Čtvrtek, 18 července, 2024
Prostředí

Výbuch sopky v DR Kongu

Desítky lidí zahynuly při výbuchu sopky Nyiragongo blízkosti města Goma v DR Kongu. Po 24 hodinách od výbuchu se oficiálně zatím hovoří o 45 lidech. Horká láva začala z kráteru unikat 17.1.2002 a za 24 hodin již dorazila do města Gomy. Goma leží na pobřeží jezera Kiwu při hranicích Rwandy…

Okolí města Gomy, které je kontrolováno rebely z občanské války v DR Kongu, je místem, kam se uchýlilo až na dva milióny uprchlíků z konfliktu v sousední Rwandě. Většina uprchlíků náleží k národu Hutu. Výbuch sopky tak bude mít přímý vliv na tisíce lidí.
Pozorovatelé Spojených národů, předpokládají, že výbuch by mohl způsobit humanitární katastrofu a zároveň vyzvali k mezinárodní pomoci. Postiženo je asi půl miliónů lidí a na 300 tisíc z nich již opustilo své domovy. Podle pozorovatelů vypadá město Goma jako po zničení obřím buldozerem. Horká láva zničila vše, co jí stálo v cestě, například elektrárny, palivové sklady, částečně i letiště. Láva se rozlila v ulicích města po čtvrtečním druhém výbuchu, místy vytvořila až 50 metrovou vrstvu. Láva se zastavila až u břehů jezera Kiwu.
Navzdory stále hrozícímu nebezpečí se včera mnoho lidí vrátilo zpět do města a hlídalo své domovy před nájezdy rabujících spoluobyvatel. K rabování se prý připojily i vojenské jednotky DR Konga, v jejich záměru se jim snažili zabránit vojáci sousední Rwandy.
Sopka a okolí je zahaleno bílými oblaky, stále se opakují malá zemětřesení a dochází k novým erupcím lávy. Sopka Nyiragongo je 3 469 metrů vysoká a je jednou z osmi sopek, které se nachází při hranicích Rwandy, DR Konga a Ugandy (vulkanický řetězec Virunga). Od města Goma je vzdálena 10 km. Sopka byla aktivní naposledy v roce 1994. Láva z Nyiragongo se může šířit až do vzdálenosti 60 km.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.