Afrika Afrika  
Dnešní datum: 22. 11. 2017  
Politika a Společnost

* Bitva u Kadeše

Vydáno dne 30. 09. 2017 (336 přečtení)

Celý rok čekal Ramesse II. na příznivé věštby a stejně tak na zprávy od svých špionů v Sýrii, kteří měli za úkol zjistit sílu a pozici chetitského vojska. V roce 1274 se konečně dočkal obojího. Rozdělil své vojsko do čtyř částí, které pojmenoval podle bohů Amona, Ra, Ptaha a Seta. Celá armáda čítala okolo 5 000 jedinců. Chetitská armáda údajně tento počet převýšila o celou třetinu.Po dvou měsících pochodu dosáhli místa i pozice vhodné pro boj a Ramesse rozestavil své vojsko do útočné formace. Při čekání na část pojmenovanou po bohu Ptahovi se podařilo chytit chetitské špehy, kteří po krutém mučení prozradili dílu a pozici chetitské armády. Ramessovi se nezdálo výhodné nečekat a okamžitě udeřit na chetitské vojsko. Egyptské vojsko se utábořilo, aniž by Ramesse tušil, že Muvatališ II. chystá léčku. Chycení špehové byli vysláni schválně a chetitské vojsko bylo ve skutečnosti blíž a silnější, než Ramesse čekal. Zatímco Ramesse se svým vojskem čekali na zbytek armády, Chetité zaútočili.

Nejprve údajně zcela rozprášili Amonovu část armády a přeživší hledali záchranu v táboře. Ramesse se dovolával pomoci svého patrona, boha Amona a zaútočil. Podařilo se mu vnést klid do obranných linií a zastavit postup chetitských vojáků. V příhodnou chvíli dorazila poslední část armády a okamžitě zasáhla do boje. Egypťané natlačili chetitské vojáky do řeky, mnoho jich pobili a mnoho se utopilo. Muvatališ mohl poslat do boje ještě záložní jednotky, ale z nějakého důvodu se rozhodl pro stažení svých vojsk a ani Ramesse nepronásledoval nepřátelské vojáky.


Poražení chetitského krále Sluneční chrám
Asijští zajatci

Obrázek: Sluneční chrám Abú Simbel, poražení zajatci, vyobrazení porážky chetitského krále na zadní straně Abú Simbelu.

Ačkoliv bitva skončila spíše nerozhodně, Ramesse ji později vydával za své velké vítězství. Stejně tak ji za své velké vítězství vydával i Muvatališ. Ať už to vnímali oba panovníci jakkoliv jisté je, že se oba sešli a podepsali první mírovou smlouvu v dějinách, která nikdy nebyla porušena žádným z následovníků obou panovníků. Zahrnovala podmínky týkající se téměř každé oblasti vzájemných vztahů, včetně vzájemné ekonomické pomoci. Samotný Kadeš zůstal Chetitům. Oba panovníci spolu po konfliktu vycházeli neobyčejně dobře, o čemž svědčí fakt, že Muvatališ poslal do Egypta svou sestru, aby ji zdejší lékaři vyléčili z onemocnění očí, což se jim podařilo. Ramesse se zase později oženil minimálně s jednou, spíše však se dvěma chetitskými princeznami, vnučkami Muvatališe. To se však stalo až po Muvatališově smrti.

Po bitvě u Kadeše se Ramesse vzdal velkých plánů na vojenská tažení a soustředil se na zlepšení egyptské infrastruktury, zajištění hranic a budování chrámů a staveb, které budou oslavovat jeho činy a hlavně vítězství u Kadeše.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Barča Zikánová | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY

Převody měn
Očkování
Pronájem aut pro region jižní Afriky od Europcar.co.za

  Galerie
Vyřezávaný balkón
Vyřezávané balkóny, jakoby připomínaly zašlou slávu zanzibarského sultanátu.
zobrazení: 3260
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Rychlé a spolehlivé půjčky:
  "Ahoj, Jaké jsou vaše finanční potřeby? Požádejte o všechny druhy úvěrů s úrokovou sazbou 2%. Pot . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Bezplatná půjčka, která odpovídá vašemu rozpočtu.:
  "Ahoj, Zde je nabídka úvěru pro vás? Jsme legitimní a garantujeme družstevní záložny a poskytují . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!:
  "Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci! Jste v současné situaci v potížích nebo vás hrozí v . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostal jsem půjčku 500.000 Kč.:
  "Dobrí prátelé. Potrebujete ješte pujcku? Jmenuji se Daniela a chci, abyste vedeli, že senátor Walter . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC