Úterý, 23 dubna, 2024
Tvůrčí Afrika

Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani 2022

Zítra 19. května 2022 začne v Praze 18. ročník (nejen) divadelních setkání „Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani“  a potrvá do 24. května. Program proběhne také v Brně, Plzni a Hradci Králové.
Festival nabídne několik jedinečných setkání se zajímavými hosty ze zahraničí. Těšit se můžete na divadelníky z Jos Repertory Theatre z Nigérie, kteří uvedou Havlovu Audienci. Dramatičku, režisérku a vyznavačku pict dub poetry Véronique Kanor. Dramatika, sociologa a rastafariána Ali Babara Kenjaha. Oba z Martiniku. A filmového a divadelního herce, režiséra a divadelního ředitele Grega Germaina s kořeny na Guadeloupu.

Festival, který dlouhodobě podporují Státní fond kultury a Hlavní město Praha, zahájíme v Knihovně Václava Havla divadelním představením Havlovy Audience v podání herců Jos Repertory Theatre, kteří k nám zavítají z Nigérie. Poté odehrají ještě jedno představení v plzeňské Moving Station. Nesmírně se těšíme, protože o pozvání této unikátní inscenace usilujeme už z doby před pandemií. Nevzdali jsme to a věříme, že tentokrát vše klapne. Tenhle soubor je totiž výjimečný tím, že se v nigerijském Josu specializuje na českou dramaturgii. Kromě Havla najdeme v jejich repertoáru také Erbenovu Kytici nebo Cimrmanovo Dobytí Severního pólu a Čapkovo RUR.

Samozřejmě ani letos nemůžou chybět na festivalu autoři z Martiniku. Véronique Kanor je již renomovaná dramatička, filmová dokumentaristka a šampiónka pict dub poetry, která vystupovala třeba s rapperem Abd Al Malikem. Její poetickou a zároveň řezavou hru o identitě, otroctví, rasismu, ženách Moře bylo nebi komplicem přeložila do češtiny Kateřina Neveu. Ve scénickém čtení ji uvede režisér Akram Staněk s herečkou Jitkou Smutnou. Druhým hostem z Martiniku je Ali Babar Kenjah. Nezávislý sociolog, rastafarián, básník. Jeho historická hra Samuel aneb Noc svobodných přináší nový pohled na dobu otroctví.  Čerpá z polozapomenuté historie, povstání otroků na Martiniku na Vánoce roku 1830, tedy před zrušením otroctví. Toto dokudrama představíme v překladu Matyldy a Michala Lázňovských a v režii Filipa Jana Zvolského. Čtení obou her se uskuteční v Divadle Apropo na Jánském vršku, v případě hezkého počasí venku, v neděli 22. května, v den, kdy před 174 lety bylo zrušeno otroctví na Martiniku.

Ti z vás, kdo si oblíbili naši panafrickou slavnost Benso se můžou těšit i letos. Proběhne tentokrát v prostoru Starého purkrabství na Vyšehradě, tedy trochu v jiném hávu a s charitativním pozadím. Ale rozhodně nebude chybět africká hudba, tanec, módní přehlídka, dílny pro děti i stánky s občerstvením, řemeslnými výrobky, mír a pohoda. A to vše ve spolupráci s Centrem Narovinu, s nímž společně oslavíme 20 let jejich záslužného projektu Adopce na dálku.

Květnový program pak vyvrcholí ve Francouzském institutu, kde přivítáme slavného francouzského herce, režiséra a divadelního ředitele, Grega Germaina. Setkání s ním si určitě nenechají ujít fanynky a fanoušci seriálu Médecins de nuit i amerického herce Willa Smithe, jemuž Greg propůjčil svůj hlas. Rozhodně Greg Germain je výrazná osobnost, která osloví milovníky filmu i divadla. Pochází z Guadeloupu a patří mezi první herce tmavé pleti, kteří se proslavili ve francouzské televizi. Vynikající filmový i divadelní herec vede se svou ženou, producentkou Marie-Pierre Bousquet, v Avignonu známé divadlo zaměřené na afro-karibskou dramaturgii, Kaple ztělesněného slova. Toto divadlo výrazně ovlivnilo vznik i našeho festivalu v roce 2001. V Praze představí Greg Germain dvě své filmové realizace divadelních inscenací Říkají ti Venuše a Bintou. V první z nich vynikající guadeloupská tanečnice a choreografka Chantal Loïal vzdá poctu ženě, které říkali , během života zažila obrovské ponižování a ani po smrti nenašla svůj klid, když její kostru vystavili na odiv veřejnosti.

Bintou je pak oceňovanou hrou současného francouzsko-ivorijského dramatika Koffiho Kwahulé, jejíž děj nás zavede do poeticky-krutého světa jednoho velkoměstského předměstí i třináctileté nezkrotné hrdinky Bintou, která sní o kariéře břišní tanečnice, velí klučičímu gangu a bouří se proti všem autoritám.

A na úplný závěr pražské části festivalu se s Gregem Germainem vydáme na Cestu do paměti. V zhruba hodinovém pořadu bude Greg vyprávět nejen o svém životě a kariéře, ale také číst z děl autorů, kteří ho na jeho životní dráze ovlivnili, jako např. Patrick Chamoiseau, Edouard Glissant, Derek Walcott, Edmond Rostand, Victor Hugo…

Projekce i scénické čtení bude opatřeno českými titulky.

Všichni hosté zároveň během festivalových dnů zavítají také mimo Prahu. Nigerijskou Audienci uvidí také diváci plzeňského Moving Station. S autory z Martiniku se setkají zájemci i v Plzni, Hradci Králové a Brně. A Greg Germain zavítá také do Brna, kde se bude promítat i filmová realizace tanečně-divadelní inscenace Chantal Loïal Říkají ti Venuše.

Celkový program a portréty hostů najdete na stránkách festivalu: www.tvurci-afrika.cz

Festival se koná ve spolupráci s Týdnem Afriky, který pořádá Ministerstvo zahraničních věcí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.