Sobota, 27 dubna, 2024
Chci jet do Afriky

Chci jet do Tanzanie

Bezesporu jedna z nejvyhlášenějších zemí na safari, vysokohorskou turistiku i překrásné pláže. Na hranici země se nachází tři největší africká jezera – Tanganika, odkud nese Tanzanie část názvu, Viktoriino jezero a Malawi. Jsou zde dva národní parky s divokou populací šimpanzů, je zde nejvyšší hora Afriky, Kilimandžáro, je zde v N.P. Serengeti možné pozorovat Velkou migraci, stejně tak jako ve většině národních parků lze spatřit tzv. „Velkou pětku“. Zanzibar, jenž dal Tanzanii druhou část názvu, patří se svými pláži k nejkrásnějším plážím na světě. Nachází se zde i tři ze sedmi přírodních divů světa a sice Velká migrace v Serengeti, pohoří Kilimandžáro a kaldera kráteru Ngorongoro. Na severu země se můžeme setkat s odvážnými lovci, Masaji. Země je politicky poměrně stabilní, proto patří k jedním z nejvyhledávanějších turistických destinací v subsaharské Africe.

Tanzanie je zemí ve východní Africe, nacházející se mezi Indickým oceánem, jezerem Malawi, Tanganika a Viktoria. Hraničí s Keňou, Ugandou, Rwandou, Burundi, Demokratickou Republikou Kongo, Zambií, Malawi a Mosambikem. Jedná se o 13. největší zemi v Africe. Klima je zde tropické, většinu území pokrývá savana, u jezera Tanganika se nachází sekundární deštný prales, na jihu jsou pak území s miombovým lesem. Střídá se zde období dešťů a sucha. Nejdeštivější oblast je region Mbeya na jihu Tanzanie. I přes nádhernou krajinu je Tanzanie malarickou oblastí, proto je nutné pro návštěvo počítat s anti-malarickou profylaxí a očkováním proti žluté zimnici, které je povinné. Vyplatí se očkovat i proti břišnímu tyfu, hepatitidě a meningokokům. Vodu pít pouze balenou a vyhýbat se rizikovým potravinám. Je zde zakázáno fotografovat strategické objekty, kterými jsou například mosty, vojenské a vládní budovy, nádraží, letiště. Vůči turistům jsou lidé v Tanzanii velice ohleduplní a tolerantní. Existuje zde však výrazný dvojí pohled na cizince a místní. Zejména v cenách do národních parků, kdy je to posvěceno vládou, ale mnohdy i v obchodě, kdy jinou cenu dostane místní a jinou turista s odkazem na to, že si to může dovolit, zajde přeci jen do banky… Nicméně tento postoj není jen problémem Tanzanie, ale celé Afriky, kde dvojí pohled je na denním pořádku.

Tanzanie je etnicky velice rozmanitá a bohatá, což vyúsťuje v to, že se zde mluví více jak 120 jazyky a dialekty. Úředním jazykem je zde Angličtina a Svahilština.
V zemi platí vízová povinnost, vízum jde zakoupit na všech hraničních přechodech a na letišti za 50USD a při opuštění země do Keni nebo Ugandy, po zpětném návratu do Tanzanie vízum platí, pokud doba od opuštění země nepřesáhne do dalšího měsíce.

Doprava po zemi je možná autobusem, minibusem „dala-dala“, vlakem, letecky – zejména pro vzdálenější a hůře dostupné lokality, nebo pronajmutím autem.
V severní Tanzanii je poměrně rozvinutá autobusová doprava. Jezdí zde luxusní klimatizované autobusy, které zdolávají vzdálenosti jako je například Arusha – Dar-es za necelých 9 hodin, vzhledem k dvěma zastávkám cestou a tomu, že autobus překonává vzdálenost kolem 650km, je tento čas úctyhodný. Krom luxusních busů zde jezdí o něco levnější místní velké autobusy, které většinou nejsou tak pohodlné, nejsou klimatizované, ale jsou na afrických silnicích poměrně bezpečné. Na kratší vzdálenosti lze použít minibusy dala-dala, které jsou mnohem levnější, ale i mnohem plnější. V některých místech se platí trojí jízdné, nejvyšší cenu zaplatí ti co sedí, nižší ti co stojí a nejnižší ti co visí z auta. Vlakové spojení je v Tanzanii jižní linka – Tazara – spojující Dar-es s Lusakou, druhým operátorem je Tanzania Railways Ltd. spojující Dar-es s Dodomou, Taborou, Mwanzou, Kigomou, Mpandou, Tangou a Arushou, ze které železnice pokračuje přes Moshi do Keni.
Vzhledem k rozloze je v rámci časových důvodů pro delší vzdálenosti lepší využít letecké spoje.

