Afrika Afrika  
Dnešní datum: 22. 03. 2019  
Flóra

* Irvingie gabonská (Irvingia gabonensis)

Vydáno dne 20. 01. 2019 (360 přečtení)

je známější pod synonymem africké mango. Jedná se o stálezelený strom z tropické Afriky s širokým využitím.Africký mangovník

Říše: Plantae (rostliny)
Oddělení: Magnoliophyta (rostliny krytosemenné)
Třída: Rosopsida (dvouděložné rostliny)
Řád: Malpighiales (malpígiotvaré)
Čeleď: Irvingiaceae (irvingiovité)
Rod: Irvingia (Irvingia)
Druh: Irvingia gabonensis (Irvingie gabonská)

Rostou v deštných lesích, galeriových lesích a velice vlhkých lesích při okraji savany. Pěstuje se od Pobřeží slonoviny, přes Ghanu, Togo, Benin, Nigérii, Kamerun, Středoafrickou republiku, Rovníkovou Guineu, Kongo, DRK po jihozápad Ugandy a sever Angoly. Vyhovuje jim nadmořská výška do 500m, s ročním srážkovým úhrnem vyšším než 120cm. Teplota vzduchu by měla být 20-38°C, neměla by však dlouhodoběji klesnout pod 16°C. Potřebují mít dostatečnou hloubku pro vývoj kořenového systému - nevyhovují jim mělké půdy na skálách a erodované kamenité půdy.

Jedná se o statné, tropické, stálezelené stromy dorůstající do výšky až 30m. Mnohdy je část mohutného kořenového systému nad zemí, nebo vytváří deltovité kořeny. Kůra je světlá, podobně jako u mangovníku. Listy jsou kožovité, střídavé, vejčitého tvaru, krátce řapíkaté, celokrajné. Květenstvím irvingie je lata, složená z drobných žlutobílých, oboupohlavních kvítků. Kvetou od března do září. Plodem je jednosemenná velká peckovice s hutnou dužinou. Semena obsahují až 60% tuku a jsou podobné chuti jako sladké mandle. V přírodě semena rozšiřují gorily, šimpanzi, paviáni, mandrilové, drilové, sloni, prasata pralesní a štětkouni. Úbytkem zvěře se rostlina stává závislejší na rozšiřování člověkem. Ještě před několika lety pocházela drtivá většina sklizně z divoce rostoucích stromů, nikoliv z plantáží.

Využití

 • Plody jsou peckovice podobné mangu, která se konzumuje za syrova, nebo po tepelné úpravě. Vyrábí je z nich džemy, saláty, džusy a bývají zkvašována oblastně na vína.
 • Ze semen se lisuje olej, který se pak následně dále zpracovává na máslo (dikové máslo), čokoládu, kosmetické přípravky, mýdla, svíčky, krémy... Semena obsahují velké množství vlákniny a proto se mohou používat i jako emulgátor do potravin, například do pečiva, nebo k zahuštění polévky. Zajímavá je především výroba preparátu, dopomáhajícího k lepšímu spalování tuků a redukci tělesné hmotnosti. Byl prokázán i příznivý vliv na kardiovaskulární systém, snížení hladiny cholesterolu v krvi a snížení rizika vzniku cukrovky. U konzumentů byla potlačena i potřeba zvýšené chuti k jídlu. Nejedná se však o lék, ale pouze o doplněk stravy.
  Může se objevovat i negativní reakce na preparát spojená s bolestí hlavy, problémy se spánkem, nadýmáním, sníženou hladinou cukru v krvi (riziko hypogykemického šoku) atp. Proto se nedoporučuje konzumovat preparát i irvingie v těhotenství, při již propuklé cukrovce, před a po operaci a aplikace dětem. Maximální délka užívání extraktu by neměla být delší jak 2 měsíce.
 • Stromy bývají používány pro tvorbu stínu pro plantáže kávovníku nebo kakaovníku, jako okrasný strom, či zpevňovací rostlina, zabraňující erozi. Dřevo je pevné a používá se jako opora ve stavebnictví, či jako železniční pražce. Na rozdíl od mangovníků, dřevo může být použito i pro otop, jelikož neobsahuje terpentýnové silice.

Význam irvingie je zatím jen lokálního charakteru, ale její jméno bývá i u nás poměrně často skloňováno, ve spojení s redukční dietou.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Photo: World Agroforestry Centre, Julius Atia, flickr.com

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Rituální masky - Bobo Dioullaso - Burkina Faso
Ritualistic mask - Bobo Dioullaso - Burkina Faso
zobrazení: 3535
známka: 1.33

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • skechers:
  "Calvin Klein Mujer jordan 11 Zapa tos Converse Zapatill as Puma Mujer" (Súdán, atraktivní turistická destinace, očima redaktora AFRIKAonline)
 • yeezy:
  "yeezy boost 350 f erragamo shoes moncl er mk handbags" (Nabta Playa, jeden z afrických Stonehenge v Egyptě.)
 • fitflop shoes:
  "new jordans adidas yeezy nike air vapormax flyknit goyard bag" (Zde jsou sloni - Příběh poslední, NEJSEM SÁM)
 • yeezy boost 350 v2:
  "bague pandora pand ora rings yeezy trainers yeezy boost 350" (Ruwenzori - Měsíční hory i kolébka mraků)
 • salomon xa pro 3d:
  "nike air max salomon xa pro 3d yeezy basketball shoes" (Zde jsou sloni - Sloni, Afrika, Arthur a jeho film o afrických slonech)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2019.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC