Neděle, 28 dubna, 2024
Chci jet do Afriky

Chci jet do Afriky

Afrika je někdy přezdívaná jako kolébka lidstva. Vyskytuje se zde nejbližší příbuzný člověka, šimpanz. Zdejší krajina prochází několika biomy a klimatickými pásy. Proto zde lze obdivovat vysoké hory, tropický prales, poušť, polopoušť, vulkanické oblasti, bažiny, nekonečné savany, dravé řeky hluboká jezera, překrásné pláže… Tato variabilita životního prostředí poskytuje prostor pro bohatou faunu, kterou je Afrika jedinečná.

Poloha a rozloha

Afrika je svou velikostí třetím největším kontinentem, který se nachází na severní, jižní, západní i východní polokouli. Afrika zabírá území o rozloze 30 319 069 km² a je obklopena několika ostrovy, z nichž největší je Madagaskar. Břehy omývají dva oceány – Atlantský a Indický, od Evropy je oddělena Středozemním mořem a od Asie Rudým mořem (nebereme li v potaz pevninské spojení Suezskou šíjí).

  • Nejsevernější bod pevniny: Bílý mys (37° 21′ s.š.)
  • Nejsevernější bod se započítáním ostrovů: souostroví Galite (37° 34′ s.š.) – Tunisko.
  • Nejjižnější bod i se započítáním ostrovů: Střelkový mys (34° 50′ j.š.)
  • Nejzápadnější bod pevniny: Zelený mys (17° 31′ z.d.)
  • Nejzápadnější bod se započítáním ostrovů: ostrov Santo Antão (25° 22′ z.d.) – Kapverdy.
  • Nejvýchodnější bod pevniny: mys Hafun (51° 25′ v.d.)
  • Nejvýchodnější bod se započítáním ostrovů: Rodrigues – Mauritius (60° 30′ v.d.)
  • Nejvyšší bod: je Uhuru peak v pohoří Kilimandžáro.
  • Nejnižší bod: je Assal – sopečné jezero v Affarské propadlině – Etiopie.
  • Nejhlubší jezero: je Tanganika.
  • Největší zemí: je Alžírsko.
  • Nejmenší zemí: jsou Seychely, na pevnině pak Gambie.

Krajinný ráz

Nadpoloviční část pevniny, přibližně 60%, tvoří suché oblasti pouští a polopouští. Dle podnebních pásů by Afriky šla rozdělit na rovníkovou oblast, kde panuje tropické klima, ekvatoriálního nebo monzunového rázu, ze severu i z jihu pak navazuje pásmo savan, polopouští a pouští – Sahel, Sahara a Danakil na severu a Namib a Kalahari na jihu. Na absolutním severu i na jihu je pak přímořské mírné klima. Většina Afriky se nachází mezi obratníkem Raka a Kozoroha, tedy v tropickém pásu, s typickým střídáním období dešťů a sucha. Sníh se v Africe objevuje pouze na vrcholcích hor a pravidelně sněží pouze v pohoří Atlas. Občasné sněžení se objevuje i v JAR a severní Africe. Tento sníh však krátce po dopadu na zem taje a málokdy vydrží sněhová pokrývka déle jak 24 hodin. Průměrná nadmořská výška kontinentu je 600m. Jsou zde nekonečné roviny i majestátní pohoří. Nejvyšší hory se nachází v blízkosti příkopových propadlin.

Top Ten Afrika

  • Velká migrace
  • Viktoriiny vodopády
  • Pyramidy v Gíze
  • Timbuktu, Djenne a mešity v Sahelu
  • Deštný prales v Gabonu a Madagaskaru.
  • Marrákéš a marocká města
  • Kmenové kultury v údolí řeky Omo
  • Setkání s horskými gorilami v pohoří Virunga.
  • Vysokohorská turistika
  • Zanzibar, Mauritius a Seychely.

