Pondělí, 13 května, 2024
Chci jet do Afriky

Chci jet do Tuniska

Blíží se čas letních dovolených a tak mnohé napadá kam jet na zahraniční dovolenou. Nápady mohou být různé, od exotiky až po klasickou dovolenou u moře. Většinou rozhoduje cena, vzdálenost a zázemí cílové destinace. Subtropická Afrika představuje dalekou cestu, riziko chorob, které sníží očkování, ale i dobrodružnou cestu za poznáním a nevšedními zážitky. Jižní Evropa zase nabízí dobré zázemí, snazší dostupnost a infrastrukturu podobnou té naší. Takovým kompromisem může být právě Tunisko. Zázemí, zákony a doprava jsou totožné Evropě a přeci jen se již jedná o Afriku a snadno se zde naplní očekávání nejednoho dobrodruha. Hezké moře, písečné pláže, teplé a slunečné počasí, bohatá historie, rozmanité tradice, lákavá kuchyně a přátelští lidé je to co do Tuniska láká cestovatele.

Tunisko bývá častým cílem milovníků teplého moře, písečných pláží a slunečné dovolené. Hotelové resorty často nabízejí klimatizované pokoje, vlastní bazén, vlastní pláž, bar, kuchyni připravující jak evropská jídla, tak i místní speciality, kulturní program, sportovní i vodní výbavu a fakultativní zájezdy. Lze tak snadno vyrazit na čtyřkolkách do pouště, autobusem po starobylých památkách, nebo do skrytých oáz v soutěskách úpatí Atlasu. Není těžké, půjčit si motorku, nebo auto a vydat se poznávat Tunisko po vlastní ose. Veřejná doprava je také poměrně rozvinutá a nabízí těsnější kontakt s místními obyvateli. Skvělým zážitkem je vydat se vláčkem do hor při hranicích s Alžírskem, kde se cestovatel cítí jak v jiném světě. V údolích jsou obdělávaná políčka, na svazích zbytky lesů a louky. Na jihu jsou vrcholky kopců spíše suché a skalnaté, na pohled nehostinné. Přesto v údolích kypí život…

Rychlá tabulka:

Velikost 163 610 km²
Hlavní město Tunis
Mezinárodní letiště Tunis–Carthage International Airport (TUN)
Sfax–Thyna International Airport (SFA)
Djerba–Zarzis International Airport (DJE)
Enfidha–Hammamet International Airport (NBE)
Monastir Habib Bourguiba International Airport (MIR)
Měna Tuniský dinár (TND)
Časové pásmo WAT – západoafrické časové pásmo
UTC +1h, stejně jako v ČR
Režim vstupu zjednodušená vízová povinnost / bezvízový vstup pro občany ČR
Zastupitelský úřad země Velvyslanectví Tuniské republiky
Nad Výšinkou 1325/7, 150 00 Praha 5
Zastupitelský český úřad Ambassade de la République Tcheque
98, rue de Palestine, BP 53, 1002 Tunis
Telefonní spojení: +216 71 781 916 (veřejné), +216 71 780 456 – recepce
nouzová linka: +216 98 339 129
E-mail: tunis@embassy.mzv.cz
Otevírací doba pro veřejnost:
pondělí – pátek
07.45 – 16.15 hod.
Úřední jazyk Arabština, Francouzština (obchodní)
Počasí Teplé klima, na severu maritimní se střídáním ročního období,
jaro, horké léto, podzim a mírná zima, občas napadne i sníh, ale málokdy vydrží.
Na jihu saharské suché pouštní klima.
Nejvhodnější prostředí pro návštěvu Mezi nejvhodnější pro poznávací dovolenou je květen až červen a září až říjen. Od října do dubna se vyskytují má severu a na horách deště.
Dopravní infrastruktura Poměrně rozvinutá (srovnatelná s ČR)
Cestovatelská náročnost Nízká až střední
Finanční náročnost cca 10tis. a více (ale lze i méně!)
Bezpečnost cestování Při dodržení aktuální bezp. situace – bezpečná
Náboženství Islám
Významná města Tunis, Sfax, Sousse, Kairouan, Gabés, Gafsa, Tozeur, Bizerta
Turistické cíle Tunis (Kartágo), El Jem, Djerba, Dougga, Matmata, Chott El Jerid