 

Obrázky: Lvi a luskoun v Serengeti (autor:kibuyu), Dhow u přístavu a Kilimandžáro.
Tanzanie je jedna z mála afrických států nabízející tak široké možnosti vyžití. Indický oceán nabízí krom nádherných pláží také možnost seznámení s úchvatným podmořským světem. Variabilní krajina mezi velkými jezery a příkopovými propadlinami skýtá velké množství zvěře od stád kopytnatců putujících savanou po šimpanze v deštném pralese při břehu jezera Tanganika. Navíc podél propadlin je členitá krajina s množstvím zajímavých horských výstupů a trekingů, z nichž je nejznámější výstup na střechu Afriky, Kilimandžáro. Mimo potápění, odpočinek na pláži, safari a pěší turistiku je Tanzanie bohatá i z hlediska historie a kulturního dědictví. Na pevninském pobřeží je několik ruin perských přístavů, Zanzibar, nebo spíše Stone Town, nádherně seznamuje s historií Zanzibarského sultanátu. Tanzanie není jen minulost, zajímavá je i svahilská kultura, návštěva některého z kmenů Masajů či jiných etnik.

Tanzanská kultura disponuje vlivy z více než 120 kmenů nacházejících se na území státu, což je i jeden z důvodů, proč Tanzanie patří k nejvíce kulturně různorodým zemím na světě. Najdou se zde křováci (lovci a sběrači) kmene Hadza, bojovníci a pastevci Masajové, zemědělci etnika Wameru… Každý z kmenů má své tradice i způsob života, ale dohromady vytvářejí úžasné kulturní bohatství své země.

Úřední jazyk, Svahilština byla po sjednocení Tanganiky a následně Tanzanie nutností, jelikož každý z výše uvedených kmenů disponoval svým jazykem. Byla tedy logická volba společného jazyka, vyučovaného na školách, používaného obchodně i na úřadech. Do sjednocení se Svahilsky mluvilo jen na pobřeží – kdy se spíše jednalo o směsici arabských a místních jazyků. V současné době patří Svahilština k 10 nejpoužívanějším jazykům. Negativním dopadem tohoto jazyka je postupné nevratné mizení místních jazyků na úkor úředních jazyků a tím i ztráta kulturního dědictví.

Jinými slovy, v Tanzanii si každý přijde na své. Její výhodou je stabilita a relativní bezpečnost, ceny nejsou vysoké, má dobré spojení se světem a uspokojí každého – od baťůžkáře po náročného turistu vyhledávajícího klimatizované hotely s bazénem, světovou i místní kuchyni, dobré pivo (světové i místní) a celkový „full service“ pro cestování. Pro poznání Tanzanie je i měsíc příliš krátký a je to země kam se budete rádi vracet, třeba i s dětmi.

Rychlá tabulka:

