Pondělí, 17 června, 2024
Politika a společnost

Rozhovor s ministrem zahraničních věcí Súdánu Ali Ahmedem Kartim

Dne 10. 4. 2012 přijel do Česka ministr zahraničních věcí Súdánu Ali Ahmed Karti, který byl přijat místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí ČR Karlem Schwarzenbergem. Během setkání byla projednávána témata vzájemných bilaterálních vztahů mezi ČR a Súdánem. Na závěr setkání podepsali oba ministři Memorandum o porozumění mezi ministerstvy zahraničních věcí Súdánu a České republiky.
Nám se podařilo položit panu Kartimu též několik otázek.
 
 
Líbil se Vám připravený program? A je něco, co Vás v Česku překvapilo?
Bylo to pozitivní, mohl jsem se setkat s mnoha Súdánci žijícími v České republice. Lidmi, kteří připravovali program, mnoha lidmi, co zde studovali, anebo pracují v Súdánu. Líbila se mi vzájemná spolupráce obou komunit. S Vašimi politiky jsme se bavili o možné spolupráci.
 
Hovořili jste se s panem Schwarzenbergem o podpoře vzájemných obchodních vztahů?
Ano, a byla to jedna z hlavních rovin rozhovoru s panem ministrem. O možnostech českých firem v Súdánu, jelikož Súdán je obrovská země. Příležitosti jsou v zemědělství, těžbě, petrochemii a mnoha dalších oblastech. Projevili jsme zájem především o odborníky z České republiky, se kterými bychom rádi navázali spolupráci na půdě Súdánu.
 
Byla předmětem rozhovorů i vzájemná či jednostranná výměna studentů?
S panem ministrem jsem o tom vedl rozhovor. Moji lidé zde často studovali a naše strana je připravena podporovat studia v rámci partnerství.
 
V jakém stavu jsou dnes vztahy mezi vládou Súdánu a Jižního Súdánu?
Myslím, že postoje obou států jsou rozdílné. Zejména v podpoře rebelů z Dárfuru a Jižním Kordofanu Jižním Súdánem. Pro obě strany je důležitý mír. Naštěstí probíhají mírové rozhovory pod patronací Africké Unie (pozn.: v den rozhovoru Jižní Súdán obsadil súdánské ropné město Heglig a rozhovory následující dny skončily – více na Facebooku).
 
Bude se účastnit vzájemných rozhovorů i Čína?
Dobře, Čína má velké investice a mnoho lidí v obou zemích, ale je to hlavně partner. Jako vítaný partner a podobné věci nedělá. Hlavní slovo v rámci rozhovorů bude mít Africká Unie.
 
Doporučil byste Čechům cestu do Súdánu?
Ano, máme co nabídnout a upřímně zvu k návštěvě! Súdán nabízí množství vyžití, ať se jedná o zajímavé historické památky, archeologické lokality, úchvatnou krajinu, úžasnou přírodu, či podmořské krásy v okolí Port Súdánu. Já věřím, že turismus se bude v Súdánu rozvíjet a všichni jsou vítáni.
 
Děkuji Vám za rozhovor.
Též děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.