Obrázky: Hotelový bazén a moře, pláž, fakultativní výlet na velbloudech do Sahary, na snímku autorka fotografií ☺ (Autor: L. Pešková)

Odpočinek a relaxace

  • Pláže: Ačkoliv římské památky, filmové kulisy mnoha filmu (nejznámější jsou asi Hvězdné války) a začátek Sahary lákají spoustu turistů, nejvíce jich do Tuniska směřuje za koupáním v teplém moři. Snad každý návštěvník Tuniska si zde najde tu svou oblíbenou písečnou pláž, které jsou zde obdivovány více jak tisíc let, o čemž svědčí památky na četných archeologických lokalitách. Pobřeží Středozemního moře je jak poseto hotelovými resorty, mnohdy vlastnící soukromé hlídané pláže. Krom moře, které se někdy nemusí zdát být nejčistší, hotely disponují jedním nebo více vyhřívanými bazény. Standard ubytování dle hvězdiček je většinou nižší než v evropských resortech. Dle počasí platí, že čím více je lokalita na jih, tím teplejší a sušší klima zde panuje. Kromě moře jsou i vnitrozemské resorty, nabízející například koupání v bazénu s výhledem na Saharu, či jezírka ve skalnatých soutěskách pohoří Atlas, známých z filmů, jako je Anglický pacient.
    Nejoblíbenějšími přímořskými lokalitami jsou Hammamet (Cape Bon), Tabarka, Monastir, Sfax a Djerba. Všeobecně pláže na severním pobřeží jsou povětšinou méně chráněné a jsou zde větší vlny, proto jsou vyhledávanějšími pláže východního pobřeží. Pro individuální turistiku musím zmínit oblast Cap Serrat, kde se nachází menší chráněný záliv s písečnou pláží. Po většinu roku je zde málo lidí a tak se Vám muže snadno stát, že budete mít jednu z nejkrásnějších pláží v Tunisku jen pro sebe.
  • Potápění a vodní atrakce na moři: Na potápění a šnorchlování je lepší severní pobřeží Tuniska. Je divočejší, členitější a pod vodou je více na co koukat. Nejčastěji se jezdí do Tabarky a na Cap Bon, kde se nachází i potápěčská centra, která půjčují vybavení, pořádají kurzy a pořádají výlety.
    Naopak východní pobřeží je spíše písečného charakteru a i kdyby zde pod hladinou byly zajímavé cíle k pozorování, ve zvířeném písku by toho stejně moc vidět nebylo. Proto zdejší resorty nabízejí vyžití v podobě jízdy na vodních lyžích, vodní skútry, plachetnice, kajaky, surfing, windsurfing a mnoho dalšího.
  • Návštěva lázní – Hammámu: Je poměrně silným zážitkem. Je nutné si s sebou vzít ručník, vhodné oblečení do lázní a oblečení k převlečení. Součásti procedury je drhnutí kůže po rozehřátí v páře. Je zde silná exotická orientální atmosféra, spojující odpočinek a relaxaci s intenzivním prožitkem.

ObrázkyPláž v tuniském letovisku Monastir (Autor: L. Pešková), Ribát v tuniském Monastiru – typické opevnění středověkého města (Autor: clurross; flickr.com), mausoleum prvního prezidenta nezávislé Tuniské republiky Habíb Burgiba v rodném Monastiru (Autor: L. Pešková)

 

