Neděle, 15 září, 2024
Živočichové

Kobra kamerunská (Naja katiensis)

Jedná se o západoafrickou plivající kobru, velice podobnou kobře červené. Za potravou se mnohdy vydává k lidským obydlím, kdy loví i domácí zvířata. V západní Africe patří k poměrně obávaným hadům.

Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Reptilia (plazi)
Podtřída: Amniota (blanatí)
Řád: Squamata (šupinatí)
Podřád: Serpentes (hadi)
Čeleď: Elapidae (korálovcovití)
Podčeleď: Elapinae (korálovci)
Rod: Naja (kobra)
Druh: Naja katiensis (kobra kamerunská)

Vyskytuje se v pásmu mezi Sahelem a stromovou savanou, které bývá označováno jako pásmo Súdánu. Je poměrně adaptabilní, vyhovují jí oblasti od travnaté stepi po lesnatou savanu. Potřebuje mít dostatek úkrytů, přístup k vodě a dostupnou kořist. Vyskytuje se od Senegalu a Gambie, přes Guineu Bissau a Guineu, Mali, Pobřeží slonoviny, Burkinu Faso, Ghanu, Togo, Benin, Niger a Nigérii po západní Kamerun. V Kamerunu má jen velice zanedbatelnou část svého výskytu, proto se s tímto druhem lze setkat v pojmenování senegalská nebo malijská plivající kobra.

Patří spíše k menším druhům kober, dospělý jedinci dorůstají délky 1-1,2m. Zbarvení tohoto druhu je podobné jako u kobry červené, proto bývá někdy zaměňována jako západní poddruh kobry červené, která žije pouze v severovýchodní Africe. Ventrální partie jsou krémově zabarveny, zbytek těla je zrzavě hnědý až hnědo-červený. Mladší jedince mívají na krku dva černé pruhy – prstence, kobra červená mívá je jeden. V dospělost zůstává spodní strana hlavy a krku světlá, oddělená od těla tmavým prstencem. Západní populace mívají zachované dva šedočerné pruhy a hlava je světle hnědá. Všeobecně platí, že zbarvení je světlejší než u kobry červené.

Aktivita tohoto druhu je jak denní, tak noční s nárůstem aktivity o soumraku a za úsvitu. Přes horké dny se schovává v opuštěných doupatech nebo termitištích. Loví drobnější hlodavce, plazy, nepohrdne ani jiným hadem nebo ptákem. Stává se, že se vydá na lov hospodářských zvířat, což je okamžik, kdy se zpravidla setká s člověkem. Jed je silnější než u kobry červené a při uštknutí může dojít k úmrtí oběti. Při ohrožení, pokud nemůže utéct většinou vstřikuje jed do útočníkových očí s bravurní přesností na vzdálenost až okolo 5m.

Samice naklade do hnízda 5 až 22 vajec. Predátory jsou medojedi, orli a hadilov písař. Délka života tohoto druhu je středně dlouhá a v zajetí může být cca 15 až 20 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.