Čtvrtek, 25 dubna, 2024
Živočichové

Horečka Ebola

Toto onemocnění dostalo název podle řeky Ebola v Demokratické republice Kongo, kde bylo poprvé popsáno v roce 1976 . Původcem onemocnění je virus Ebola, který patří mezi filoviry. Obecně je Ebola horečnaté onemocnění s rychlým začátkem…

Toto onemocnění dostalo název podle řeky Ebola v Demokratické republice Kongo, kde bylo poprvé popsáno v roce 1976 . Původcem onemocnění je virus Ebola, který patří mezi filoviry. Obecně je Ebola horečnaté onemocnění s rychlým začátkem. Inkubační doba je dva až 21 dnů. Onemocnění se projevuje bolestmi hlavy a svalů, únavou, faryngitidou, zvracením a průjmem. Později onemocnění napadá játra, ledviny, slezinu, mozek a míchu a srdce. V dalších dnech potom bolestí v hrudníku, šokem a následně smrtí. Onemocnění vykazuje vysokou smrtelnost 50 až 90% z počtu nakažených.

Původce onemocnění je pravděpodobně nějaké zvíře, bohužel dosud není známo jaké. Uvažuje se o hmyzu a hlodavcích. Dokonce se objevily spekulace, že se může vyskytovat v rostlinách. Přenašeči jsou primáti a nakažení lidé. Cesta přenosu nemoci je též neobjasněna, ale obecně dochází k přenosu mezi lidmi stykem s nakaženým biologickým materiálem nemocného (krev, moč, sekrety, tkáně a sperma). Nakažlivost je značná. Virus se šíří epidemicky a přežívá ve vzduchu i ve vodě.
Pokud jsou po ruce specializované léky, resp. rekonvalescentní imunoglobulin je možné jej podat do 7 dnů, později je léčby neúčinná.
Jak dochází k průniku viru Ebola do buňky hostitele?
1. Virus přilne na stěnu buňky a následně dojde k jeho obklopení buněčnou membránou a k pohlcení viru do nitra buňky.
2. Uvnitř buňky se vir zbaví své vnější bílkovinné ochrany. Jeho jádro tvořené nukleovou kyselinou následně napadne buňku hostitele.
3. Po svém zmožení v buňce dojde k celkovému zničení buňky a vir se může šířit dále. Na zničení jedné buňky vir potřebuje pouhých 25 minut.
 
Ilustrace buněčné struktury viru EBOLA
Jak probíhala epidemie vyvolaná virem EBOLA v Zairu v roce 1995 se můžete dočíst zde. Velmi poutavé čtení.
Prozatím vakcína proti viru neexistuje, ale na ABCNEWS se dne 6.2.2001 objevila zpráva, že tým Dr. Gary Nabela ředitele Dale and Betty Bumpers Vaccine Research Center v National Institutes of Health, informoval ve vědeckém časopisu Nature, že vyvinul vakcínu, která pomáhá vytvořit si u kočkodanů zelených imunitu proti viru Ebola. Z dosavadních výzkumů se ukazuje, že má značnou účinost. Lidé si na vakcínu budou muset ještě nějaký ten rok počkat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.