Architektonické památky

  • Punské město Karkuan – nejzachovalejší ruiny punského města ne světě se právem nachází na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na rozdíl od jiných puských měst a osad, nebylo zničeno ani přestavěno, pouze opuštěno. Zachoval se zde tak původní ráz města, oblázková výzdoba a punské lázně, které se lišili od římských i tím, že zde byl kladen při koupeli důraz na soukromí.
  • Římské památky – těmi je Tunisko doslova poseto. Největší koncentrace je samozřejmě na severu, kde se lze setkat s perlami jako je Bulla Regia, Kartágo, Dougga, amfiteátr v el-Djemu, Chemtou, Thuburbo Maius, Makhtar, Sbeitla a mnoho dalšího. Za návštěvu rozhodně stojí první čtyři zmíněné. Bulla Regia má unikátní patrové vily, které pomáhaly příjemnějšímu životu v obydlí v parných létech i větrných a chladných zimách. Kartágo spolu s muzeem Bardó nabízí poměrně ucelený pohled do starověké severní Afriky. Dougga se může pochlubit komplexní zástavbou s mozaikami, lázněmi, fórem, věřenými toaletami, cisternami, divadlem… K amfiteátru v el-Djemu asi není co dodat.
  • Numidské památky – jsou v Tunisku vzácnější. Za návštěvu stojí mauzoleum v lokalitě Dougga a expozice muzea v Chemtou.
  • Arabské památky – jsou nejpočetnější v Tunisku. Staré medíny, mešity, zdobené paláce, madrasy, lázně… Úzké uličky středověkých starých měst nabízí chlad i v nejteplejších dnech a ukrývají v sobě mnohdy architektonické skvosty. Zajímavé jsou tržiště, k nimž vedou uličky, do kterých se musel vejít kupec s plně naloženým velbloudem. Ve Sfaxu či Soussu je vidět i opevnění města ze 7. až 10. století. Hradby mají impozantní brány, které se na noc zavírali. Součástí hradeb jsou i pevnůstky a obranné věže, chránící medínu.
  • Berberské památky a útočiště – v okolí Matmaty jsou jeskyní obydlí (troglodyty). Obydlí jsou zapuštěny přibližně šest metrů pod úroveň terénu a shora jsou vidět jen centrální dvory, které jsou mezi sebou spojeny systémem podzemních chodeb. Tyto stavby prosluly v Hvězdných válkách jako kulisy. Za návštěvu stojí i berberské skalní vesnice Chenini, kde jsou obydlí Berberů vytesána do skalního masivu.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Obrázky: Mozaika Odysea z naleziště Dougga (Autor: Dennis Jarvis; flickr.com), punské mauzoleum v archeologické lokalitě Dougga (Autor: Richard Mortel; flickr.com), divadlo v městě Dougga v zimě (Autor: Manfred Lentz; flickr.com)

Kultura a tradice

  • Hudba a tradiční hudební festivaly – s tradiční hudbou se lze setkat v rámci různých vystoupení pořádaných v rámci pobytu v resortech, nebo na festivalech a vystoupeních pod širým nebem. Nejproslulejší je festival v Tabarce.
  • Tanec – s tradičními berberskými tanci se lze setkat opět v rámci kulturních programů v hotelu, nebo na svatbě. Nejvyhlášenější je Festival ksarů, který se koná v listopadu v Tatawínu.
  • Pro poznání tradičních řemesel se vyplatí navštívit tržiště, nejlépe v medíně, nikoliv prodej suvenýrů v hotelu. Lze se zde setkat s překrásnými výrobky kovotepců, koženými výrobky, řezbami z olivového dřeva, keramikou, oděvy, kořením… Velice vyhlášené jsou tuniské tkané koberce, jen může být problém s dopravou do Čech.

