Úterý, 21 května, 2024
Pohádky

Pes, osel a koza (Etiopie)

Před dávnými časy spolu žili pes, osel a koza. Dováděli, pracovali, jedli, hráli si a vůbec dělali vše společně. Jednou si večer povídali o životě. Během svého hovoru došli k názoru, že současný život je už pro ně nudný a stále stejný.
 
Žijeme příliš dlouho na jednom místě, říkal pes.
Musíme pořád sloužit ku prospěchu našich pánů, na to oslík.
Nakonec koza navrhla, že by mohli zkusit štěstí někde jinde. Tak se rozhodli zaplatit si návštěvu jiné země, aby si od současného života odpočinuli.
Druhý den za svítání odešli z domu. Zastavili si taxi na silnici a zeptali se řidiče, zdali by je odvezl do jiné země.
Jakmile souhlasil, koza nastoupila do auta a honem, honem, se utíkala schovat pod sedačku. Pes a osel si v autě sedli na svá místa.
Sotva byli v jiné zemi a auto už skoro stálo, koza vyskočila z auta a utíkala pryč, co ji nohy stačily, aby si jí řidič nevšiml.
Poté co auto zastavilo, řidič začal při vystupování lidí z taxi vybírat jízdné za cestu.
Oslík vystoupil a zaplatil jízdné.
Pes vystoupil a platí své jízdné a teprve teď řidič poznal, že koza už v autě není.
Zeptal se tedy psa a oslíka, zda nevědí něco o své kamarádce koze a zdali jí neviděli. Po pravdě tvrdili, že si ji nevšimli, ani nevědí, kde vystoupila. Sotva odpověděli, taxi okamžitě odjelo.
Pes si v ten okamžik vzpomněl, že řidič mu nevrátil peníze na jeho velkou bankovku. Zaplatil tak za cestu příliš velké peníze. Pes se velmi rozesmutněl.
Tato dávná událost z jejich společného výletu, vysvětluje chování psa, osla a kozy k autům.
Od těch dní je obvyklé, vidět psa štěkat na auta a pobíhat po silnicích, protože chce stále vrátit peníze na své předražené jízdné.
Naopak osel často hloupě stojí uprostřed silnice, neuhýbá autům a nijak se jich nebojí, protože si myslí, že když jízdné zaplatil nic se mu od řidičů stát nemůže.
Naopak koza, jakmile vidí auto, utíká pryč, protože se bojí, aby řidič nechtěl peníze za jízdné, které nikdy nezaplatila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.