Velikost 945 087 km²
Hlavní město Dodoma (legislativní), Dar es Salaam
Mezinárodní letiště Julius Nyerere International Airport, Dar es Salaam (DAR)
Kilimanjaro International Airport (JRO)
Abeid Amani Karume International Airport, Zanzibar (ZNZ)
Měna Tanzanský šílink (TZS)
Časové pásmo EAT – východoafrické časové pásmo
UTC +3h
Režim vstupu vízová povinnost, vízum lze získat na hranici a letišti
Zastupitelský úřad země Embassy of Tanzania
Eschenallee 11, 14050 Berlin
Zastupitelský český úřad Embassy of the Czech Republic
Tende Drive 745, Lavington, Nairobi, Keňa
Telefonní spojení: 00254/20/204 348 163
E-mail: nairobi@embassy.mzv.cz
Úřední jazyk Angličtina a Svahilština
Počasí Rovníkové, tropické, monzunové, ovlivněné nadmořskou výškou, 

střídání období děšťů a sucha
Nejvhodnější prostředí pro návštěvu Období dešťů bývá na jihu od června do listopadu
na severu se mohou v savanách objevit deště od července do září
nejvhodnější měsíce pro návštěvu jsou říjen až březen,
kdy panují nižší teploty.
Dopravní infrastruktura oblastně rozvinutá, odlehlejší oblasti na západě téměř bez dopravní obsluhy
Cestovatelská náročnost Nízká až středně vysoká
Finanční náročnost 20tis. i více
Bezpečnost cestování Mimo rizikové oblasti a při dodržení cest. podmínek – bezpečná
Náboženství Islám, křesťanství, domorodé náboženství
Významná města Dar es Salaam, Arusha, Iringa, Mbeya, Songea, Kigoma, Sumbawanga, Mwanza, Musoma, Bukoba, Tabora, Tanga, Kilwa.
Turistické cíle Kilimandžáro, Serengeti a Ngorongoro, Zanzibar, Selous Game, Gombe Stream, jezera Malawi, Tanganika, Viktoria a Rukwa, Udzungwa Mts.

Severní Tanzanie

Obrázky:Napajedlo v Serengeti (Autor:Diana Robinson; flickr.com), rokle Olduvai Gorge (Autor: William Warby; flickr.com) a Ol Doinyo Lengai (Autor: keepersfarm; flickr.com)

  • Safari:
    • Národní park Serengeti – jedno z nejznámějších a nejrozlehlejších chráněných území v Africe. Na nekonečných pláních se prohánějí stáda velkých kopytnatců. Lze zde spatřit gepardy, lvy, slony, gazely, impaly, antilopy, zebry, pakoně, hyeny… Od roku 1981 je toto území na seznamu UNESCO.
    • Ngorongoro Conservation Area – obrovská kaldera, někdy přezdívaná „Osmý div světa“, jelikož na jejím dně žije největší koncentrace volně žijících zvěře. Snad se zde ještě nachází i nosorožec dvourohý. Chybí zde se známých zvířat jen žirafa. V seznamu UNESCO je od roku 1979.
    • Národní park Lake Manyara – park v Příkopové propadlině, s alkalickým jezerem. Je zde možné pozorovat lvi, levharty, slony, žirafy, buvoly, hrochy a mnoho dalších zvířat.
    • Národní park Tarangire – nachází se podél stejnojmenné řeky. Roste zde mnoho baobabů a proto je zde největší denzita sloní populace v Tanzanii.
    • Národní park Arusha – známý spíše jako Mt. Meru. V parku žijí sice žirafy, sloni a jiná atraktivní zvířata, nicméně většina turistů park navštíví z důvodu aklimatizace před výstupem na Kilimandžáro.
    • Kilimandžáro – jedna z největších a zároveň nejdražších atrakcí v Tanzanii. Pokořit nejvyšší horu Afriky a dotknout se ledovce na rovníku je nejčastějším důvodem návštěvy parku.
  • Přírodní zajímavosti:
    • Crater Highlands (Kráterová vysočina) – kopcovitá oblast poblíž Serengeti. Místo, kde se setkává Somálská tektonická deska s Africkou. Ideální místo pro treking po vyhaslých sopkách s Masaji.
    • Ol Doinyo Lengai – jediná stále aktivní sopka Kráterové vysočiny a jediná svého druhu na této planetě. Láva je tavenina uhličitanu sodného, které z černé barvy vybledne do běla. Zároveň je to posvátná hora Masajů.
    • Jezero Natron – alkalické jezero v příkopové propadlině na hranici s Keňou, známe pro obrovská hejna plameňáků.
    • Mt. Hanang – čtvrtá nejvyšší tanzanská hora (3417m.n.m.). Výstup na horu trvá kolem 10-ti hodin. Při úpatí se nachází tropický les s možností pozorování zvěře. Výstup na horu bývá spojován s návštěvou trhu Babati, kde domorodé kmeny obchodují s dobytkem.
  • Historické památky:
    • Olduvai Gorge – rokle v Serengeti, kde se našly pozůstatky prvních hominidů – autralopitékové, zejména pak australopiték východoafrický (Paranthropus boisei), člověk zručný (Homo habilis), člověk vzpřímený (Homo erectus) a člověk moudrý (Homo sapiens). Krom kosterních nálezů se zde našli předměty denní činnosti, pazourky a pěstní klíny.
    • Kondoa Irangi – kolem 450 skalních kreseb starších 1500 let.
    • Oldonyo Murwak – místo spíše kulturního významu, kde se masajští hoši ve věku 12-ti až 14-ti let stávají muži.
    • Engaruka Ruins Park – pozůstatky kultury z doby železné, která používala závlahový systém v zemědělství. Jazyk byl kušitského původu – podobně jako kultura Kerma v Súdánu. Jedná se o kaskádové pole se závlahou, ideální pro obdělávání a svědčící o pozoruhodné vyspělosti tehdejší civilizace. Další záhadou je fakt, že v 18. století místo bylo opuštěno a ona civilizace beze stopy zmizela.
    • Laetoli Site – archeologická lokalita, cca 45km jižně od Olduvai, kde se našli otisky stop v sopečném popelu. Známý je především nález Louise a Mary Leakeyových otisků stop hominidů, dospělec a dítě. Tento nález bývá někdy chybně spojován s archeologickou lokalitou Olduvai Gorge.

 

Severovýchodní Tanzanie

Obrázky: Kaole Ruins, jeskyně Amboni a Tongoni Ruins

  • Safari:
    • Národní park Saadani – park při pobřeží, kde je možné setkat se s lvy, levharty, slony, antilopami, žirafami, kočkodany, paviány, hrochy,…
    • Národní park Mkomazi – poblíž keňského parku Tsavo. V kopcovité savaně lze pozorovat žirafy, zebry, slony a antilopy. Největším lákadlem parku jsou záchranné programy pro nosorožce a psy hyenovité.
    • Přírodní rezervace Amani – pro biology úžasné místo s jedinečným ekosystémem endemických rostlin. Ze zvířat se zde lze setkat spíše s ptáky a hmyzem.
  • Přírodní zajímavosti:
    • Pare Mts. – krásné hory s možností trekingu, nerušeného davy turistů.
    • Amboni caves a Galanos Sulphur Springs – jeskyně se spoustou kaloňů a sirné prameny, pár kilometrů od města Tanga.
    • Usambara Mts. – majestátné hory, výborné pro treking, proměnlivý krajinný ráz, kmeny pastevců a zemědělců. Mimochodem, africké fialky (Saintpaulia ionantha) pochází právě odsud.
  • Historické památky:
    • Bagamoyo Stone Town – původní hlavní město koloniální německé východní Afriky. Důležitý obchodní přístav, jehož výzma postupně upadá. Zajímavé je Staré město, což je kombinace svahilské a koloniální německé architektury.
    • Kaole Ruins – archeologická lokalita perského města z 13. až 16. století. Nachází se přibližně 5km od Bagamoya. Je zde kolem 30 hrobek. Nachází se zde ruiny nejstarší mešity ve východní Africe.
    • Tongoni Ruins – ruiny perského města z 14. až 15. století. Lokalita se nachází přibližně 20km od Tangy.
    • Pangani – město kde se mísí vliv arabské, anglické a německé koloniální architektury. Archeologický průzkum prokázal existenci města již v 15. století.

