Pátek, 13 prosince, 2024
Politika a společnost

Boj proti malárii a DDT

Pro africké země však řešení problému malárie představuje vyšší prioritu než ochrana životního prostředí, či potenciální risk ohrožení zdraví po použití DDT. DDT používá i Jižní Afrika a ministr životního prostředí prohlásil, že „stále stojí před šílenou volbou“…

Jedna z historicky nejúčinnějších zbraní proti malárii, insekticid DDT, který účinně hubí přenašeče nemoci – komára Anopheles funestus, prožívá renesanci v Mosambiku. DDT je však velmi nebezpečný pro ekosystémy v celoplanetárním významu. Není biologicky rozložitelné a usazuje se v tělech všech organismů na celé planetě. Malárie zabije v Africe okolo jednoho milionu lidí, většinou v nejchudších zemích subsaharské Afriky. Obětmi se stávají především děti.
Nejmladší děti a novorozenci mají proti malárii malou resistenci. Parazita přenáší výše zmíněný komár, který při sání infikuje člověka malárií ze svých slinných žláz. Dalším problémem je, že malárie se stává odolná proti antimalarikům. Alternativní léčebné prostředky zatím nejsou k dispozici. Pokud však v blízké době v distribuci budou, nemohly by si je chudé země a lidé dovolit. Proto mnohé země přistoupily k používání tohoto v mnoha zemích zakázaného prostředku (DDT). DDT účinně hubí jak živé komáry a jejich larvy, tak s úspěchem hubí či ohrožuje všechny formy živočišného života včetně člověka. DDT bylo od 50 do 70 let minulého století hojně využíváno i v zemědělství. Pro africké země však řešení problému malárie představuje vyšší prioritu než ochrana životního prostředí, či potenciální risk ohrožení zdraví po použití DDT. DDT používá i Jižní Afrika a ministr životního prostředí prohlásil, že „stále stojí před šílenou volbou“. Pracovníci aplikují DDT na vnitřní stěny domů. DDT je levné a má dlouhodobé účinky (asi jeden rok). Má však i nevýhody. Díky bílému nátěru stěn se štěnice obývající chýše stávají aktivnější. Lidé však upřednostňují rychlá řešení. Levný prostředek + kontaminované životní prostředí + zvýšený výskyt štěnic jsou pro ně přijatelnější než mrtvé dítě na malárii. Nelze to však ani odsoudit, protože je to lidské. Po aplikaci DDT prudce klesá výskyt nemocných na malárii. Když překročíte hranici směrem do Mosambiku, není neobvyklé vidět nemocné dítě, které nese matka do nemocnice. Pokus o záchranu je zde většinou marný. Mosambik má nejvyšší úmrtnost dětí na malárii na světě. Použití DDT je zde otázkou několika měsíců, ačkoliv představitelé země se této myšlence zatím brání, Jižní Afrika vyvíjí nátlak na sousední země ve snaze přimět je k používání této chemikálie. Rizika používání DDT jsou příliš veliká. Za současnou krizi v zemi nesou vinu velké povodně v minulých letech. Někteří vědci a lékaři se domnívají, že i kdyby se DDT aplikovalo, prudké deště a povodně jej odplaví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.