Obrázky: Skalní troglodyty v Matmatě, důmyslná obydlí chránící před slunečním žárem, proslavené z filmů Hvězdné války, vodopády v poušti poblíž vesnice Tamighza známé z filmu Anglický pacient, jejíž děj se odehrává v pohoří Jebel Uweinat, ale natáčen byl zde (Autor: VZ)

Přírodní krásy a národní parky

I přes to, že Tunisko za poslední dva tisíce let změnilo zcela svůj vzhled, jsou zde stále patrné jak stopy minulosti, jako je akáciový les (Acacia raddiana), stopa někdejší severoafrické savany, tak i pouštní duny, vyprahlé hory a malebné oázy, kde se mezi datlovníky skrývají rozmanité ovocné stromy a zeleninové zahrádky. Národní parky jsou zde ve zcela jiném stylu než například ve východní Africe. Jedná se spíše o chráněná území, kde je možné pozorovat různou vegetaci a faunu. Z nebezpečných plazů je zde možné narazit na zmijí rohatou a další zmijovité. Jsou zde jedovatí štíři. Ze savců je největším představitelem nikoliv slon, jak je tomu na rovníku, ale divoké prase. Jejich populace je zde, na rozdíl od centrální Evropy, řídká. Setkání s divočákem je opravdu velkou vzácností. Z dravců zde žijí servalové, ženetky, fenci, hyeny žíhané a šakali. Vzácně lze pozorovat dikobraza, muflona, jelena berberského, adaxe, zajíce, sysla, pískomila, gazely a pouštní antilopy.
Tuniské národní parky mohou nabídnout toto:

  • N.P. Ichkeul – nachází se v severním Tunisku, poblíž města Binzerte. V kopcovité krajině se nachází mělké jezero, kde se shromažďují různí ptáci, zejména tažní. Atrakcí jsou zde i vodní buvoli, kterých ve zdejší lovecké rezervací žije víc jak 60. Jsou zde i dikobrazi, divoká prasata, promyky, malé kočkovité šelmy a netopýři. V severní části parku, při úpatí horky Iškal, vyvěrají horké prameny. Atraktivní jsou na jezeře hejna plameňáků a pelikánů.
  • N.P. El-Feija – na severu Tuniska, poblíž hranice s Alžírskem, několik km od Tabarky. Nádherný, členitý, lesnatý park s populací vzácného jelena berberského. Jsou zde divočáci, servalové a šakali, roste zde kolem 500 druhů orchideí a epifytů. Rostou zde korkové duby a eukalypty dodávající parku nezapomenutelnou vůni.
  • N.P. Boukornine – je pouze 20 km jižně od hlavního města. Vyskytují se zde dikobrazi, šakali a divočáci. Jsou zde nádherné divoce rostoucí bramboříky perské.
  • N.P. Djebel Chambi – se rozprostírá mezi hranicí s Alžírskem a městem Kasserine ve středním Tunisku. Dubové, borovicové a jalovcové lesy na úpatí hory Šambí. Žijí zde antilopy, hyeny žíhané a 16 druhů plazů.
  • N.P. Bou Hedma – se nachází přibližně veš středu Tuniska, mezi městy Gafsa a Sfax. Je zde zbytek severoafrické savany, akáciový les, přímorožci, stádo adaxů, pštrosi a mufloni. Na setkání se zvěří je třeba mít velké štěstí.
  • N.P. Sidi Toui Saharan – se nachází na jihu Tuniska, poblíž hranice s Libyí. Typická pouštní krajina, písečné duny, pouštní vegetace, antilopy, adaxové, šakalové, pouštní lišky a snad i paovce hřivnatá.

A co více může Tunisko nabídnout?

Voňavé lesy vavřínů, pinií, cedrů, tamaryšků, smokvoní, dubů, korkových dubů, eukalyptů…, na severu země. Čím hlouběji na jih cestovatel putuje, tím více se mění typická středomořská vegetace na severoafrickou semiaridní. Ze zelených kopců se tak stávají nejprve hnědé skály, za nimiž se pak otvírá nekonečná Sahara. Toulání rozeklanými horami, kde se ukrývají potůčky, palmové háje a oázy, je asi to nejnezapomenutelnější v Tunisku. Vidět východ slunce nad pouští, stát na hranách hlubokých roklí, koupat se ve skalních jezírkách v místech, kde by vodu nečekal ani největší snílek a vychutnávat si vůni dálek, ať už pěšky, na kole, autem, motorkou, na koni či na velbloudovi, to je to co dokáže Tunisko nabídnout!

Obrázek: Mapka Tuniska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.