Úterý, 21 května, 2024
CestopisyPolitika a společnost

Zde jsou sloni

Upoutávka na film od Arthur F. Sniegona o putování Afrikou, které předznamenalo počátky působení spolku Save-Elephants na ochranu divokých slonů.

Afričtí sloni jsou kvůli nekontrolovanému obchodu s jejich kly ohroženi vyhubením a my se i prostřednictvím této filmové osvěty snažíme o podporu boje za jejich přežití. Dozvíte se, jaká panuje situace ohledně pytláctví a ochrany slonů a jaké je to probíjet se více než rok sám na kole a na kajaku těmi nejzapadlejšími končinami rovníkové Afriky.

 

FILM – patnáct dílů

 

První díl seriálu o putování rovníkovou Afrikou – Blátem srdcem Afriky

 

Druhý díl seriálu o putování rovníkovou Afrikou – Živý prales Odzala

Dozvíte se, jaké je to probíjet se více než rok sám na kole a na kajaku těmi nejzapadlejšími končinami rovníkové Afriky.

Příběh třetí – Na pochodu

Tentokráte Arthur putuje se strážci parku skrze NP Odzala v Kongu, likviduje pasti pytláků a zároveň je i pronásleduje.

Příběh čtvrtý – Lov

Pytláctví v Africe a nejen zde, je velký problém. Začíná u domorodců, kteří za to bývají postihování, ale nepředstavují takové riziko. Větší problém jsou překupníci. Zde je to hodně o kontaktech a důvěře. Ale i zde lze dojít ke spravedlnosti, alespoň částečné, a rozbít tak nelegální obchod se slonovinou.

Příběh pátý – Na sever!

Putování Středoafrickou republikou, zemí, kde jsou jedni z nejpřívětivějších lidí a kde již několik let zuří občanská válka. Vše se negativně projevuje jak na chudobě obyvatel, tak i na likvidaci přírodních krás.

Příběh šestý – Slůně Max

Útok pytláků na slony u hranic s Kamerunem přežil jen jediný slon – Max. Roztomilé slůně vyžadovalo neustálou péči a pozornost.

Příběh sedmý – Žít a zemřít v Zakouma

Národní park Zakouma se nachází ve východní části Čadu v oblastech suché savany. Zdejší příroda je unikátní perlou na okraji Sahary. Asi největším lákadlem parku jsou obrovská stáda slonů, jejichž počet se neustále, vinou pytláků snižuje. I tak se zde lze zatím setkat s nejpočetnější sloní populací v západní Africe.

Příběh osmý – Uspávání Obrů

Sloni se v Čadu nachází ve třech poměrně vzdálených oblastech, jednou z nich je okolí Čadského jezera. Zdejší stáda slonů žijí ve vysychajících mokřadech lemovaných lesíky trnitých stromů, které jim poskytují úkryt a útočiště. Uspat slona v takovýchto podmínkách není vůbec jednoduché.

Příběh devátý – Ti zlí

Pytlačení je v Africe velký problém, začíná u místních domorodců, kteří loví vzácné živočichy v touze vydělat nějaké peníze, což je vetšinou spíše symbolická odměna. Hodně riskují dopadení, pokutu či vězení. Dalším stupněm jsou překupníci, kteří se do vězení tak snadno nedostanou a běžná pravidla pro ně neplatí. O tom, jak vyzrát nad překupníky slonoviny je tento díl.

Příběh desátý – Mezi svými

Po konfrontaci s pytláky a překupníky byla půda v Kamerunu příliš horká, proto se Arthur vydal zpět do Čadu, aby se přesvědčil, jak se žije stádu slonů u Čadského jezera, kterým před nedávnem pomohl dávat vysílačky. Zdejší majestátní sloni jsou natolik klidní, že bylo možné se k nim přiblížit i na méně jak 30 metrů.

Příběh jedenáctý 1/2 – Když v Čadu prší.

Deštivé období v Sahelu a savaně je fascinující! V tomto dílu je vidět činnost strážců parku Zakouma, stejně tak jeho krásy ze země i ze vzduchu.

Příběh jedenáctý 2/2 – Když v Čadu prší

Pokračování sledování slonů v jižním Čadu.

Příběh dvanáctý – Země nezemě.

Putování Středoafrickou republikou a Demokratickou republikou Kongo na kole. Během občanské války a povstání rebelů Seleka, skrze milé a přátelské obyvatele země v bezvládí.

Příběh třináctý: Sangha, aneb Kam ani bicykl nemůže.

Za poznáním pralesních slonů, goril a dalších zvířat skrze překrásnou přírodu regionu Sangha na hranicích Středoafrické republiky, Kamerunu a Demokratické republiky Kongo. Dopravním prostředkem zde nebylo jen kolo, ale i nafukovací kajak. Překrásné záběry pralesa i alarmující rozhovor o čínské poptávce slonoviny.

Příběh čtrnáctý: Co tě nezabije, to tě posílí.

Cestování na moři kajakem a po pláži na kole v Konga napříč Gabonem se zastávkou v NP Loango. Krajina pobřeží Gabonu je velice rozmanitá, rychle se měnící a druhově pestrá.

Příběh patnáctý: Nejsem sám.

Závěr filmu o slonech a Arturově putování centrální Afrikou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.