Pondělí, 17 června, 2024
Prostředí

Vodopády Tugela (Thukela)

Vodopády na řece Tugela jsou nejvyšším vodopádem Afriky a druhým nejvyšším vodopádem světa. Vodopád padá v pěti stupních a jeho celková výška je 948 metrů.
 
Vodopády nalezneme na stejnojmenné řece v národním parku Royal Natal, v provincii KwaZulu-Natal, v republice Jižní Afrika. Řeka Tugela (Zulsky znamená Thukela „náhlá“) pramení v Dračích horách (Drakensberg) na plošině Mont-Aux-Sources. Odsud padá do velkolepého amfiteátru skalních stěn. Nejvyšší z pěti stupňů vodopádů má výšku 411 metrů. Šířka vodopádů je cca 15metrů, ale zcela závisí na průtoku. Při vysokých stavech vody je vidět na desítky kilometrů daleko. Většinu roku je však řeka Tugela v Royal Natal pouhým potůčkem. Tolik k vodopádu. Větší detaily neznáme a nic víc jsme o ně nezjistili.
Jak se k nim dostat?
Na vybranou máte dvě cesty. Cestu od hlavní brány Royal Natal National park, která vede soutěskou Tugela a zavede vás „pod vodopád“. Druhá vede z parkoviště „Sentinel Car Park“ na konci silnice R57 a zavede vás na hranu vodopádu. Každá má něco do sebe. Obě cesty zvládne průměrně zdatný turista.
My si vybrali cestu skrz Tugela George, kde se jde k vodopádům hlubokým údolím, které se postupně zužuje. Pokud je dobré počasí, uvidíte na začátku cesty 5km dlouhý amfiteátr Dračích hor. Procházíte travnatými ekosystémy, porosty proteí a pralesními formacemi křovin. Výhledy jsou úžasné. Hlavní turistická trasa končí u jeskyně, ze které by měl být úžasný pohled na vodopád. (Pokud je více vody – bouřky a povodně, vaše cesta může skončit mnohem dříve, jelikož neprojdete úzký kaňon řeky. Bude zaplaven).
 
Podívaná od jeskyně je nevýrazná a pomalu se nechce ani věřit, že se člověk dívá na druhý nejvyšší vodopád světa. Zvláště, když turista shlédne fotky z prospektů.
Celkový čas cesty k jeskyni a zpět by měl být asi 6,5 hodiny. Ujdete vzdálenost cca 22,5km.
Po této nepříliš pěkné podívané, jsme se pokusili pokračovat korytem řeky Tugely přímo pod vodopád. Je to velmi náročné a časově zdlouhavé. Koryto je pokryté balvany a mimo koryto se díky hustému porostu jít nedá. Tak skáčete z balvanu na balvan. Když řeka začne prudce stoupat a okolo sebe máte 500 metrů vysoké útesy, nedá se již skoro pokračovat v cestě, protože se musíte vrátit k bráně do zavírací doby. Přesto vás čeká odměna: pohled na stěny amfiteátru Tugely a pocit stísněnosti či pocitu lidské nepatrnosti. Zvláště, když si uvědomíte, že na plošině Mont-Aux-Sources nepramení pouze Tugela tekoucí do Indického oceánu, ale též řeka Orange, která se vydá opačnou stranu přes celou Jižní Afriku až do Atlantského oceánu.
 
Druhá cesta patří k nejlepším trekkingovým cestám v Dračích horách a řadí se mezi nejkrásnější v celé Africe. V mnohém připomíná Alpské vysokohorské cesty. Jdete ve svahu stěny Dračích hor nad vodopád a pod vámi celý KwaZulu Natal a Free State. Cestou překonáte mnoho útesů a skalních stěn. Jedna stěna je korunována výstupem po řetězových žebřících. Pokud přijde bouřka, je cesta místy neschůdná. Na plošině u vodopádů je rozestavěné tábořiště a chata. Cesta tam a zpět trvá cca 5-8 hodin. Pokud budete mít vybavení na stanování – neváhejte si udělat dvoudenní cestu.
Pro mě osobně, je příště jasný favorit tato cesta.
 
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.