Velká migrace

Obrázek: Velká migrace v Masai Maře (Autor: joxeankoret)

V Africe je hned několik míst, kde lze sledovat migraci kopytníků. Nejznámější je Serengeti a Masai Mara. Každoročně obrovská stáda pakoní, zeber a gazel táhnou za potravou ze Serengeti do Masai Mary. Velikost stád se odhaduje na 2 milióny jedinců. Od ledna do března jsou stáda v Serengeti, v červenci doráží stáda do Keni, kde lze pozorovat migraci přes řeku Mara a Grumeti v období červenec a srpen. Na začátku listopadu s příchodem dešťů se stáda vrací zpět na jih, kam doráží během ledna. Nejlépe lze tento cyklus pozorovat v N.P. Masai Mara v Keni.
Podobně velká, ne li dokonce větší migrace kopytníků je v Jižním Súdánu z bažin skrze N.P. Boma k hranicím Etiopie, někdy až do N.P. Gambela. Migrují zde vodušky kob, pakoně, antilopy, gazely a dokonce i žirafy a sloni. Turistika v Jižním Súdánu je zatím v začátcích a vzhledem k stále trvajícímu válečnému stavu v zemi a nedostatečně rozvinuté infrastruktuře, je pozorování migrace v parku hudbou budoucnosti nebo otázkou velkého rizika a balíku peněz.
Za zmínku stojí i N.P. Kafue v Zambii, kde je k vidění též migrace kopytníků. Zároveň je zde nejvyšší pravděpodobnost setkání s leopardem ve volné přírodě. Tato varianta je ze všech zmíněných nejlevnější.

Náš tip: Prohlédněte si velkou migraci z ptačí perspektivy. Jak v Serengeti, tak v Masai Maře, tak i v Kafue lze v rámci aktivit v parku zakoupit si vyhlídkový let balónem. Ve výši slyšíte každé šustnutí a zvěř není rušena hlukem motoru. Vy si tak můžete vychutnat krásu a bohatost zdejší přírody.

Viktoriiny vodopády

Obrázek: Viktoriiny vodopády ze Zimbabwe (Autor: Jaromír Němec)

Jsou jedním ze symbolů Afriky. Vody Zambezi se vrhají do skalnaté rokle. Za vodopády se nachází hraniční most mezi Zimbabwe a Zambií. Na březích se nachází 3 národní parky, na zambijské straně N.P. Mosi-Oa-Tunya, na zimbabwské N.P Victoria Falls a N.P. Zambezi. Je zde možné vidět slony, přeplavávat řeku. Parky jsou poměrně bohaté na zvěř, je zde možné setkat se i s nosorožci a jsou vhodné jak pro pěší safari, tak pro safari vozem, tak i lodí. Samotné vodopády lze navštívit z obou zemí, ze Zambie se jde dostat až k úpatí vodopádů procházkou skrze deštný prales. Z množství vyhlídek lze pozorovat vodopády, či probíhal přes můstek, pod kterým se zvedá do výše vodní tříšť z vývařiště pod vodopády. Nad vodopády se lze koupat v tůni Devil´s Pool, přímo na hraně vodopádů. Další aktivitou je v Zimbabwe jízda na afrických slonech, výlet lodí, rybaření, let vyhlídkovým letadlem, nebo vrtulníkem nad vodopády. V Livingstone je muzeum, jehož část je věnována Emilu Holubovi. Z Livingstone do Zimbabwe jezdí přes most nad řekou historické parní vlaky. Ubytování, včetně kempů je zde na velice vysoké úrovni.Proto se nebojím říci, každý, kdo vodopády navštíví, si jistě přijde na své!

