Neděle, 19 května, 2024
Ryby a paryby

Afrotetry, bingy (Hydrocynus)

Bingy, známější jako tygří ryby (Tiger fish), jsou jednou z nejatraktivnějších ryb pro sportovní rybáře celého světa. Jsou nejrychleji se pohybující sladkovodní ryby, které útočí na cokoliv v pohybu. Byl dokonce zaznamenán jejich úspěšný a opakováný lov vlaštovek, letících nad hladinou. Tlama plná ostrých zubů jak břitva nedává kořisti moc šancí na přežití. Jedná se o rybu opředenou hned několika pověstmi mezi rybáři a její lov je nezapomenutelným zážitkem. Není proto divu, že zaseknutí této ryby dokonale prověří jak schopnosti a znalosti rybáře, tak i kvalitu jeho výbavy.

Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Infrakmen: Gnathostomata (čelistnatí)
Nadtřída: Osteichthyes (ryby kostnaté)
Třída: Actinopterygii (paprskoploutví)
Nadřád: Teleostei (kostnatí)
Řád: Characiformes (trnobřiší)
Čeleď: Alestiidae (afrotetrovití)
Rod: Hydrocynus (binga, afrotetra, tigerfish)

Bingy jsou dravými rybami obývající proudné úseky řek v Africe. Pro život v těchto vodách jsou dokonale uzpůsobeny. Protáhlé vřetenovité tělo, ze stran zploštělé, je z jedné strany zakončené mohutnou homocerkní ocasní ploutví a z druhé strany robustní klínovitou hlavou. Párové prsní a břišní ploutve jsou zašpičatělé a silné, dopomáhající k rychlému a přesnému pohybu. Hřbetní ploutev je vysoká v bazální části krátká, podobného tvaru, jako má většina žraloků. Řitní ploutev má první tři paprsky dlouhé, ostatní pak kratší, kaudálně protáhlá. Mají tukovou ploutvičku, jako ostatně většina trnobřichých. Pysky úst jsou s četnými klínovými, krokodýlími zuby, ostrými jak břitva, které umožňují rychlé porcování kořisti. Obvyklý počet zubů je 32.
Nejvýraznější zbarvení má binga botswanská. Ploutve jsou oranžové, ocasní má černý pruh, tělo stříbrné s podélnými černými pruhy. Na boku je patrná postranní smyslová čára (linea lateralis). U ostatních druhů je zbarvení méně patrné, někdy jsou dokonce jen zcela stříbrného zbarvení. Tímto patří bingy k největším sladkovodním rybám, podobně jako třeba sumci. Na rozdíl od nich vynikají obratností a rychlostí. Dokonalý dravec, před kterým není úniku. Je znám případ, kdy binga tygří napadla 60-ti librového sumce a téměř chirurgickým řezem jej rozdělila na dva kusy. Trochu scéna jak z hororu!
Potravně jsou zaměřeni na živočišnou potravu, mladší jedinci hodují na hmyzu ve všech vývojových stádiích, členovcích, dospělejší jsou pak obratnými lovci všeho, co se ve vodě hýbe a to nejen ve vodě. Před rokem médii prolétla zpráva o bingách botswanských lovící vlaštovky, letící nad vodní hladinou. Nejčastěji loví v prudkých vodách, kde ostatní ryby bojují s proudem a jsou tak pro bingy slavnou kořistí. Loví stejně jako například piraně v hejnech.

Obrázek: binga tygří (Hydrocynus goliath); Autor: Cedricguppy – Loury Cédric – en.wikipedia

Bingy se vytírají na rostlinách při zvýšeném stavu vody, podobně jako nás štiky. Jen s tím rozdílem, že štiky se vytírají při zvýšené hladině řek při tání sněhu a bingy při zvýšeném stavu po období dešťů. Reprodukci zajišťují poměrně vysokým počtem jiker, až 780 000 jiker. O potomky nepečují. Vylíhlá mláďata se musí bát dravých ryb, včetně vlastních rodičů. Kanibalismus není výjimkou ani mezi dospělými jedinci při nedostatku jiné potravy.V zajetí se dožívají věku kolem 15-ti let, délka života ve volné přírodě není známá.