 

Zanzibar a ostrovy

 

Obrázky: Ostrov Pemba – potápění (Autor: Paul Britton; flickr.com), ostrov Mafia (Autor: Paranoid Black Jack; flickr.com) a ostrov Zanzibar, severní pláže (Autor: Pavel Kohout)

  • Safari:
    • Mafia Islannd Marine Park – nádherný mořský park, kde se spojuje bohatost korálového útesu, pobřežních mangrovů a širokého ústí řeky Rufiji. Krom korálů, plných korálových ryb, je zde k vidění například dugong nebo karety.
    • Jozani Fr. – zbytek původního ostrovního pralesa. Největší atrakcí jsou endemické guerézy.
  • Přírodní zajímavosti:
    • Severní pláže – opravdový ráj na zemi při africkém pobřeží.
    • Pemba – nádherné pláže a jedinečné potápění.
  • Historické památky:
    • Stone Town – překrásný celek staveb arabského, perského, indického a evropského vlivu. Z procházky městem odejdete plni dojmů z historie Zanzibarského sultanátu.
    • Pujini Ruins – ruiny arabské pevnosti z 15. století na ostrově Pemba.

Jihovýchodní Tanzanie

Obrázky:Pes hyenovitý v Selous Game Reserve (Autor: Kevin Harber; flickr.com), Kilwa Kisiwani (Autor: Egui_ flickr.com) a ještěr z Tendaguru (Autor: Barbora Zikánová)

  • Safari:
    • Selous Game Reserve – je jedním z největších chráněných území této planety. I přesto, že se jedná o loveckou rezervaci, je zde jedna z největších koncentrací divoké zvěře. Lze se zde krom nosorožců setkat se všemi zástupci Velké pětky, hrochy, paviány, gepardy a kopytnatci. Perlou rezervace jsou psi hyenovití, jelikož je zde největší pravděpodobnost se setkání ve volné přírodě. Rezervací protéká řeka Rufiji, kam se sjíždějí rybáři z celého světa porovnat síly s Tygřími rybami.
    • Národní park Mikumi – je velice dobře dostupný park z Dar es Salaamu. Stejně jako NP Lake Manyara jsou zde tzv. stromoví lvi. Skladba divokých zvířat je prakticky totožná s NP Lake Manyara a NP Tarangire.
    • Mnazi Bay-Ruvuma Estuary Marine Park – chráněné území při ústí řeky Ruvuma, která tovoří hranici mezi Tanzanií a Mosambikem. Je zde kolem 300 druhů korálů, více než 450 druhů ryb, 4 druhy mořských želv a 4 vzácní kytovci. Oblast patří k nejméně rozvinutějším oblastem Tanzanie, jinými slovy – ryzí divočina!
  • Historické památky:
    • Kilwa kisiwani – ruiny významného přístavu a někdejšího městského státu. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších historických míst kulturního významu ve východní Africe. Město bylo sídlem sultanátu Kilwa, jehož rozkvět by ve 13. až 15. století.
    • Kilwa kivinje – bývalé centrum pro region Kilwa z období německé kolonizace.
    • Songo Mnara – významný přístav a archeologická lokalita ze 14. až 16. století. Ruiny města z období sultanátu Kilwa, stejně jako Kilwa nacházející se na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
    • Tendaguru Dinosaur Site – bohaté archeologické naleziště z období jury. Našlo se zde mnoho praještěrů. které je dnes možno vidět například ve sbírkách berlínského přírodovědného muzea.
    • Mikindani – arabský přístav z 9. století, následně přístav sultanátu a pak koloniální německý přístav. Jedná se o méně známý turistický cíl. Lokalita se nachází cca 10 km od města Mtwara. Jsou zde vidět typické rysy svahilské architektury, např. vyřezávané ozdobné dveře jako jsou ve Stone Townu na Zanzibaru. Jsou zde i pro toto město typické úzké uličky, dodávající historickou malebnost.