Pyramidy v Gíze

Obrázek: Pyramidy v Gíze (Autor: Vladimír Zikán)

Jeden ze Sedmi divů světa, který je zároveň jediným dochovaným. Tři monumentální královské hrobky hlídané sfingou se zádušními chrámy a dalšími menšími pyramidami tvoří Gízskou nekropoli. Návštěva „Velké“ pyramidy je zážitkem, který by si žádný návštěvník Egypta. Má to ovšem háček. Počet návštěvníku interiéru pyramid je omezený, proto je nutné být zde co nejdříve, vystát frontu a doufat, nebo zaplatit rezervaci vstupu.
Dojem z pyramid v Gíze ruší těsná blízkost města, davy turistů a neodbytní naháněči, snažící se dostat z turistů peníze, či si jenom hrají na důležité a „kontrolují“.

Pyramid je v Egyptě více, jsou vidět na těchto nalezištích od severu k jihu:

  • Abú Rawáš – spíše ruiny pyramidy
  • Gíza – již výše popsaná
  • Abúsír – rozsáhlá nekropole s několika pyramidami a chrámy z 5. dynastie.
  • Sakkára – významná archeologická lokalita, známa především Džoserovou stupňovitou pyramidou. Nalézá se i zde Serapenteum a několik dalších královských pyramid a mastab. Z historického hlediska je tato lokalita zajímavější než Gíza, jelikož je zde nekropole 1., 2., 3., 4., 5., 6., 8. a 13. dynastie. Je zde i Venisova pyramida, první, kde se našli v pohřební komoře texty pyramid.
  • Dašhúr – velice zajímavá nekropole, kde se nachází lomená pyramida a Červená pyramida (3. nejvyšší v Egyptě, po dvou v Gíze). Cena vstupného zde není vysoká a zástupy turistů zde taky nejsou. Do Červené pyramidy jsme se dostali pouze za bakšiš. Zdejší pyramidy patří k nejstarším a nejzachovalejším.
  • Lišt – nekropole z 12. a 13. dynastie. Jsou zde spíše ruiny pyramid.
  • Médúm – stupňovitá pyramida a několik mastab. Stupňovitá pyramida je unikátní, proto stojí za to jí vidět. Blízko se nachází ještě několik nekropolí, které v seznamu chybí. Cestovatel by musel být opravdu nadšenec nebo archeolog, aby do těchto lokalit jel, jelikož ruiny staveb málokomu co řeknou.

Timbuktu, Djenne a mešity v Sahelu

Obrázek: Velká mešita v Djenné (Autor: qiv, flickr.com)

Starobylá města, která sloužila k trans-saharskému obchodu, jejichž význam částečně upadl s rozvojem lodní dopravy a zcela po rozvoji letecké dopravy. I dnes je zde však cítit někdejší sláva a význam měst. Stojí zde impozantní mešity a mnohdy se zde setkáte s kočovnými kmeny z nitra Sahary. Jak Timbuktu tak i Djenne se staly centrem islámské kultury a učení. Djenne je navíc jedno z nejstarších měst v subsaharské Africe.
Města v Sahelu a starobylá sídla jsou krásná, pokud se cestovatel může soustředit pouze na krásu místní architektury, místní lidi a úchvatnou atmosféru. V poslední době v těchto místech byly boje mezi povstalci a armádou Mali, zdržují se zde i muslimští radikálové a bezpečnost v daném regionu je diskutabilní. Snad se situace brzy změní, aby bylo možné obdivovat středověké skvosty a nomádské kmeny na hranici Sahary.

Deštný prales v Gabonu a Madagaskaru

Obrázek: Pralesní cesta v Gabonu a deštný prales na hranici Kamerunu a Gabonu (Autor: jbdodane )

