Pondělí, 17 června, 2024
Prostředí

Zatmění Slunce 21.6.2001

Pokud se chystáte na letošní zatmění Slunce do Afriky, právě pro Vás je připraven tento článek…

Tento den se nám naskytne možnost sledovat zajímavý úkaz – zatmění Slunce. Má to však jeden háček. Úplné zatmění Slunce bude viditelné pouze v úzkém pásu na jižní polokouli. Konkrétně se jedná o Angolu, Zambii, Zimbabwe, Mosambik a Madagaskar. Z pohledu lačného diváka tohoto přírodního divadla by asi nejlepší podmínky pro sledování zatmění byly v mořském pobřeží Angoly. Ta je však z hlediska pozorovatele ne příliš bezpečnou zemí. Podmínku co nejdelšího zatmění a zároveň bezpečnosti pozorovatele splňuje Zambie.

Jak vzniká zatmění Slunce?
Zatmění Slunce nastane, když se Měsíc dostane mezi Slunce a Zemi a vrhá na ni stín. Detaily Vás nebudu zatěžovat, k lepšímu pochopení se obraťte na stránky IAN. My si o zatmění řekneme pouze základní informace.
Zatmění mohou být úplná, prstencová nebo částečná. Při úplném zatmění je zakryto celé Slunce, jsou vidět nejjasnější hvězdy a přes speciální skla i sluneční atmosféra – korona. Dochází k němu jen když je Země daleko od Slunce e Měsíc je naopak blíže k Zemi (aby nebyl zdánlivý průměr Měsíce menší než Slunce). Astronomové a jiní cestují za úplným slunečním zatměním často až do vzdálených krajin, protože je viditelné pouze v úzkém proužku území – tzv. pásmu totality. Stín dopadá současně na kruh asi o velikosti Čech. Stín se rychle posunuje, takže žádné úplné zatmění netrvá na jednom místě více než 8 minut.

Při prstencovém zatmění je Slunce uprostřed černé, je ale vidět okrajový prstenec a na Zemi není tma. Nastává tehdy, když je Země blízko Slunce a Měsíc naopak daleko. Zdánlivý průměr Měsíce je pak menší než Slunce. Stín nedosáhne až na Zemi. Vzniká jen polostín omezený průsečíky křižujících se tečen Slunce a Měsíce.
Při částečném zatmění není Měsíc přesně na spojnici Slunce – Země, ale kousek nad ní nebo pod ní, takže zakrývá jenom část Slunce. Jako částečné zatmění se jeví pozorovateli v polostínu pouze to zatmění, které pozorovatel v pásmu totality vidí jako úplné.

Kam se tedy vydat záleží čistě na vašem uvážení a k tomu by vám měli napomoci následující mapy:

Mapa č.1 – západní Angola
Mapa č.2 – Angola
Mapa č.3 – Angola – Zambie
Mapa č.4 – Zambie
Mapa č.5 – Zambie – Zimbabwe
Mapa č.6 – Zimbabwe – Mosambik
Mapa č.7 – Mosambik
Mapa č.8 – západní Madagaskar
Mapa č.9 – východní Madagaskar

Pokud tento úkaz chcete opravdu vidět, je nejvyšší čas jít si koupit letenky. Pokud nepojedete a vše se vydaří podle plánu, pokusíme se Vám přiblížit atmosféru tohoto úkazu přímo z Afriky.

TIP
Pokud si chcete pronajmout auto, je lepší to udělat v Jižní Africe než v Zimbabwe či Zambii. Je to výrazně levnější a spojeno s lepšími službami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.