Neděle, 19 května, 2024
Tvůrčí Afrika

Capoeira aneb z Afriky a Brazílie do Prahy

Základ tohoto možná trochu netradičního projektu přesahujícího kultury i žánry, tvoří hra, která je vůbec prvním dramatickým textem z pera českého Afričana. Napsal ji český Angolan Paul Amerikan a přetvořil ji spolu se svými kolegy ve zhruba padesátiminutovou performanci, jejímž hlavním tématem je cesta.
 
Cesta tance či bojového umění capoeiry, které vzniklo v před koloniálním období v Africe a odtud se s otroky dostalo do Ameriky, konkrétně do Brazílie a rozšířilo se do celého světa. Je to cesta capoeiry i cesta za capoeirou, neboť capoeira není jen záležitost těla, je to také filosofie a metafora propojení lidí různých kultur, která tvůrce zajímala nejvíc.
Setkání českých Afričanů s Tomášem Žižkou, česko-slovenským scénografem a režisérem, který má již bohaté zkušenosti s divadelní prací s menšinami a cizinci, odborníkem na tzv. divadlo site specific, tedy divadlo vznikající ve specifických prostorech a oživující netradiční místa, přineslo další obohacení: Střípkovitý příběh capoeiry prostupují útržky osobních příběhů hlavních aktérů: Elišky Bouškové, Pamely Sibandové, Paula Americana, Maxima Mededy a Gilsona Santany dos Santose spolu s dokumentárními záběry Tomáše Žižky po své cestě z Brazílie. Některé příběhy jsou veselé, jiné smutné a šokující. Všechny jsou však zcela autentické a představují ryzí zlato celého projektu  Představují ony další cesty, cestu ke kořenům, k sobě samému, k druhým lidem, do neznáma…
Performance vrcholí ukázkou capoeiry v podání  Martina Nesvadby a herců. Na představení organicky navazují setkání, hudební, kulinářská, lidská… Vždyť Afrika pojímá aspekty života v sympatické vzájemné symbióze a komplexnosti. Performance vznikala pod hlavičkou Sdružení beninských občanů žijících v České republice a za podpory hlavního města Prahy formou workshopu-work in progress, zhruba od září do prosince 2006. První prezentace proběhla 11.prosince 2006 ve Studiu Citadela v rámci festivalu Právo první noci. Slavnostní premiéra se uskutečnila 15.prosince 2006 v Pražské tržnici v Holešovicích. Práce na projektu však premiérou neskončila. Tvůrci na performanci pracovali a rozvíjeli ji, takže se o představení v Divadle na prádle 10.března dá mluvit jako o nové premiéře.
 
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.