Středa, 11 září, 2024
Politika a společnost

Pirátství v Somálsku

Pomalu každý měsíc přinášejí média zprávy o útocích na lodě, které plují v okolí Somálských břehů. Titulky novin hlásají: „Somálským pirátům začala sezóna, unesli další lodě“, „Somálští piráti unesli dva evropské tankery“, „Somálští piráti se osudově spletli a zaútočili na válečnou loď“, „Somálští piráti mají další úlovek, luxusní jachtu“, apod.…
Co stojí na pozadí rozmachu pirátství v této části světa?
 
Na začátek je nutné zmínit, že tento jev není nijak nový a v pobřežních vodách Indického oceánu má dlouhou a nepřerušenou tradici. Dále je nutné si uvědomit, že problém pirátství není problémem pouze Somálska, jak ukazuje následující mapa IMB Live Piracy Map.

Na druhou stranu smělost zdejších pirátů, kteří neváhají unášet i největší lodě, začíná představovat problém, který by mohl ohrozit mezinárodní obchod. Nejlepším lupem bylo zabavení saúdského tankeru Sirius Star s 2 miliony barelů ropy v hodnotě 100 milionů dolarů.

V okolí břehů Somálska prochází významné trasy námořní dopravy. Především lodě plující Adenským zálivem, pluje zde okolo 16 tisíc lodí ročně, jsou ohroženy. Během roku 2008 úspěšně napadli piráti okolo 60 lodí. Tato skutečnost zvedla pojištění lodí plující v této oblasti. Podle odhadů si přišli zdejší piráti krádežemi na 150 miliónů dolarů.
Počet útoků pirátů v Somálsku výrazně vzrostl po vánocích v roce 2004, kdy vlna tsunami zabila stovky lidí na pobřeží a poškodila ekonomické vztahy. Piráti se rekrutují z řad bývalých rybářů, kteří ztratili obživu. Nábor nových pirátů usnadňuje situace, kdy v zemi má drtivá většina lidí denní příjem nižší než 2 dolary. Zároveň bezvládí, které panuje v celém Somálsku, je živnou půdou pro nelegální způsoby obživy.

Zdejší piráti operují, podle zpráv analytiků, přibližně ve 25 samostatných skupinách, z nich každá má 12 – 15 lidí. Dalších 1000 lidí je v přímém kontaktu s piráty. Následně na ně navazuje spletenec celé ekonomiky pobřežních vod Somálska.

Piráti jsou vyzbrojeni především automatickými puškami AKM (Kalašnikov), raketomety RPG-7, granáty a pistolemi.

A především – peníze, které piráti získají z pirátství, pomáhají financovat válku v jižním Somálsku; autonomní vládce Somalilandu a Puntlandu i turistický ruch (výstavbu hotelů na pobřeží).
V současné době se na potírání pirátství ve vodách okolo Somálska podílejí ozbrojené síly NATO, Indie a Izraele pod záštitou OSN.

Zajímavé je, že Izrael čelil obvinění, že somálské piráty podporuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.