Bingy se vyskytují v těchto druzích:

 

  • Binga krátká (Hydrocynus brevis) – někdy bývá nazývána též jako binga senegalská, binga nilská (Nile Tigerfish), nebo binga sahelská (Sahelian Tigerfish). Vyskytuje se v řekách subsaharské Afriky od Senegalu až po Etiopii, zejména pak tedy v řece Senegal, Gambie, Volta, Niger, Nil a některé prameny uvádí i přítoky Čadského jezera. Mladší jedinci jsou stříbrného zbarvení, u starších je pak vidět méně výrazné podélné černé pruhování. Spodní polovina ocasní ploutve je výrazně oranžová. Binga krátká bývá cenným úlovkem při rybaření například na Asuánské přehradě. Málokdy však ulovené exempláře přesahují svou velikostí 50cm. Žije v celém vodním sloupci, preferuje prudší, okysličenou vodu.
  • Binga Forskållova (Hydrocynus forskahlii) – Je značně rozšířená po velké části Afriky, od Senegalu po Etiopii, Od Egypta, nebo spíše Súdánu po Zambii – jezero Mweru. Rozšířením částečně kopíruje bingu krátkou, nicméně rozsah výskytu je daleko širší.Vyskytuje se v dolní a středním Kongu – Až po Stanley Pool, na Nilu od Asuánské přehrady až po Etiopii a Ugandu, rekordně velcí jedinci byli zaznamenáni pod súdánskými katarakty, řeka Omo až po jezero Turkana, řeka Niger, Ogun, Oueme, Mono, Volta, Comoe, Bandama, Sassandra, Nipoué, Mano, Little Scarcies, Gambie, a Senegal. Vyskytují se v proudné vodě, výjimkou je ústí řeky Omo, kde se s nimi lze setkat i ve jezeře Turkana. Tělo je s poměrně výrazným černým pruhováním, prsní, břišní a řitní ploutve jsou šedožluté, dolní cíp ocasní ploutve oranžový. Dorůstají až 80cm.
  • Binga tygří (Hydrocynus goliath) – největší druh bingy s endemickým výskytem v řece Kongo, včetně některých přítoků a jezer (Tanganika), vyjma mokřadního systému Mweru-Luapula-Bangweulu. Nejnovější průzkum dokázal, že tento druh v průběhu toku řeky vytváří několik poddruhů. Dorůstají rozměrů přesahujících i 1 metr. Rekordní jedinec měl 1,8metru a 57kg. Vybarvení černým pruhováním je skoro nepatrné, ploutve bývají žlutooranžové, jinak je tato ryba šedožlutá. Vzhledově budí respekt, proto se o ní lze doslechnout jako o příšeře z řeky Kongo, která útočí na rybáře. Smrtelné napadaní touto rybou nebylo ani potvrzeno, ani vyvráceno, některé jizvy místních rybářů však o napadení člověka zcela svědčí. Tento druh bývá přezdíván africká piraňa.
  • Binga čadská (Hydrocynus somonorum) – vyskytuje se v řece Šari, Logone a Yobe. Geneticky příbuzná populace žije i v dolním toku řeky Niger. Dorůstá o pár centimetrů větší velikosti než binga krátká, prameny uvádí až 60cm. Zbarvení těla je stříbrné, ploutve jsou žlutošedé až lehce naoranžovělé.
  • Binga tanzanijská (Hydrocynus tanzaniae) – vyskytuje se pouze v Tanzanii v řece Rufiji, Wami a Ruaha. Tento druh je nejméně vybarvený, celá ryba je kovově šedá s lehce modrý nádechem, proto je v angličtině označována jako binga modrá (Blue Tigerfish). Jedná se o druhý největší druh, tvarem těla a hlavy podobný jako binga tygří. Vzhledem k úzkému areálu výskytu je tento druh nejzranitelnější.
  • Binga botswanská (Hydrocynus vittatus) – Vyskytuje se od západní Afriky, řeka Niger, Cross, Senegal a Sanaga, pak v řekách Bílý, Modrý, Žlutý a Horský Nil, Shire, Malagarasi, Zambezi, Limpopo, Okawango a Kafue, v jezeru Tanganika, Malawi, Albert, Rukwa a Turkana. Ve zbarvení jsou výrazné černé pruhy, ploutve jsou oranžové, v ocasní ploutvi je patrné černé vybarvení ve tvaru písmene „V“, kontrastující se svítivě oranžovým. Nebýt ostrých zubů, kterými se při ulovení nehezky ohání, jednalo by se o velice krásnou rybu.

Genetický průzkum populací výše uvedených druhů v různých afrických řekách a následné porovnání mitochondriální DNA prokázalo, že jednotlivé druhy nejsou dokonalým příkladem evoluce rodu Hydrocynus, ale spíše změn krajinného rázu v Africe, zejména pak tedy změn říční sítě a propojení mezi řekami v průběhu existence Afriky. Bingy tak v průběhu času fungovaly jako biotické ukazatele geomorfologického vývoje kontinentu, způsobeného tektonickými událostmi, jenž změnily odtokovou topologii v celé Africe.

Sportovní rybolov

Lov bingy patří k nejvyhledávanějším. Změřit sílu s tímto dravcem přijíždí do Afriky rybáři z celého světa. Pro úspěšný lov jsou důležité znát chování této ryby a charakteristiku vodního toku v daném období. K tomu by měl napomoci kvalifikovaný průvodce, nicméně v tom bývá největší problém.
„Při mém lovu na Zambezi průvodce byl zvyklý pouze na jeden způsob lovu, který nebyl v daném čase vhodný. Až po vlastní změně nástrahy a stylu lovu, přišly záběry… (pozn. autora)
Muškaření je vhodnou metodou lovu například na Zambezi za nejvyššího stavu, tzn. od května do července. V tomto období se bingy vyskytují poblíž zaplavených ostrovů a břehů. Hezky berou na lury a streamery, zejména kombinace oranžová, žlutá, černá a bílá. O muškaření se vyplatí nejprve promluvit s místním sportovním rybářem, pstruhová muškařská výbava a binga v plné síle nejdou dohromady!
Trolling (hlubinná přívlač) je vhodným způsobem lovu při nižším stavu vody a čisté vodě. Může se používat umělá nástraha, většinou wobler, nebo rybička či její části. Tento způsob lovu je nejoblíbenější.
Lov na živou rybku je bezesporu nejúspěšnějším po většinu roku. Je nutné vědět, kterou rybku zrovna bingy loví a tu nabídnout na háčku. Jde lovit buďto na splávek, nebo na šibeničku.
Lov na mrtvou rybku bývá nejčastější na splavanou, nahodí se rybka a nechá se volně unášet proudem. Záběry bývají dost razantní, proto je nutné prut pevně držet.
Posledním způsobem lovu je přívlač (Spinning). Jde vláčet mrtvou rybku, její části, nebo imitace. Zde jsou úspěšné v kalnější vodě třpytky (rotačky) a další zvukové nástrahy (třeba woblery). V čisté vodě je výbornou nástrahou twister, wobler a streamer. Barevné, pohyblivé, agresivně vedené jsou pro bingy neodolatelné.
Všechny bingy by měly být loveny stylem chyť a pust, zejména pak větší exempláře. Jen tak budou moci být legendární sportovní ryby zachovány i následujícím generacím.

Vypracoval: Vladimír Zikán & Vlastimil Baruš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.