Jižní Tanzanie

Obrázky: Mangabej sanjei v N.P. Udzungwa Mts. (Autor: Marc Veraart; flickr.com), Mbozi meteorit (Autor: Christiaan Zeelenberg; flickr.com) a Udzungwa Mts. (Autor: Marc Veraart; flickr.com)

  • Safari:
    • Národní park Ruaha – největší národní park v Tanzanii, známý především početnou populací slonů.
    • Národní park Udzungwa Mts. – velice krásný a zajímavý park, který vešel v patrnost pro výskyt endemického paviánce kipunji. Park je jedinečný, jelikož je zde zastoupen tropický deštný les, miombový les, horský les a savana.
    • Národní park Kitulo Plateau – je proslulý jedinečnou flórou. V ekosystému horské louky, nadmořská výška parku je kolem 2 600m, se daří mnoha druhům rostlin z nichž některé jsou zde endemické.
    • Rungwa GR – lovecká rezervace napojená na NP Ruaha. Je zde početná populace lvů a hyen.
    • Lake Rukwa GR – Uwanda Game Reserve – lovecká rezervace napojená na NP Katavi. Je zde běžné skladba zvěře, typická pro africkou savanu.
  • Přírodní zajímavosti:
    • Uluguru Mts. – pohoří s horským lesem a horskými loukami je navštěvované pro zajímavý treking a možnost poznání místních etnik.
    • Mbozi meteorit – jeden z největších meteoritů naleznutých na Zemi. Je 3m dlouhý, 1m vysoký a váží cca 16 tun.
    • Loleza, Ngozi, Mbeya Peaks a Mt Rungwe – několik vrcholů nacházejících se v blízkosti města Mbeya. Ideální cíle pro hezkou horskou túru.
    • Mbamba Bay – malebné přístavní městečko na břehu jezera Malawi.
  • Historické památky:
    • Isimila Stone Age Site – několik erodovaných pískovcových sloupů v údolí a významné naleziště z Doby kamenné.

Západní Tanzanie

Obrázky: Mládě šimpanze NP Mahale (Autor: njbdodane; flickr.com), Kalambo Falls (Autor: Alexander Brugger; flickr.com) a vstupní prána do NP Gombe Stream (Autor: fabulousfabs; flickr.com)

  • Safari:
    • Národní park Gombe Stream – nachází se 20km severně od města Kigoma, na břehu jezera Tanganika. Hlavní atrakci jsou zde habituované tlupy šimpanzů, paviáni, guerézy, kočkodani, 11 druhů hadů a více jak 200 druhů ptáků.
    • Národní park Mahale Mts. – park v horách Mahale při jezeře Tanganika se může pochlubit nejpočetnější populací šimpanzů ve východní Africe. Skladba zvěře je prakticky totožná s parkem Gombe, nicméně jsou zde navíc i lvi! Je to jediný případ koexistence šimpanzů a lvů. Park je odlehlý a krom letecké dopravy obtížně dostupný.
    • Národní park Katavi – savana se zaplavovanými oblastmi. Velká koncentrace hrochů a slonů a dalších typických zvířat pro savanu. Park je velice obtížně přístupný, proto je skoro nenavštěvovaný, což nese výhodu oproti severním parkům, nestane se Vám, že u jednoho hrocha bude stát deset aut s turisty.
  • Přírodní zajímavosti:
    • Kalambo Falls – vodopády na hranici se Zambií, na jižním okraji jezera Tanganika. Voda zde padá z výšky 235m bez přerušení (nejedná se o kaskádovité vodopády). Pod vodopády se nachází významná archeologická lokalita z Doby kamenné.

Pobřeží jezera Viktoria

  • Safari:
    • Rubondo Island – park navštěvují zejména sportovní rybáři a pozorovatelé ptactva. V parku je rehabilitační stanice pro šimpanze z nelegálního obchodu. Vyskytují se zde i pralesní antilopy, žirafy, sloni, papoušci žako…
    • Národní park Saanane Island – je atraktivní zejména pro ornitology.

Vždy, když mluvím s kamarády, kteří Tanzanii již několikráte navštívili, vždy se sejdeme na tom, že i po několika návštěvách této země, je toho spousta co jsme neviděli. Rozlehlost území a množství zajímavých míst je tak obrovské, že by se o tom dalo napsat mnoho. Všechny informace a náměty k cestě napsat v jednom článku nejde, proto se budeme blíže jednotlivým oblastem Tanzanie věnovat podrobněji v několika následujících článcích.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.