Neděle, 19 května, 2024
Politika a společnost

Afrika potřebuje pouze vodu a školství

Jednou jsem se s mým o dost let starším kamarádem bavil zase o Africe, během hovoru mi řekl zajímavou zkušenost mnoha lidí, kteří kdy dělali rozvojovou pomoc v Africe – Afrika potřebuje pouze vodu a školství. Jsem docela hrdý, že Česká republika a moji známí dělají zrovna tyto projekty v Etiopii. Proto zde uveřejním i tuto tiskovou zprávu o projektu a sbírce Postavme školu v Africe – Člověka v tísni.
 
Dnes 6.10.2006 byla díky české pomoci v etiopské vesnici Koke u města Jirga Čefe otevřena nová škola. „Do školy v této odlehlé vesnici bude chodit až 400 dětí,“ říká Jiří Plecitý, vedoucí mise společnosti Člověk v tísni v Etiopii. V pondělí se chystá otevření další etiopské školy, tentokráte u města Arba Minč. Obě byly postaveny z výtěžku veřejné sbírky Postavme školu v Africe a celkem tak díky české pomoci do nových škol může chodit více než 760 etiopských dětí.

Zároveň ve dnech 10.-12. října proběhne v ulicích českých a moravských měst další ročník sbírky Postavme školu v Africe, jejímž cílem je nejen nabídnout možnost přispět, ale i informovat českou veřejnost o problematice vzdělání ve světě. „Již třetím rokem budou čeští skauti vybírat v ulicích do kasiček, konat se budou i různé kulturní akce po celé České republice. Na výsledku sbírky záleží, kolik škol bude možné postavit v dalších letech,“ říká Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni.

Slavnostního otevření školy u města Jirga Čefe, vzdáleného 400 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeby, se účastní zástupci etiopské ministerstva školství a univerzity z hlavního města Etiopie. „Nová škola je vybavená krásným barevným nábytkem, který vyrobily děti ze středního odborného učiliště. Jsou to většinou sirotci, jejichž rodiče zemřeli na HIV&AIDS. Toto učiliště bylo zase postaveno z prostředků českého ministerstva školství společností Člověk v tísni,“ vysvětluje Jiří Plecitý.

Příspěvky na sbírku Postavme školu v Africe je možné vhodit přímo do kasiček skautů v ulicích, poslat po celý rok na sbírkové konto 222 444 555/0300 u ČSOB nebo zaslat textovou zprávou ve tvaru DMS AFRIKA na telefonní číslo 87777. Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč, kde 29, 59 nebo 89 Kč bude připsáno na dárcovský účet.

Projekt stále běží!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.