Rovníková Afrika disponuje při rovníku deštným pralesem, kde lze obdivovat jak bujnou vegetaci, tak i faunu. Nejsouvislejší deštný prales se nachází v povodí řeky Kongo, prakticky od pohoří Virunga až téměř k Atlantskému oceánu. Bohužel, stejně jak je tomu i na jiných místech planety, je zde poměrně vysoká těžba decimující pralesy. Nicméně na rozdíl třeba od liberijského pralesa se zde lze stále setkat s obrovskými stromy, neprostupným celistvým pralesem, uprostřed něhož jsou mýtiny s napajedly, kde se shromažďují zvířata a lze tu tak chvíli po sobě pozorovat nádherné gorily nížinné, buvoli a pralesní slony. Možné je i setkáni s paviány, drily, mandrily, kočkodany a mangabeji. V národním parku Loango lze pozorovat, jak sloni a hroši chodí plavat do moře. Patří k perlám Africké divočiny.
Fotografie plavající slonů v moři v N.P. Loango a surfujících hrochů.
Nádherný deštný prales se nachází i na východě Madagaskaru. Jen zde nejsou velcí savci a fauna je omezena na lemury a drobné živočichy. Transport do parku je mnohem jednodušší než v rovníkové Africe a dá se říci že i levnější.

Marrákéš a marocká města

Obrázek: Marrákéš náměstí a hradby (Autor: Jaromír Němec)

Marrákéš (Marakeš) je nejslavnějším ze čtyř královských měst, další jsou Fás, Rabat a Meknes, s přízviskem město červených střech (Fás – město modrých střech, Meknes – město zelených střech a Rabat – město bílých střech). Marrákéš leží na úpatí Vysokého Atlasu a nedaleko za městem se zvedají písečné duny. Atmosféra ve městě odpovídá směsici kultury arabské, berberské a evropské. Město je výchozím bodem při výstupu na Džabal Tubkal – nejvyšší horu severní Afriky 4 167m n.m. Všechna města stojí za návštěvu, zejména jejich staré části – tzv. „mediny“ a hlavní náměstí s trhy, kde můžete nasát atmosféru arabské Afriky.
V Maroku najdete i pozůstatky největší antické památky v severní Africe – Volubilis.

Kmenové kultury v údolí řeky Omo

Obrázek: Hamarské ženy (Autor: Jaromír Němec)

V údolí řeky Omo žije několik divokých kmenů, striktně dodržují tradice a setkání s nimi může připomínat cestu do pravěku. V minulosti setkání musela být nádherná, i když i nebezpečná, ale nyní zde břehy brání vozy s turisty a vše je spíše jak lidská zoo. Nicméně stále se lze dostat do odlehlejších míst, kde není znát vliv turistů a zdejší lidé nežebrají u turistů, ale jsou sami sebou.
Pozorování kultur a kmenových tradic lze téměř po celé Africe, s lovci a sběrači se lze setkat i na jihu Afriky – křovácké kmeny, Sanové a Himbové – v rovníkové Africe s pygmeji, zajímavé je i setkání s bojovníky jako jsou masajové, Nubové v Súdánu, nebo nomádskými kmeny – Tuaregy, Berbery, Fuly…atd.

Setkání s horskými gorilami v pohoří Virunga

Obrázek: Horské gorily v pohoří Virunga (Autor: Michal Šváb)

Pozorování statných horských goril tváří v tvář „silverbackovi“ za poslední léta stouplo v oblíbenosti. I pro to narostl počet habituovaných tlup, které jsou zvyklé na lidi. Pro návštěvníky platí, že musí být 100% zdraví, jelikož většiny chorob člověka je přenosná i na ohrožené gorily. Stejně tak je nutno dbát i na bezpečnostní pokyny průvodce. Přeci jen, když se na Vás řítí dominantní samec a cestou jakoby se nic nestalo láme stromky o průměru kolem 10cm jak párátka, je radno dbát jakékoli dobré rady. Za horskými gorilami se jezdí do N.P. Virunga a to ze tří států, z Ugandy, kde je cena povolení nejvyšší, ze Rwandy, zde je povolení i o více jak 100USD levnější, nebo z DRK. Kromě pohoří Virunga, známého z filmu „Gorily v mlze“, jdou horské gorily pozorovat v Ugandě ještě v N.P. Mgalinga. Trasy jsou přizpůsobeny zdravotnímu stavu a výkonnosti cestovatelů, takže je možné jít několik hodin po strmém svahu plném kopřiv, nebo hodinu prakticky po cestě, kde nejsou takové nároky na fyzickou zdatnost.
Krom horských goril je možné se kousek od pohoří Virunga podívat na gorily nížinné východní, nebo šimpanze – N.P. Kahuzi Biega. Stejně tak se pořádají výpravy do deštného pralesa v Kongu, Gabonu a Kamerunu za gorilami nížinnými západními.

