměvný a výborně vyobrazuje kolizi dvou zcela odlišných světů. Na druhé straně po zhlédnutí většina lidí asi propadne skepsi nad rozvojovou pomocí. „Vždyť oni se vůbec nesnaží navázat na naši pomoc! Má cenu jim tam něco posílat?“ Odpověď zní: „Ano, má.“ Jenže záleží na tom, jakého je daná pomoc charakteru. Když budete chtít zavést do africké vesničky solární elektrárničku s rozvodnou sítí, bude to podobné, jako byste chtěli na záchod do školky zavést bidety a štětky. Děti nechápou význam jejich přítomnosti a tudíž nemají motivaci je používat a starat se o ně.

Pokud je dlouhodobým cílem rozvojové pomoci pozvednutí úrovně africké společnosti, je nutné začít s osvětou u základních potřeb – pitná voda, jídlo, gramotnost a zdravotnická pomoc (hygienické návyky, základní péče, prevence HIV, aj.). Pokud bude každý Afričan mít základní vzdělání, bude soběstačný ve smyslu základní obživy a nebude sužován vážnými chorobami, existuje daleko vyšší šance, že se zlepší i politická stabilita v regionu. Právě politickou stabilitu vnímají vědci a historická zkušenost jako nejdůležitější podmínku pro vymanění z kruhu chudoby.

Druhým stěžejním faktorem rozvojové pomoci je vytrvalost a dlouhodobost spolupráce. Když lidem bez vědomostí ukážete technologii, kterou v životě neviděli, ani k ní nemají žádnou srovnatelnou zkušenost, těžko pochopí její důležitost. Proto je při takové pomoci velmi důležitá přítomnost koordinátorů, jejich dlouhodobý dohled a samozřejmě i jisté pedagogické nadání.

Obě tyto podmínky si Člověk v tísni uvědomuje a snaží se je promítnout do svých projektů v Africe. S lidmi, kterým pomoc poskytují spolupracují dlouhodobě, nebo jim poskytují „technologie“, s kterými mají již zkušenosti a jenž mají dlouhodobý charakter – třeba zemědělská zvířata. Pokud bychom měli být zcela konkrétní, tak se jedná třeba o známé vánoční kozy, které mohla česká veřejnost nakupovat v rámci kampaně Skutečný dárek. Tato kampaň běží i tento rok a seznam Skutečných dárků najdete na webu organizace.
 
Zdroj: Člověk v Tísni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.