Úterý, 23 dubna, 2024
Stromy

Perriérův baobab (Adansonia perrieri)

Nejohroženější z baobabů, který na rozdíl od ostatních baobabů, není představitelem savany či stepi, ale spíše jedním ze stromů severních madagaskarských deštných pralesů, který v posledních letech řídce vyskytuje v a poblíž N.P. Montagne d´Ambre.
 
Říše: Plantae (rostliny)
Oddělení: Magnoliophyta (rostliny krytosemenné)
Třída: Rosopsida (vyšší dvouděložné rostliny)
Řád: Malvales (slézotvaré)
Čeleď: Bombacaceae
Rod: Adansonia (baobab)
Druh: Adansonia perrieri (Perriérův baobab)
 
Jeden ze šesti baobabů endemických na ostrově Madagaskar a pro své nízké počty nejvzácnější a nejohroženější baobab. Výskyt tohoto baobabu je též unikátní. Roste ve vlhkých lesích národního parku Montagne d´Ambre. Proto bývá někdy označován jako baobab deštných pralesů. To je ovšem, jak jsem se až na Madagaskaru dozvěděl, dost nepřesné označení. Malagaši o něm spíše hovoří jako o „hraničním baobabu„. To proto, že se vyskytuje na hranici deštného pralesa a sezóně opadavých vlhkých lesů. Neroste v žádné sušší oblasti. Lze se s ním setkat podél břehů řek, tůní a jezírek. Nejlepším místem, kde lze spatřit je Grande Cascade v národním parku. Rostou jen ve velmi malém počtu v parku a blízkém okolí, celkem jen na jedenácti místech. Jeho hledání i přes jeho velikost značně připomíná pověstnou jehlu v kupce sena.
 

Dorůstá do výšky až 30m. Je největším baobabem severu ostrova. Kmen je pokryt hrubší šedou kůrou. Vytváří až mohutné rozkladité koruny, podobné jako u baobabu prstnatého, jen kmen nebývá tak robustní. Větve s kmenem uzavírají úhel kolem 45°. Pokud je koruna redukována, kmen se odspoda vzhůru postupně zužuje.

Listy jsou ve střídavém postavení, dlanité, složené s 5-7 lístků.
 
Kvete od listopadu do prosince pastelovými květy, jejichž vnější strana oplývá zeleným nádechem a centrální část květu přechází v jasně bílou. Béžové plody jsou vejčitého tvaru a dorůstají do velikosti až 30cm.
 

Vzhledem k vzácnosti tohoto druhu není známé využití Malagaši. Svou roli však hraje v ekosystému N.P. Montagne d´Ambre, jako potravní zdroj a útočiště pro lemury.
 
Budoucnost Perriérových baobabů ve volné přírodě je nejistá. I přes umělé pěstování a vysazování je třeba počítat s úmrtností způsobenou klimatickými změnami a velice pomalým růstem.
V rámci IUCN je tento druh označen jako kriticky ohrožený.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.