Čtvrtek, 25 dubna, 2024
Státy

Souostroví Madeira – Arquipelago da Madeira (Ilhas da Madeira)

Ostrov květů, Ostrov věčného jara, Smaragd Atlantiku, Zelená Perla Atlantiku. Bezpečné cestování – ceny na západoevropském průměru. Možný střet s kapesními zloději, ale není to obvyklé.
 
 
Základní informace
Hlavní město: Funchal
Počet obyvatel: 245 806 (polovina obyvatel žije v hl. městě)
Rozloha: 801 km2
Úřední jazyk: Portugalština
Měna: Euro
Čas: Praha +2 h
Administrativní uspořádání: souostroví se člení na 11 okrsků: Calheta, Funchal, Câmara de Lobos, Machico, Ponta do Sol, Porto Moniz, Porto Santo, Ribeira Brava, Santa Cruz, Santana, São Vicente
Délka hranic: 0 km
Sousední státy: –
 
Přírodní a klimatické podmínky
Klima: Mírné, subtropické a oceánské.
Reliéf: Skalnaté ostrovy vystupující od mořské hladiny.
Nejvyšší bod: Pico Ruivo 1861 m n.m.
Nejnižší bod: hladina Atlantského oceánu 0 m n.m.
 
 
Hospodářský přehled
Zemědělství: Vinná réva, zelenina a jižní ovoce, cukrová třtina, kukuřice, pšenice, rybolov.
Průmysl: Turismus
 
Obyvatelstvo
Národnostní složení: Evropané – Portugalci
 
Historicko politický přehled
Guvernér: José Manuel Rodrigues (od 2019)
Úřední název: Região Autónoma da Madeira (Autonomní region Madeira)
Státní zřízení: Autonomní region Portugalska (od 1.7. 1976 vyhlášena autonomie)
Politické specifikum: Občané souostroví volí nejen v Portugalských volbách, ale též místní vládu.
 
Cestovatelské minimum
Očkování: Ne.
Vízum: Ne. Vstup s platným cestovním pasem nebo s platným občanským průkazem (Schengenský prostor).
Mapa: Madeira
Mapa: Funchal
Řízení vozidla: vpravo (cestovní rychlost v obci 40 – 50 km/h, mimo obec 80 km/h)
Důležitá telefonní čísla: Nouzové číslo: 122
Mezinárodní telefonní předčíslí: +351
Internetová doména: .pt
Zájezdy na MADEIRU
 
Obecně
Souostroví Madeira je portugalským distriktem, který se rozkládá na osmi ostrovech o celkové ploše 797 km2. Leží zhruba na 33° severní šířky a 17° západní délky v Atlantském oceáně. To představuje 875km jihozápadně od portugalského mysu Punta de Sagres a 680 km na západ od marockého pobřeží Afriky. Ostrovy byly objeveny na počátku 13. století Féničany a byly znovu objeveny Portugalci v roce 1420, kteří se zde usadili a dovezli obilí, cukrovou třtinu a vinnou révu (pochází z Kypru a Kréty).
 
Největším z osmi ostrovů je Madeira o rozloze 740,6 km2 (57 km dlouhý a 22 km široký). Od východu k západu prostupuje ostrovem mohutné, vysoké a vulkanickou činností ovlivněné pohoří. Nejvyšším vrcholem je Pico Ruivo (1861m n.m.) v jehož blízkosti leží Pico Grande vysoké (1607m n.m.). Pohoří dalo ráz celému ostrovu. Má krátká úrodná údolí s řekami a srázné pobřeží s malými zátokami. Po geologické stránce tvoří ostrov třetihorní pískovce a zejména vulkanické horniny překrývající staré vyvřeliny. Typická je též barva odkrytých skal v odstínech hnědé a červené.
Severovýchodně od Madeiry leží cca 40 km vzdálený ostrov Porto Santo (Zlatý ostrov). Jedná se o nejsevernější ostrov a je téměř pustý porostlý travou a keři. Nejvyšší horou je zde Pico Facho (507m n.m.). Je dlouhý 11 km a široký 6 km. Plocha ostrova je 41 km2. Důležitým městem ostrova je Vila Baleeira. Na ostrově žije pouze 5000 lidí.
U jižního výběžku Porto Santa leží ostrov I. de Baixo a východně skalnaté ostrůvky I. de Cima a Pescador. Dalšími ostrovy souostroví jsou I. Deserta Grande, I. Bugio a I. Chao tvořící souostroví Ilhas Desertas a jak název vypovídá jsou pusté, skalnaté a silně erodované.
Veškeré dále uvedené informace jsou o Madeiře, vzhledem k nepatrné velikosti a důležitosti ostatních ostrovů.
Podnebí je mírné, subtropické a oceánské s průměrnými teplotami 16°C (v lednu) po 22°C (v srpnu). Úroveň srážek je průměrně 740 mm za rok. Pouze 80 dní v roce prší. Podnebí je tak zdravé, a proto zde bylo postaveno mnoho sanatorií.
 
Rostlinstvo je středomořského typu, ale projevují se zde prvky africké flory. Původně ostrovy pokrývaly husté lesy, které však byly Portugalci vypáleny, aby získali zemědělskou půdu. Do dnešních dnů se zachovaly pouze zbytky lesů s kaštany, borovicemi, charakteristickými dračími stromy a porosty vavřínů a Macchií.
Obyvatelstvo se dnes živí především turistickým ruchem a zemědělstvím, kterému se daří především na východě ostrova. Charakteristické jsou především terasovité políčka protkaná sítí umělých zavlažovacích kanálů. Z odvětví zemědělství vyniká pěstovaní vinné révy a zahradnictví. Zlatožlutá vína z Madeiry jsou světoznámá vynikající vysokým obsahem cukru a alkoholu. Další důležitou plodinou je cukrová třtina a sklizeň zeleniny a jižního ovoce. Chová se zde hlavně skot a drůbež. Rybolov je významný a u ostrova očekávanou složkou primárního průmyslu – z ryb se loví tuňák, makrela a sardinka. Průmysl má pouze místní význam. Ze služeb hraje nejvýznamnější roli uvedený turistický ruch.
Významná je lodní a letecká doprava – přístav a letiště se nachází ve Funchalu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.