Sobota, 27 dubna, 2024
Tvůrčí Afrika

Caya Makhélé


Zahraniční osobnosti 6.ročníku festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani – Caya Makhélé.
 
Caya Makhélé, výtečný francouzský dramatik, prozaik, také nakladatel a novinář, původem z Konga, je v Čechách snad nejznámějším autorem pocházející z frankofonní části Afriky. Do Čech se od roku 2003, kdy byl hostem 2.ročníku festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani stále a rád vrací.
 
Makhélé o sobě nadsázkou dokonce tvrdí, že v Čechách našel své „slovanské kořeny“, o kterých vůbec nevěděl, že existují. V Čechách se prostě cítí jako doma. Dvakrát prezentoval své pařížské nakladatelství Acoria u příležitosti Mezinárodního veletrhu Svět knihy, loni vedl na Jiráskově Hronově dílnu tvůrčího psaní, pro francouzský časopis Continental připravoval v Praze reportáž o životě českých Afričanů a hlavně mu v edici Současná hra Divadelního ústavu vyšla jeho hra Bajka o lásce, pekle a márnici, jejíž náklad je dnes bohužel již rozebrán. Podle této hry vznikly dvě inscenace. Jednu natočila režisérka Lída Engelová pro rozhlas – ČRo3 Vltava ji již několikrát reprízoval, v jednom případě dokonce v rámci veřejného poslechu přímo ve svém natáčecím studiu. Režisér a ředitel pražského Divadla na prádle Petr Hruška uvedl hru na jevišti svého divadla, kde ji také několikrát „scénicky přečetli“ herci a herečky Divadla na voru. Takže nakonec podtrženo sečteno, můžeme o Cayovi Makhélém také prohlásit, že je dosud nejúspěšnějším africkým autorem u nás.

Letos přijíždí Caya Makhélé do Čech především proto, aby podal své svědectví o vzácném člověku, příteli, rodákovi a souputníkovi, Sony Labou Tansi, který dle jeho slov sehrál v jeho uměleckém, literárním a intelektuálním životě klíčovou úlohu. Společně se Sonym napsali v roce 1988 jednu hru o tragických událostech na Konžské univerzitě – Le coup de vieux. Se Sonym se setkával také jako člen Brazzavillského literárního kroužku, jehož vznik inicioval. Byl také Sonyho vydavatelem. Vydal Sonyho text Antoine m´a vendu son destin (Antoine mi prodal svůj osud) nejprve v revue Equateur, kterou řídil a jejíž číslo věnoval specielně Sonymu. Kromě hry zde vyšel také Sonyho dodnes aktuální Otevřený dopis lidstvu. Posléze hra vyšla v nakladatelství Acoria. Nyní oba texty vycházejí také česky. Hra v edici Současná hra Divadelního ústavu mj. s Makhélého doslovem, Otevřený dopis lidstvu v kulturním týdeníku A2. Kromě toho, že je Makhélé světově oceňovaným autorem pro dospělé, je také uznávaným autorem pro děti. Na toto téma bude přednášet na Univerzitě v Hradci Králové v rámci Mezinárodního sympozia.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.