Vysokohorská turistika

Obrázek: Vrchol Kilimandžára (Autor: Pavel Kohout)

Asi nejznámějším vysokohorským cílem je Kilimandžáro. I přesto, že se jedná o nejvyšší vrchol Afriky, nejsou zde třeba žádné horské dovednosti, ani speciální výbava, jelikož výstup je pouze treking. Prochází se zde několika vegetačními pásy a zdolání hory není až tak jednoduché, což je i důvodem toho, proč se úspěšným výstupem až na nejvyšší bod, může pochlubit jen cca 60% turistů.
Jen o trochu nižší Mount Kenya a Mt. Margharita v pohoří Ruwenzori vyžaduje již speciální výbavu a více zkušeností. Ruwenzori jsou mlhou a špatným počasím pověstné, stejně tak i cestou skrze mokřady.
Pro milovníky hor je v Africe asi nejlepší zemí Etiopie. Simien Mts. a Bale Mts. jsou plné ostrých vrcholů a hlubokých srázů. Výhodou této oblasti je i to, že nepůjdete v zástupu jiných cestovatelů a nosičů.
Nejvyšší horou západní Afriky je hora Kamerun. Výstup na ní je dvou až tří denní, jsou zde vidět různá vegetační pásma a adrenalin zvyšuje fakt, že se jedná o činnou sopku.
Afrika je plná krásných hor a úžasných výstupů, jako je třeba Jebel Toubkal, Kráterová vysočina u kráteru Ngoro-ngoro, Udzungwa Mts. a mnoho dalších, ale trochu bych vyzvedl do popředí pohoří v Sahaře, jako je Jebel Uweinat, Jebel Marra, pohoří Air, Ennedi, Tibesti, Tassili a Ahaggar. Většina z nich je velice obtížně dosažitelná, jelikož se nachází v nedostupných hraničních oblastech Sahary. Cena za povolení a dopravu je proto vysoká, nicméně, když se sem dostanete, máte prakticky celé pohoří pro sebe a uvidíte to, co jen hrstka lidí.

Zanzibar, Mauritius a Seychely

Obrázek: Dhow na pláži severního Zanzibaru (Autor: Pavel Kohout) a pláž v Gabonu (Autor: cjlvp)

Afrika není jen divočina, poušť a tradice, nabízí i nádherné plážové vyžití. Příkladem toho jsou tropické ostrovy jako je Zanzibar, Mauritius, Seychely a mnoho jiných. Samozřejmě i na pevnině nalezneme spoustu hezkých pláží, jako pověstný Durban, pláže Rudého moře, pobřeží Keni, pobřeží Gabonu, atd. Zanzibar a jeho severní pláže jsou místo, které Vám dlouho zůstane v paměti. Bílé pláže, blankytné moře a plážové bary dopřávají odpočinku, kdy si na běžný shon ani nevzpomenete. V případě přesycení plážovým odpočinkem, Zanzibar nabízí přírodu v podobě N.P. Jossani Forest a procházku starobylým Stone Townem, ze kterého i nadále vyzařuje někdejší sláva zdejšího sultanátu.

Je toho mnohem více co Afrika může nabídnout, ale tomu se budeme podrobněji věnovat v následujících článcích.

Titulní obrázek: Dva symboly Afriky – slon a Kilimandžáro z NP Amboseli (Autor: Diana Robinson)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.