Úterý, 25 června, 2024
Politika a společnost

Koronavirus (COVID-19) v Africe

Celý svět se aktuálně snaží zpomalit a zastavit šíření pandemie koronaviru COVID-19 (SARS-CoV-2, čínská chřipka), která si již vyžádala tisíce životů a přes jeden milion nakažených. Aktuálně jsou nejvíce postiženy Spojené státy americké, Itálie, Španělsko a Čína. V Africe se virus během posledních týdnů rozšířil do desítek zemí. Vlády a zdravotnické orgány na celém kontinentu se snaží zpomalit rozšířené infekce.
Například Světová zdravotnická organizace (WHO) dodala africkým vládám  tisíce testovacích souprav k odhalení COVID-19. To pomohlo zahájit testování v 47 zemích z původních dvou, které testy prováděly. Dále školí desítky zdravotnických pracovníků a posiluje dohled v ohrožených komunitách. Ihned z počátku se také zaměřila na poskytování informací o korovaniru prostřednictví televize, rozhlasu a Call center, aby se zabránilo šíření dezinformací. Mnoho vlád zavádí iniciativu #StayHome, která se ukazuje jako nejúčinnější ve zpomalení šířené nového typu onemocnění.
 
Virus se šíří kapánkovou infekcí a to velmi účinně. Roušky sice nechrání před onemocněním, ale významně snižují vzdálenost a možnost přenosu. Častým místem vstupu do organismu je čichový nerv (proto je hlavním identifikačním znakem onemocnění ztráta čichu a chuti). Virus hyne v prostředí bohatém na ozon. K desinfekci se používají roztoky na bázi alkoholu. 
 

Ke dni 7. 4. 2020 se v Africe evidovalo více než 12 000 potvrzených případů koronaviru podle údajů Afrického centra pro kontrolu nemocí a prevencí.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.